Доступність посилання

ТОП новини

Що скажуть українські урядовці співдоповідачам ПАРЄ?


Майліс Репс (ліворуч) та Марієтта де Пурбе-Лундін
Майліс Репс (ліворуч) та Марієтта де Пурбе-Лундін
Київ – Співдоповідачі ПАРЄ Марієтта де Пурбе-Лундін і Майліс Репс прибули в Україну з триденним візитом, що триватиме з 14 по 16 квітня. За цей час вони повинні оцінити хід конституційної реформи, реформи Кримінального кодексу та прокуратури, а також перевірити ситуацію з ув’язненими екс-урядовцями. Такий візит є рутинним, вважають експерти. Тим паче, що окрім «демонстративного звільнення Юрія Луценка», українській стороні поки що немає чим похвалитися. А от через те, що візит мав відбутися на десять днів раніше, чиновники Ради Європи не встигнуть підготувати проміжний звіт про стан демократії в Україні, вважають фахівці.

Співдоповідачі ПАРЄ Марієтта де Пурбе-Лундін зі Швеції і Майліс Репс з Естонії у рамках свого візиту в Україну запланували зустрічі з президентом Віктором Януковичем, головою Верховної Ради Володимиром Рибаком, міністрами юстиції та закордонних справ, а також генеральним прокурором і членами української делегації в ПАРЄ. Проте спершу їм вдалось зустрітись з захисниками Юрія Луценка. Адвокат Юрія Луценка Ігор Фомін розповідати про деталі розмови відмовився. У коментарі Радіо Свобода він зазначив: головне, що така зустріч відбулася.

«Зрозумійте, є певна специфіка таких зустрічей і, наскільки мені відомо, вони не коментуються. Це було просто спілкування», – пояснив Фомін.

Поступу немає?

Остання резолюція щодо України була у січні, пригадує заступник голови української парламентської делегації в ПАРЄ Сергій Соболєв. Проте з того часу нічого не змінилося, окрім того, що «показово звільнили Юрія Луценка». Чимось іншим перед співдоповідачами ПАРЄ українська сторона похвалитись не зможе, каже він.

«Ми хочемо взяти питання, що були на січневій сесії, де розглядалося питання України, виконання зобов’язань, і кожне питання проаналізувати. Перше питання – звільнення Тимошенко і Луценка – не виконано, друге питання – реформування судової системи – не виконано, третє питання – реформування прокуратури – не виконано. А далі проаналізувати, які з цих питань були внесені урядом в парламент, які були вирішені президентом. Виявиться, що вирішено одне і то, не в повній мірі, питання. Це звільнення Луценка, позбавивши його усіх політичних прав», – розповідає Соболєв.

Повного звіту не буде?

Візит співдоповідачів ПАРЄ свідчить про послідовне виконання рутинного моніторингу виконань України своїх зобов’язань, вважає науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко, і особливої ролі він для України не відіграє.

«Якраз візит Жан-Клода Міньйона місяць тому був більшою мірою політичним візитом, а візит доповідачів – це візит рутинний, що цілковито продовжує той зумовлений режимом моніторингу алгоритм», – каже Сушко.

Візит співдоповідачів ПАРЄ повинен був відбутися ще 4-5 квітня. Проте українська сторона запропонувала перенести його на 15-16 квітня, бо не змогла забезпечити проведення усіх потрібних зустрічей. У результаті перенесення візиту місія ПАРЄ не встигне підготувати до квітневої сесії повноцінний звіт про ситуацію з демократією в Україні.

Одна з співдоповідачів, депутат естонського парламенту Майліс Репс припустила, що через брак часу замість повноцінного нового звіту вдасться оновити колишній звіт, але приблизно на дві сторінки. Сергій Соболєв вважає, що, в кращому випадку, результатом візиту співдоповідачів в Україну буде проміжна доповідь на моніторинговому комітеті. Проте підготувати звіт, каже чиновник, реально на найближчу сесію Ради Європи, що відбудеться аж в червні.
  • Зображення 16x9

    Ірина Стельмах

    На Радіо Свобода працюю з вересня 2012 року. У 2011 році отримала диплом бакалавра журналістики ЛНУ імені Івана Франка. Того ж року вступила на магістратуру у Могилянську школу журналістики. Активно вдосконалюю знання англійської, польської та болгарської мов. Займалась плаванням, дублюванням фільмів та серіалів українською .

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG