Доступність посилання

ТОП новини

Гроші олігархів навряд чи повернуться з Кіпру до України – експерти


Протест у Нікосії, Кіпр, 21 березня 2013 року
Київ – З огляду на фінансову кризу Кіпр, скоріш за все, втратить статус улюбленого офшору українських олігархів і основного закордонного інвестора в українську економіку. Утім, на думку експертів, навряд чи ці гроші повернуться в Україну. Вірогідно, невдовзі новим головним іноземним інвестором стане інша держава із режимом пільгового оподаткування.

Експерти по-різному оцінюють обсяг українських грошей, виведених у кіпрську зону пільгового оподаткування. Називають цифри від двох до 25 мільярдів доларів.

«Кіпр є нашим головним інвестором, але кошти, які надходять звідти – це реінвестиція українського та російського капіталу, який раніше був виведений на Кіпр», – каже керівник економічних програм центру імені Разумкова Василь Юрчишин.

Великий бізнес і влада зберігають спокій

Тепер провідні українські фінансово-промислові групи, зокрема, такі, як СКМ Ріната Ахметова чи DF Group Дмитра Фірташа, поширили заяви про те, що не чекають особливого впливу на свій бізнес через намір Кіпру ввести податок на банківські депозити.

Коментуючи наміри Кіпру запровадити одноразовий податок на банківські вклади, прем’єр-міністр Микола Азаров зазначив, що українцям нема чого хвилюватися. Із заявою про те, що кіпрське питання не вплине на банківську систему України, виступив Нацбанк.

Між тим експерти не поділяють такого оптимізму. Адже, за даними Держкомстату, Кіпр впродовж багатьох років залишається головним закордонним інвестором в українську економіку. Зокрема, минулого року із 4,129 мільярда доларів прямих іноземних інвестицій 3,92 мільярда прийшли в Україну з Кіпру. З огляду на проблеми кіпрської фінансової системи притік інвестицій зменшиться.

Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко вважає, що Україна недоотримає щонайменше 200–300 мільйонів євро іноземних інвестицій. Але, за його словами, «це точно не такий вирішальний фактор, який може вибити Україну з колії».

У пошуках нової тихої фінансової гавані

Також експерти схиляються до думки, що відтепер українські гроші залишать Кіпр, але не вертатимуться в Україну. Великий бізнес шукатиме для себе нову зону пільгового оподаткування, а вже звідти гроші повертатимуться у вигляді іноземних інвестицій.
Найвірогідніше, ці кошти шукатимуть притулок в інших офшорних територіях
Василь Юрчишин

«Найвірогідніше, ці кошти шукатимуть притулок в інших офшорних територіях або на певний час перейдуть в юрисдикції зі стабільним і захищеним полем», – каже Василь Юрчишин.

За його словами, українським грошам вигідніше і безпечніше вертатися в Україну під виглядом закордонних інвестицій.

Колишній міністр економіки Володимир Лановий також переконаний, що українські гроші однозначно тікатимуть з Кіпру, але не вертатимуться напряму в Україну.

На думку Олега Устенка, у цьому році Кіпр ще залишиться головним закордонним інвестором, а в подальшому основний інвестор, вірогідно, зміниться. Дуже ймовірно, що це буде інша офшорна зона.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG