Доступність посилання

ТОП новини

Україна вже офіційно використовує стовбурові клітини у медицині


Київ – Міністерство охорони здоров’я України офіційно дозволило застосовувати стовбурові клітини в медицині. Після 5 років клінічних досліджень цим новітнім біотехнологічним методом можна лікувати низку тяжких захворювань, зокрема, опіки й некрози підшлункової залози. Державну реєстрацію клітинно-тканинних технологій Україна затвердила першою з країн СНД.

55-літня Віра Йосипівна – колишня пацієнтка лікарні при кафедрі хірургії та проктології Національної академії післядипломної освіти імені Шупика. Жінка говорить, що привезли її туди ледь не мертвою: з некрозом підшлункової залози (панкреонекрозом), а також бронхіальною астмою. Їй зробили операцію, а після цього вводили в організм стовбурові клітини.
Мабуть, Господь подивився на мене, скільки я настраждалася за 13 років, і зробив так, щоб я потрапила на цю акцію, тоді ще експеримент

«Була при смерті, не рухалася, не ходила, не їла. А після операції мені на другий день вже краще стало. Тепер я навіть дієти не дотримуюся. І дихати легше мені набагато. Я не заплатила жодної копійки! Мабуть, Господь подивився на мене з неба, скільки я настраждалася за 13 років, і зробив так, щоб я потрапила на цю акцію, тоді ще експеримент», – згадує жінка.

Позитивні результати клінічних досліджень

Коли в Україні починалися клінічні дослідження в галузі біотехнологій, ніде в світі за допомогою стовбурових клітин таку хворобу, як панкреонекроз (некроз підшлункової залози), не лікували. Про це говорить Андрій Кебкало з кафедри хірургії та проктології Національної академії післядипломної освіти імені Шупика. І це при тому, що смертність від панкреонекрозу становить від 20 до 40%. Тож українські вчені стали піонерами в цій сфері й досягли значних висот, стверджує лікар.

«Нами були отримані результати і результати позитивні. Смертність у хворих зменшилася в 2 рази, кількість ускладнень в 1,6 разів. Також зменшилася кількість днів перебування хворих у стаціонарі», – зазначив Кебкало.

Зробити новітні технології доступними

Міністерство охорони здоров’я України офіційно затвердило методи лікування за допомогою стовбурових клітин ішемії (зниження або припинення кровопостачання) ніг, панкреонекрозу, а також серйозних травм та опіків. А це означає, що надсучасні методи лікування стануть скоро доступні для більшості українців, говорить Юрій Гладких, головний лікар Інституту клітинної терапії.
Україна входить до міжнародного наукового співтовариства, тут розвиваються клітинні технології, що відповідають усім міжнародним вимогам
Юрій Гладких

«До цього протоколів використання стовбурових клітин не існувало. А ми сьогодні робимо заявку і говоримо: так, Україна входить до міжнародного наукового співтовариства, тут розвиваються клітинні технології, що відповідають усім міжнародним вимогам. Це офіційне визнання того, що ми напрацьовували впродовж багатьох років. Але зараз у нас стоїть мета наблизити цю висококваліфіковану медичну допомогу до районних лікарень, а для цього треба навчити людей та створити матеріально-технічну базу», – зазначає Юрій Гладких.

Наразі українські вчені працюють над тим, щоб почати використовувати стовбурові клітини для лікування цукрового діабету, цирозу печінки та гепатитів В і С. Лікарі наголошують: родинам слід звертатися до банків пуповинної крові й зберігати там стовбурові клітини плаценти дитини. Адже особливістю ембріональних стовбурових клітин є те, що їх можна перетворити на будь-які клітини, що є в організмі дорослої людини, і таким чином вилікувати в майбутньому багато серйозних захворювань.
  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG