Доступність посилання

ТОП новини

Батьки і діти: як роблять кар’єру родичі політиків?


Київ – Дочка колишнього прем’єр-міністра Криму Вікторія Джарти стала суддею Господарчого суду Києва безстроково. Таке рішення ухвалила Верховна Рада. Молодша сестра Вікторії – Ольга – через півтора року після закінчення вишу стала заступником голови Київської обласної митниці. Як роблять кар’єру родичі політиків?

Молодший син президента України Віктор Янукович – депутат уже трьох скликань, так само як і син Генпрокурора Артем Пшонка. Син прем’єра Олексій Азаров у парламент цього разу пройшов уперше. Також нині у Верховній Раді – брати Тягнибоки та брати Клюєви. Загалом, у Верховній Раді сьомого скликання журналісти нарахували близько 12 сімейних кланів. Найбільше – по троє – Балог і Калетників.

Наприкінці березня цього року на довиборах у Закарпатську обласну раду пройшли дружина і син екс-міністра надзвичайних ситуацій, а нині депутата Віктора Балоги. Батько регіонала Владислава Лук’янова Валентин – депутат Донецької облради, а депутат-регіонал Артем Семенюк має серед родичів губернатора Чернівецької області Михайла Папієва. Він набрав близько 60% голосів виборців у своєму округу, хоча жодного разу не вийшов до преси, зауважує журналістка чернівецької газети «Час» Надія Вірна, яка відстежувала минулорічну виборчу кампанію.

«Звичайно, зв’язки з головою адміністрації допомогли Артему Семенюку стати народним депутатом, – вважає журналістка. – Тому що про цю людину раніше ніхто нічого не чув, хоча він від 2010 року був депутатом обласної ради від Партії регіонів. І от тільки коли почалася передвиборча кампанія, почалась і дуже потужна інформаційна кампанія, хоча кампанія дуже вибіркова: вони в ЗМІ мало рекламу давали, переважно це була робота в районах, що входили до округу».

Хто не пішов у політику, робить успішну кар’єру. Молодша дочка колишнього прем’єра Криму Ольга Джарти у 23 вже стала заступником голови Київської обласної митниці, а її старшу сестру Вікторію Верховна Рада призначила суддею Господарчого суду Києва безстроково.

Завдяки собі чи завдяки родині?

В Україні до політичних династій зазвичай ставляться упереджено, і склалося так від часів Радянського Союзу. Тоді було добре, якщо вся родина працювала на заводі, але така ж ситуація, наприклад, у науці засуджувалась, зауважує політолог Сергій Таран.

Отримав той чи інший політик вотум довіри виборця завдяки собі чи завдяки родині
І розповідає про Сполучені Штати: «Родина Кеннеді, родина Бушів, родина Клінтонів – все це має досить тривалі традиції. Ключове питання, яке ми маємо ставити, коли говоримо про родини в політиці – отримав той чи інший політик вотум довіри виборця завдяки собі чи завдяки родині».

Чомусь люди не вважали, що це моя заслуга – екс-депутатка

За словами депутатки шостого скликання від БЮТ Еліни Шишкіної, вона продовжувала справу батька, який був депутатом минулих років. Всі чекали, що вона буде таким же фаховим юристом і законотворцем, як і він, зауважує політик.

Я відчувала упереджене ставлення: ось вам 25 років, ви стали народним депутатом, ви молода, недосвідчена, чим ви заслужили
«З іншого боку, я відчувала упереджене ставлення: ось вам 25 років, ви стали народним депутатом, ви молода, недосвідчена, чим ви заслужили, мовляв. Незважаючи на те, що я маю вищу освіту, знаю дві іноземні мови, мала певний досвід роботи, зокрема, в тому ж парламенті, незважаючи на те, що у мене був свій певний життєвий досвід і практичний досвід, чомусь люди не вважали, що це моя заслуга», – розповідає Шишкіна.

За її словами, подолати це упередження можна, тільки показавши на власному прикладі, чого ти вартий.

За словами ж політолога Сергія Тарана, вирішити проблему довіри до родичів політиків можна, зробивши більш відкритою інформацію про них, про сам виборчий процес і принципи формування виборчих списків.
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG