Доступність посилання

ТОП новини

Через махінації з податками Євросоюз щороку втрачає трильйон євро


Брюссель – Податкове шахрайство, приховування прибутків та зберігання грошей в офшорних зонах призводить до втрати Євросоюзом понад трильйона євро щороку. Це означає, що кожен громадянин кожен рік недораховується двох тисяч євро. Така офіційна статистика примушує ідеологів та лідерів європейських установ задуматися. І схоже, що незабаром ситуація може докорінно змінитися.

Фінансово-економічна криза дала об’єднаній Європі добрий урок у тому сенсі, що примусила тих, хто перебуває при владі, ретельніше рахувати й розпоряджатися народними грошима. Результати ретельніших пошуків із боку податкових служб та просочування інформації в пресу про приховані рахунки з величезними сумами у податкових оазах у багатьох державах ЄС вже викликали гучні скандали та призвели до втрати престижних посад серед можновладців.

Однак депутати Європейського парламенту хочуть докорінно змінити всю систему. Парламентар від Європейської народної партії Сірпа Піетікяйнен констатує: великі промислові компанії сплачують лише п’ять відсотків податків від загального обсягу прибутків. Все це завдяки реєстрації цих фірм у податково вигідних державах.

Її колега Ева Жолі з групи Зелених та «Вільного європейського альянсу» додає, що «податкові оази служать не лише окремим багатіям чи злочинцям, які там відмивають гроші».

«Головним чином, їх використовують багатонаціональні компанії, які не бажають сплачувати податків. Саме тому нам потрібні правила прозорості», – каже євродепутат від Франції, яка перебуває на передовій лінії боротьби із офшорними зонами та шахраями. Вона зауважує, що наразі її головною місією є відстоювання чесних правил гри і для бізнесу, і для окремих громадян.

Австрія не хоче ділитися таємницями банківських рахунків

Тим часом війну податковим шахрайствам віднедавна оголосили і у Раді міністрів фінансів Європейського союзу. Франція, Німеччина, Італія, Іспанія та інші країни щойно висунули на обговорення проект автоматичного обміну банківською інформацією по всій об’єднаній Європі. Вони пропонують взяти за взірець американську фінансову модель.

Однак є у проекту і супротивники. Австрія, де положення щодо банківської таємниці вписане до Конституції держави, виступає проти такого кроку.

Фінський євродепутат Сірпа Пієтікяйнен тим часом пояснює, чому слід покласти край фіскальним оазам та уникненням від податків. «Ми втрачаємо гроші, що могли б послужити людям похилого віку, службам соціальної допомоги, охороні здоров’я. Ці гроші могли б піти на виплату держборгів. Зрештою, все це – втрачені кошти, що мали б бути інвестовані у наше майбутнє», – каже вона.

Потрібні чесні декларації прибутків і податків – євродепутат

Європейські експерти зі свого боку теж наголошують на тому, що термінові зміни мають бути зроблені. Скандали із приховуванням прибутків та виявлення кругленьких сум у далеких закордонних банках викликають все більший гнів пересічних європейців. Особливо тепер, коли уряди з усіх сторін намагаються заощаджувати кошти та скорочують витрати, на шкоду умовам життя своїх громадян.

«Всі багатонаціональні компанії повинні задекларувати у кожній державі, який у них обіг капіталу, скільки там працює людей, який у них прибуток, та скільки вони сплатили податків. І це тільки мінімум», – додає євродепутат Ева Жолі.

Аргументів для внесення змін у функціонування банківської системи, щоб унеможливити відмивання грошей та уникнення від податків, у європейських політиків набралося дуже багато. Саме тому ця тема буде на столі переговорів наступного саміту голів держав та урядів ЄС, що відбудеться 22 травня.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG