Доступність посилання

25 Листопад 2017, Київ 09:49

В ООН закликали Україну звільнити, а не екстрадувати колишнього прем’єра Таджикистану


Абдумалік Абдуллоджонов узятий під екстрадиційний арешт, фото 15 березня 2013 року
Управління верховного комісара ООН у справах біженців висловило в середу глибоку стурбованість із приводу подальшого утримання під вартою і можливої екстрадиції арештованого в Україні колишнього прем’єр-міністра Таджикистану Абдумаліка Абдуллоджонова, який має статус біженця.

В Управлінні ще раз наголосили на важливості принципу невислання (non-refoulement), за яким жоден біженець не може бути примусово повернутий до країни свого походження, в тому числі шляхом екстрадиції. Вислання є порушенням Конвенції ООН про статус біженців 1951 року, яку ратифікувала Україна, і міжнародного права у сфері захисту прав людини, а також заборонене національним законодавством України, нагадано в заяві.

Оскільки повернення Абдуллоджонова до країни його походження буде порушенням і міжнародного, і українського права, його подальше утримання під вартою з метою екстрадиції не має ніяких легітимних підстав, вважають в Управлінні.

Тож Управління верховного комісара ООН у справах біженців закликає українську владу діяти відповідно до норм міжнародного права, поважати статус біженця Абдуллоджонова і звільнити його з-під варти, а екстрадиційний запит Таджикистану відхилити.

У четвер в Апеляційному суді Києва мають розглянути апеляцію на ухвалу про екстрадиційний арешт колишнього прем’єра, повідомив у вівторок його адвокат Андрій Федур.

Сам Абдуллоджонов заявляв, що його екстрадиція до Таджикистану буде рівносильною смертному вирокові.

Минулого тижня суд ухвалив узяти Абдуллоджонова під екстрадиційний арешт терміном до 1 року; протягом цього часу Україна має вирішити, чи екстрадувати його до Таджикистану. Там колишнього прем’єра звинувачують у низці тяжких кримінальних злочинів, зокрема, в замаху на його політичного супротивника, президента Емомалі Рагмона. Абдумалік Абдуллоджонов заперечує ці звинувачення.

Його затримали на початку лютого на летовищі «Бориспіль», куди він, за даними ООН, прибув із дійсними проїзним документом біженця, виданим у США, і українською візою. Колишній прем’єр-міністр Таджикистану визнаний біженцем у США.
XS
SM
MD
LG