Доступність посилання

ТОП новини

Черевики аз-Зейді в обличчя Буша як «прощальний поцілунок» від іракців


Мунтазар аз-Зейді
Прага – Яскравим моментом протесту проти очолюваного Сполученими Штатами вторгнення в Ірак стала акція арабського журналіста з багдадського телеканалу «Аль-Багдадія» Мунтазара аз-Зейді через понад 5 років після початку окупації. Цей журналіст кинув свої черевики в американського президента Джорджа Буша під час його прощальної прес-конференції в окупованому Іраку 14 грудня 2008 року. Такий акт в ісламському світі є проявом надзвичайної неповаги.

Мунтазар аз-Зейді і його черевики 43-го розміру стали символом спротиву американській присутності в Іраку, коли журналіст кинув обидва черевики в Джорджа Буша під час прес-конференції в Багдаді 14 грудня 2008 року зі словами на адресу президента США: «А це тобі, собако, прощальний поцілунок від іракського народу! Від вдів, сиріт і всіх загиблих в Іраку!»

Джордж Буш ухилився від черевиків і, відмахнувшись від образи, зі сміхом та жартами оголосив, що черевики ці 43-го розміру. Але цей інцидент став «скандалом на весь світ», бо був своєрідним виразом громадського гніву проти війни не лише в Іраку, а й у цілому арабському світі, навіть у Європі й Америці, де популярність президента, що на той час завершував свій термін, зменшилася.

Гнів аз-Зейді також символізує глибину наростання антивоєнного руху, учасники якого закликали віддати Джорджа Буша і його союзника, британського прем’єр-міністра Тоні Блера, до суду за воєнні злочини.

Мунтазара аз-Зейді запроторили до в’язниці, але невдовзі випустили

Згаданий арабський журналіст став ще більшим героєм в очах більшості арабів, коли його на додачу ув’язнили за ухвалою суду на три роки. У вересні 2009-го, після 9 місяців ув’язнення, аз-Зейді випустили на волю за добру поведінку.

На честь акції журналіста в Тікріті навіть спорудили пам’ятник його черевикам, але через кілька днів влада наказала ліквідувати його. Поширилися й форми протестів із метанням черевиків.

Колишній бос аз-Зейді з телеканалу «Аль-Багдадія» подарував журналістові 4-кімнатну квартиру в Каїрі. Журналіст не мав відбою від пропозицій роботи, подарунків від багатих арабських бізнесменів, включно зі спортивними автомобілями і кіньми з позолоченою збруєю.

Один саудівський бізнесмен запропонував Мунтазарові за знамениті черевики 10 мільйонів доларів, але їх знищили агенти державної безпеки в Багдаді, які шукали в черевиках вибухівку після згаданого інциденту.

Аз-Зейді тепер мешкає у Лондоні, де очолює гуманітарну організацію для допомоги жертвам війни в Іраку. Він сказав Радіо Свобода, що прагне зібрати матеріали для звинувачення військ США у воєнних злочинах в Іраку. Мунтазар також сказав, що готовий повторити цю акцію з черевиками і не шкодує про це.

Аз-Зейді видав книгу «Останнє привітання президентові Бушу» із хронікою моментів акції з черевиками. Ця книга стала основою індійського художнього фільму про цю подію в Багдаді, що його зняв у 2011 році індійський режисер Магеш Бгатт.

Читайте більше тут:
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG