Доступність посилання

24 Жовтень 2017, Київ 01:57

За борги підприємств-банкрутів будуть платити звичайні українці?


Київ – Міністр соціальної політики Наталія Королевська заявила у понеділок, що знає, як розв’язати проблему із заборгованості заробітних плат. Міністр запропонувала створити гарантійний фонд, який і буде виплачувати людям зарплату в разі банкрутства підприємства. Але економісти виплати «з кишень інших платників податків» називають нечесними.

Заборгованість із зарплат в Україні на 1 лютого сягнула мільярда гривень. Найбільшими боржниками є підприємства-банкрути, які не виплатили людям понад 413 мільйонів гривень, констатує міністр соціальної політики Наталія Королевська.

«На сьогодні, на жаль, дієвих інструментів в державі немає щодо погашення цих заборгованостей. Вона з роками не зменшується, а збільшується. І тому ми сьогодні розглядаємо можливість створити гарантійну установу, на яку буде покладено обов’язок виплачувати людям зарплату в разі початку процедури банкрутства підприємства. Ми вивчили кращий європейський досвід, зокрема, Німеччини, Франції, Бельгії, Естонії, Чехії», – сказала міністр.

Гарантійну установу для погашення заборгованості з зарплатам на підприємствах-банкрутах планують створити при Державній службі зайнятості України.

«Щоб не створювати додаткові установи в нашій державі, ми вважаємо, що цю функцію може сьогодні виконувати Фонд зайнятості. Профіцит у фонду зайнятості коштів є, і на 1 січня він складав понад 2 мільярда гривень. І таким чином, не буде додаткового навантаження на наші підприємства», – пояснила Наталя Королевська.

«У них мета – «скрисятнічать» звідти половину грошей»

Натомість народний депутат від «Батьківщини», член комітету з питань праці та соціальної політики Андрій Павловський каже, що створення чергового фонду не вирішує проблеми із заборгованістю зарплат системно. Це, каже він, буде «тимчасове акумулювання коштів для латання дірок». Крім того, він звертає увагу на те, що половина з мільярдної заборгованості накопичилася у підприємств, які працюють, і навіть у тих, що мають прибутки.
Власники мають можливість виводити, ховати гроші в офшорних зонах, недобросовісні роботодавці не виплачують своїм працівникам заробітну плату
Андрій Павловський

«Власники мають можливість виводити, ховати гроші в офшорних зонах, а своїм працівникам кажуть, що на зарплату вам, вибачте, грошей не вистачить. От в цей бік треба подивитися Генеральній прокуратурі, коли недобросовісні роботодавці не виплачують своїм працівникам заробітну плату. А те, що пропонує Королевська – це не вирішення проблеми. Це буде тимчасове акумулювання коштів, щоб латати дірки, але не вирішення системно проблеми. Знаєте, у нас якщо якийсь фонд створюють чиновники, так у них мета – «скрисятнічать» звідти половину грошей», – каже Андрій Павловський.

«Можливо, взагалі краще всім оголошуватися банкрутами»

А от економіст Олександр Жолудь переконаний: якщо пояснити, звідки брати гроші для цього фонду, щоб погасити заборгованість, то створення такого фонду буде одним із шляхів вирішення проблеми. Водночас економіст дивується, чому кожен українець, в тому числі й він, повинен фінансувати повернення заборгованості підприємств-банкрутів. Гроші, каже він, треба збирати з активів збанкрутілого підприємства, а не з платників податків.

«Будь-які інші шляхи – це ми забираємо гроші з бюджету, з того, що ми заплатили з вами як громадяни, чи то буде напряму в бюджеті, чи то буде в окремих фондах, в які ми сплачуємо. То збирання тих грошей і перерозділ, – говорить економіст. – Я вважаю, що це несправедливо. Це точка зору тих, хто має підприємства, не банкрути, і платить зарплату. Тобто в такому випадку, можливо, взагалі краще нікому не платити зарплату, всім оголошуватися банкрутами, і хай фонд гарантування допомоги по безробіттю виплачує. Просто сказати, що ось у фонду зайнятості є зайві кошти, давайте ми їх заберемо і поділимо – це некоректний підхід».

Кожен працівник в Україні щомісячно сплачує близько одного відсотка від зарплати страхового внеску на випадок безробіття. Збільшувати ставку в Мінсоцполітики при створенні гарантійної установи не будуть. Проте не буде й погашення всієї заборгованості підприємств-банкрутів, зізналася міністр Наталя Королевська. Але держава, каже вона, гарантує виплатити заробітну плату лише за два місяці.

Міністр також повідомила, що законопроект наразі доопрацьовують, він буде представлений для обговорення до кінця березня. І тоді ж чиновники пообіцяли вислухати пропозиції експертів щодо створення нової установи.

Опозиційний депутат Андрій Павловський пропонує посилити відповідальність за невиплату зарплати, наприклад, встановити пеню в розмірі 0,1% за кожен день затримки. А юристи нагадують, що в Україні за невиплату зарплати можна вже зараз опинитися за ґратами на строк від 2 до 5 років.
  • 16x9 Image

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG