Доступність посилання

ТОП новини

Києвом нині керують «угодованці і зрадники киян» – активістка


Вибори в Києві. Вибір киян чи влади?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:23:52 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Вибори в Києві. Вибір киян чи влади?

Гості «Вашої Свободи»: Олексій Резніков, член комісії Київради з питань правопорядку, регламенту та депутатської етики; Олена Єскіна, член незалежної громадської ради киян «Київське Віче».

Інна Кузнецова: Перед будівлею Верховної Ради проходить мітинг опозиції з вимогою призначення мера столиці та Київської міської ради на 2 червня.

На 12:30 спочатку було заплановано розгляд проекту постанови про призначення чергових виборів депутатів Київської міської ради та київського міського голови.

Водночас напередодні на погоджувальній раді йшлося про те, що даний проект постанови розглядатиметься у четвер. Крім того, депутати з Партії регіонів говорили про те, що це питання розглядати не можна до рішення КСУ.

Біля Верховної Ради мітингують представники опозиції. Їх, кажуть, від 5 до 7 тисяч. З іншого боку, поруч є представники Партії регіонів. Пишуть, що це представники «Молодих Регіонів», які агітують за євроінтеграцію України.

Наразі маємо на зв’язку кореспондента Радіо Свобода Андрія Баштового, який перебуває зараз біля Верховної Ради. Він бачив на власні очі, що відбувається там.

Андрію, хто зараз виступає? Що відбулося вже за цей час?
Ваша Свобода
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:25:00 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ
Андрій Баштовий: Просто зараз за моєю спиною виступають по черзі депутати від опозиції. Люди скандують після закінчення промов «Вибори!», «Геть Попова з Києва!».

Із 10-ї ранку кілька тисяч прихильників опозиції перекрили вулицю Грушевського біля Верховної Ради. У руках протестувальників плакати з вимогою проведення виборів у Києві та партійна символіка. Крім того, учасники мітингу закликають опозиційних лідерів до єдності, вони закликають не сваритися і координувати свої дії.

Представники деяких громадських організацій закликають також не платити за комунальні послуги у Києві, поки кияни не зможуть обрати мера.

Щойно, буквально хвилину тому, учасникам мітингу повідомили про те, що опозиція блокуватиме Раду, якщо вимогу про призначення київських виборів не виконають.

– Андрію, чи чують мітингувальники трансляцію з Верховної Ради? Чи мають вони можливість чути те, що відбувається там?

Андрій Баштовий: Відеотрансляції немає, але звук є. І коли промови опозиційних депутатів закінчуються, учасники опозиційного мітингу мають можливість почути, що відбувається в Раді. От щойно пана Рибака вони слухали дуже уважно.

Крім того, вони також мають чудову можливість чути учасників іншого мітингу, який відбувається з боку Маріїнського парку. Там близько тисячі прихильників «Молодих Регіонів», які проводять мітинг на підтримку євроінтеграції.

Кілька з них на камеру Радіо Свобода зізналися, що коштує таке стояння до першої години дня біля Ради біля 60 гривень.

– Скажу, що ті радіослухачі, які мають можливість працювати з сайтом Радіо Свобода, можуть побачити пряму трансляцію мітингу з-під стін Верховної Ради на сайті Радіо Свобода.

Пані Єскіна, Ви щойно теж з-під Верховної Ради. Ви ходили туди як представник громадської ради киян «Київське Віче». Що Ви хотіли почути там? І що Ви хотіли донести до людей?
Олена Єскіна
Олена Єскіна

Ми навіть не маємо можливості донести громадську думку до органів влади, громадські ради протиправно захоплені представниками тоталітарної секти Аделаджі
Олена Єскіна
Олена Єскіна: По-перше, кияни прийшли до Верховної Ради, саме представники київської громади, які просто обурені цією ситуацією, яка відбувається зараз в Києві. Тому що київська громада позбавлена взагалі будь-яких своїх конституційних прав.

Більше того, ми навіть не маємо можливості донести громадську думку до органів влади, тому що громадські ради протиправно захоплені представниками тоталітарної секти Аделаджі. Ви всі знаєте і спостерігали, як була з бійками захоплена громадська рада при КМДА.

– Ми не будемо всі синоніми давати, які це секти.

Олена Єскіна: Також усі районні ради. Тепер навіть громадську думку контролювати, київську владу будуть уже не кияни, а саме ті, про кого я вже сказала.

Крім того, кияни мають зараз не міського голову, а ту особу, яку ми не обирали, яка не представляє наших інтересів. Крім того, нас ще бажають позбавити права обирати представників, які будуть захищати наші інтереси.

– Ви маєте на увазі депутатів міської ради?
Київську раду, яку маємо, це угодованці і зрадники киян
Олена Єскіна

Олена Єскіна: Так.

Але ми вважаємо, що вони повинні представляти все ж таки саме київську громаду. Це повинні бути ті люди, які мешкають серед нас, яких ми знаємо, яким ми довіряємо, які будуть потім дійсно представляти наші інтереси. Тому що ту Київську раду, яку ми зараз маємо, за деяким винятком, то це угодованці і зрадники киян, які розпродають на шматки нашу землю.

– Дуже спохмурнів пан Резніков від того, що він міг опинитися серед угодованців.

Олена Єскіна: Та я просто така на емоціях! Я ж сказала, що за деяким винятком.

– Пане Резніков, Київрада завершує свої повноваження. Які зараз, до речі, настрої у Київраді?

Олексій Резніков: Настрої абсолютно нормальні і робочі.

– Є можливість залишитися ще на два роки.
Олексій Резніков
Олексій Резніков

Олексій Резніков: Я думаю, що навіть не це зараз турбує членів депутатського корпусу Київської міськради. Наприклад, зібрані підписи щодо проведення дострокової позачергової сесії, на якій ми будемо ставити питання перед КМДА, відповідно перед тими, хто сьогодні виконує функції адміністрації, щодо їх готовності до повені, до весняних сходів.

Тому що ми вже самі пережили, кияни, «снігову суботу», як я її називаю, без втручання міської влади. Але питання: чи міська влада понесла певні уроки з цього? І чи вона готова дійсно рятувати Київ від можливої повені? Тому на цьому тижні буде сесія призначена. Якщо я не помиляюся, вона призначена на середу.

– Тобто завтра?
Немає єдиного правового вирішення питання. Є політико-правове. Завдання Верховної Ради тільки призначити день виборів і все. Ні в якому разі не будуть припинені повноваження Київської міської ради. Будуть продовжені до проведення першої сесії новообраної Київської міськради
Олексій Резніков

Олексій Резніков: Тобто, завтра. Чи четвер. Як правило, у нас традиційно по четвергах. Але було зібрано мінімальних 40 підписів для того, щоб провести таку позачергову сесію. Має бути в міськраді сьогодні нарада через 40 хвилин, і остаточно буде вирішено. Але, скоріш за все, у четвер.

Щодо можливості побути на два роки більше, чи два роки менше, я думаю, що у кожного свої настрої серед депутатів. Усі розуміють, що немає єдиного зрозумілого правового вирішення цього питання. Є політико-правове вирішення.

Тому що, дійсно, існує колізія, чи позачергові вибори, чи чергові. Але, на мій погляд, це не має значення. Тут я підтримую пані Олену, що це право киян обирати свого міського голову. Мером його називають так за традицією, а насправді це міський голова, згідно з законом.

І завдання Верховної Ради тільки призначити день виборів. Вони не вирішують долю Києва. І не їхнє право приймати рішення. Хочуть вони, не хочуть, вони зобов’язані просто як орган, на який покладений цей обов’язок, призначити дату виборів.

Щодо єдиної, я хотів би відразу зауважити, що існує думка, що 2 червня припинить повноваження Київська міська рада. Це неправда. Існує поняття принципу безперервності влади, тому ні в якому разі не будуть припинені повноваження Київської міської ради. Вони будуть продовжені до проведення першої сесії новообраної Київської міськради.

– А у випадку, якщо виборів не буде, тобто Верховна Рада не призначить вибори, то Київрада може засідати і до 2015 року? Про що говорить опозиція.
Є політичні підстави не проводити вибори сьогодні у Києві. Простіше перейти у колотнечу біля парламенту, використовувати механізм звернення до КСУ, але не проводити київські вибори до 2015 року
Олексій Резніков

Олексій Резніков: Так, скоріше всього, і буде. Драматичний сценарій мій такий. Тому що є політичні підстави не проводити вибори сьогодні у Києві, тому що результат їх очікуваний. І тому не вигідно на сьогоднішній день владі програти київські вибори. Тому простіше перейти у цю колотнечу біля парламенту, використовувати механізм звернення до КСУ, все, що завгодно, але не проводити київські вибори зараз до 2015 року.

– З іншого боку, КСУ не може це тримати на гальмах два роки. Він за якийсь час, хай за два чи за три місяці будуть розмови про те, що це може ще…

Олексій Резніков: Ви знаєте, ще роки три назад я би з Вами погодився, що КСУ не може. Я дуже поважав склад КСУ. А зараз, останнім часом, декілька років, демонструють, що судді КСУ можуть тепер усе, що завгодно. І не тому, що вони реально виконують свої обов’язки суддів КСУ.

Я Вам можу навести приклад, як місто Чернівці, здається, без міського голови уже два роки перебуває.

– Але, з іншого боку, судді КСУ можуть сказати, що вибори треба проводити у липні або в серпні, коли більшості киян не буде.

Олексій Резніков: Справа в тому, що судді КСУ можуть навіть дати таке роз’яснення, в якому взагалі нічого не буде зрозуміло. Історія знає такі приклади. Не факт, що ми отримаємо їхні роз’яснення, цілком зрозумілі і очевидні.

Тому ще раз повторюю, що вирішення проведення виборів у Києві носить політико-правовий характер. Воно ніколи не буде однозначно, стовідсотково юридично зваженим.

Але немає значення, як назвати ці вибори, тобто чи позачергові, чи чергові, дочасні, позачасні. Це мають відбутися вбори міського голови в першу чергу, оскільки він подав у відставку вже рік тому майже, тому ми були зобов’язані провести вибори нового міського голови. І зрозуміло, що вже 5 років пропрацювала Київська міська рада, повинне відбутися оновлення, кияни повинні знову зробити свій вибір і обрати тих людей, кого вони хочуть бачити на Хрещатику у відповідному будинку.

– Опозиція говорила і закликала киян прийти 2 червня, якщо не будуть призначені на 2 червня вибори, і, з 2 червня починаючи, блокувати приміщення КМДА, вимагаючи проведення виборів.

Наскільки реально зібрати київську громаду, у великій кількості людей, починаючи з 2 червня, коли вже буде тепленько, люди підуть у відпустки, почнуться у когось городи, дачі і так далі?

Олена Єскіна: Я вважаю, що ми повинні це зробити. І кияни, від кожного киянина взагалі залежить доля не лише міста, але, я вважаю, і країни. Тому що Київ був і завжди залишається тим містом, від якого все залежить, тобто підтримка якого вирішує все.

І ще я хочу згадати про величезну аферу зі знищенням районних рад. Тому що, можливо, не всі про це знають, вони були ліквідовані протиправно.Було Київрадою ухвалене рішення про їх ліквідацію 31 жовтня 2010 року.

Що це означає? Це означає, що юридичні особи публічного права були ліквідовані за процедурою, як суб’єкти господарювання, тобто без права спадковості. І чим взагалі це загрожує киянам?

– Чим же це загрожує киянам?

Олена Єскіна: Тим, що це майно, яке було на їхньому балансі, також кудись поділося. І, як територіальної громади, це повністю порушує наші права. Ми не зможемо навіть звернутися до суду, тому що звертатися буде ні до кого взагалі, якщо вони ліквідовані.

– Чи погоджуєтеся Ви, пане Резніков, з такою необхідністю звертатися зараз до суду? Бо у багатьох містах немає районних рад.

Олена Єскіна: Так а де ж наше майно?

Олексій Резніков: Пані Олено, я з Вами тут не зможу погодитися, тому що я знаю, як проходила ця процедура. Я не ідеалізую виконання певних службовців, але сам факт, що майно ніде не поділося – я якраз переконаний, що воно ніде не поділося. Воно і є власністю київської міської громади.

Олена Єскіна: Воно не могло перейти, тому що за процедурою, у нас є відповіді, ми зверталися зі зверненнями.

– Тобто Ви робили запити?

Олена Єскіна: Ми робили безліч запитів.Не може це майно бути комусь передане, тому що процедура ліквідації юридичних осіб публічного права в нас не передбачена жодним законодавчим актом. Немає.

Олексій Резніков: Я думаю, що за браком ефірного часу просто не варто сперечатися. Цікава тема для юридичної дисертації.

Я переконаний у тому, що тут кияни, на щастя, не програли. Але, дійсно, багато проблем, якими треба займатися.

– Один із дописувачів наших у мережі «Фейсбук» пише: «Якщо пан президент захоче, то вибори опозиції провести дозволять».

Спостерігаючи за прямою трансляцією, яка відбувається на сайті Радіо Свобода, можемо сказати про те, що зараз триває мітинг. На трибуні Олег Тягнибок. Перед ним виступав Віталій Кличко.

Зараз запропоную те, що було до перерви у Верховній Раді. Арсеній Яценюк говорив ось про що:

Арсеній Яценюк: Партія регіонів, ви повинні відверто і чесно визнати, що Попов, напевне, хороша людина, але з нього керівник місцевої державної адміністрації не найкращий. І ви самі повинні були вийти з ініціативою відставити Попова і провести вибори мера Києва.

Ви цього не зробили. Ви почистили Київську міську державну адміністрацію, а треба було чистити сніг, вулиці, треба було займатися очисткою столиці.

– З того, про що говорить опозиція, з її лозунгів, наскільки може подіяти?

Олексій Резніков: Мені здається, що ми всі зайшли в таку цікаву ситуацію, яка нас завела або ми самі себе завели. Усі говорять про відставку Олександра Попова. Але справа в тому, що Олександр Павлович не є київським міським головою, він є голова КМДА. Він призначається відповідно, за процедурою, указом президента. Тому не стоїть питання відставляти Олександра Попова чи не відставляти. Стоїть питання обрати київського міського голову.

І нехай вони собі існують навіть паралельно. У київського міського голови є свої функції, свої повноваження. У голови КМДА – свої. Просто у свій час під час мерства так званого пана Омельченка ці дві посади були об’єднані в одну законом про столицю. Але потім їх розділили.

Тому треба чітко визначитися: якщо нам потрібна одна людина, тоді ми обираємо київського міського голову, а знову ж таки автоматично змушений президент буде його призначити головою КМДА, або ж чітко визначити функціонально обов’язки кожного з них. Тоді, можливо, Олександр Попов на посаді голови КМДА залишиться, буде виконувати функції, які покладені на нього президентом, а київський міський голова, як лідер київської громади, буде виконувати свої функції. Він буде проводити сесії міської ради, головувати на них на відміну від Леоніда Черновецького.

– Але фактично обов’язки київського міського голови зараз звужені.
Повернути київському міському голові обов’язки, які були в нього протиправно відібрані. (Попов) повинен піти з цієї посади. Як посадова особа, яка не впоралася з жодним зі своїх обов’язків
Олена Єскіна

Олена Єскіна: Київська громада вважає за потрібне повернути київському міському голові всі ці обов’язки, які були у нього протиправно відібрані. Це перше.

А що стосується Попова, то у нас до нього безліч різних претензій. І ми вважаємо, що він (Попов – ред.) повинен піти з цієї посади. Якщо не хоче добровільно, то нехай його тоді звільнить президент. Як посадова особа, яка не впоралася з жодним зі своїх обов’язків, завалила роботу і в комунальній сфері, і в сфері захисту історико-архітектурної спадщини, і в плані стратегічного розвитку Києва, тобто, на яку ми сферу не подивимося, робота повністю завалена.

– Маємо запитання радіослухача.

Слухач: Я хотів би поставити запитання. По-перше, легітимність київського міського голови або КМДА. У якому контексті? Покажіть мені, будь ласка, або зробіть посилання на будь-який юридичний документ, де конкретний киянин, наприклад, який проживає у місті Києві, надав юридичне право київському міському голові здійснювати ту чи іншу діяльність.

Згідно із загальним правом, яке входить у публічне і приватне право, виконавець не може встановлювати собі межі повноважень.

Сьогодні вся державна влада, в тому числі і київський міський голова, узурпувала владу українського народу в єдине, невід’ємне, первинне джерело.

– Пане Резніков, буде роз’яснення?

Олексій Резніков: Якщо я правильно зрозумів запитання, воно відразу покриває декілька тем, але, зрозуміло, що кияни ніде не підписувалися під делегуванням якоїсь влади.

Але це зроблено іншим шляхом. Кияни, обираючи, як і інші громадяни України, парламент, делегували особам у кількості 450 осіб ухвалювати відповідні закони України. І от саме законами України, а саме законом, який регулює муніципальні органи, органи місцевого самоврядування, а також законом про столицю, врегульовані відповідні повноваження київського міського голови, в тому числі міста Києва.

– До речі, пані Єскіна, якими методами будуть діяти активісти громади? Які Ви бачите методи, крім таких мітингів, як сьогодні?
Робота в юридичній площині не приносить необхідний ефект. Мітинги себе на сьогодні вичерпали
Олена Єскіна

Олена Єскіна: Це мирні протести. Взагалі робота в юридичній площині не приносить нам необхідний ефект. Так само, як і мітинги.Вони себе на сьогодні вичерпали.

– Сьогоднішній мітинг не ефективний?

Олена Єскіна: Ні. Чому ж?

– Ви ж сказали, що мітинги вичерпали себе.
Якщо виходити, то вже виходити всім
Олена Єскіна

Олена Єскіна: Я кажу, що загалом. Тому що, якщо виходити, то вже виходити всім. Якщо всі кияни усвідомлять, що від них саме залежить подальша доля міста, подальша доля країни, подальша доля кожного з нас, і вийдуть на мирну акцію протесту масово.

– Для цього усвідомлення повинен пройти час? Повинні бути якісь меседжі? Що саме?
Ворог киян – безвладдя, є безпорадність функціонерів і ненормальна влада в Києві
Олексій Резніков

Перемогти сьогодні в Києві на виборах міського голови досить легко реальному лідеру
Олексій Резніков
Олексій Резніков: Я б тут дозволив собі пригадати пана Фрейда, який колись сказав, що психологія натовпу (я не хочу ображати слово «натовп», просто це дослівно) складається у тому, що їй потрібні два аспекти: наявність лідера і, другий момент, щоб він вказав, хто є ворог.

Тому в даному випадку ворог киян – безвладдя, є безпорадність функціонерів і ненормальна влада в Києві. Але повинен ще бути лідер, який чітко скаже: кияни, невже у вас терпець не увірвався, а якщо увірвався, от я – лідер, який готовий очолити цей рух. Тоді, можливо, щось змінити.

Станом на сьогоднішній день поки що не заявлено жодного реального лідера, який готовий взяти на себе відповідальність. Тому що перемогти сьогодні в Києві на виборах міського голови досить легко реальному лідеру. Легко! Очікування є. Але от далі?

– Тобто, будь-хто з лідерів опозиції, із трійки міг би…?

Олексій Резніков: Абсолютно! Навіть сумніву немає!

– Але вони бачать перед собою 2015 рік?
Але вони ж всі хочуть бути президентами. Піти сьогодні очолювати складне місто Київ – за 2 роки можна втратити свої рейтинги
Олексій Резніков

Олексій Резніков: Але запитання: що робити далі? Вони ж усі хочуть бути президентами. А піти сьогодні очолювати складне місто Київ – за 2 роки можна втратити свої рейтинги. Ну, це ж правда! Тому що Києвом треба займатися як господарнику, а не політику. Тут популізмом уже потім питання не вирішиш. Популізмом сніг не прибереш. Популізмом фури не зупиниш.

– Але, з іншого боку, пан Попов говорив скільки часу: я господарник, я не політик.

Олексій Резніков: Я ж зараз не даю оцінку Олександру Попову. Я можу дати свою оцінку, коли піду голосувати як киянин.

Але ми ж говоримо про те, що Києвом повинна займатися людина, яка готова взяти на себе відповідальність не боятися, до речі, непопулярних заходів, не боятися їх, яка, зрозуміло, буде співпрацювати з міськрадою, знайде порозуміння з міськрадою, тому що проводити рішення обов’язково потрібно.

– З цим складом чи вже з новим?

Олексій Резніков: З будь-яким. У тому-то і проблема. Якщо мер чи міський голова готовий працювати з існуючим складом, то він має бути людиною, яка вміє знаходити порозуміння і переконувати людей.

У міськраді сидять люди, які так само переживають за Київ. Менше, більше хтось там, але люди все рівно (повірте мені, я ж буваю у залі, я знаю) переживають за Київ.

Але якщо приходить новий міський голова, зрозуміло, що він має прийти зі своєю командою. І зрозуміло, що вона повинна мати більшість, консолідувати більшість у міськраді. Але питання:берете відповідальність на себе – будете відповідати перед киянами. Зробіть щось!

– Це таке: всі пропонують, а взяти немає кому.

Олексій Резніков: От правда. І це є проблема. І тому вибори не призначаються. Сьогодні не існує готової людини поки що, вона є, може, не одна, вони ще не заявили себе. Всі чекають.

– Джерело у парламентській опозиції каже про те, що Партія регіонів пропонує через посередників поговорити про вибори мерські на липень.

Який Ваш проноз, пане Резніков: липень чи 2015 рік?

Олексій Резніков: Мій драматичний прогноз – 2015 рік.

– А Ваш, пані Єскіна?

Олена Єскіна: А я оптимістка. Я вважаю, що вибори будуть.

– Коли?

Олена Єскіна: Цим літом. Вони повинні відбутися. І кияни повинні на цьому наполягати.

Олексій Резніков: Пані Олено, вони дійсно повинні бути. Але питання: чи будуть вони?

Олена Єскіна: Це залежить від киян, я думаю, від їхньої волі.

– Будемо бачити, будемо спостерігати за волею киян, за волею президента, за волею Верховної Ради.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG