Доступність посилання

ТОП новини

Молодь на Закарпатті почала розділяти віру і церкву


Ужгород – Прихожани на Закарпатті молодшають: раніше приходили частіше люди літнього віку, тепер з кожним роком все більше молоді, каже отець Владислав (Ігнатишин), священик греко-католицького Хресто-Воздвиженського собору в Ужгороді. Тим часом, за даними всеукраїнського опитування, проведеного Інститутом Горшеніна, тільки трохи більше як 4% українців від 15 до 21 року відвідують церкву.

Старшокласниця однієї з ужгородських шкіл Христина ходить до церкви на кожну недільну службу разом з мамою або сама. Каже, що робить це з дитинства: «Тому що вірю в Бога. Тому що традиція вже склалася: батьки ходять до церкви, бабусі й дідусі ходили. Можливо, через це і я ходжу».

Двадцятитрирічна Ніна Клюса розповідає, що почала ходити до церкви у студентські роки, тому що відчула у цьому внутрішню потребу. Сильно набожною себе, однак, не вважає, і відвідує храм раз або двічі на місяць, а також на свята. Зауважує, що для неї поняття віри і церкви не є тотожними: віра – це віра, а церква – тільки соціальний інститут.

«Багато таких норм церковних, те, що вони проповідують, я не розділяю і не підтримую, – говорить дівчина. – Ходити до церкви почала у свідомому віці, коли зрозуміла, що це мені приносить задоволення».

Ведучий на радіо «Тиса-FM» Олександр Кіпа розповів Радіо Свобода, що раніше він ходив до церкви на свята, а тепер не ходить взагалі – принципово. Хлопець переконаний: для того, щоб вірити в Бога, священик не потрібен, а те, що сьогодні можна знайти у стінах храмів, із вірою пов’язано мало.

Більше не прийду в церкву, бо не можу давати гроші за те, щоб вірити в Бога
«Я церкви дуже не люблю, – зізнається він. – У мене була історія одного разу, коли я сказав, що категорично відмовляюся заходити коли-небудь у церкву. Це було кілька років тому на Великдень, ми з батьками чекали, поки освятять паску. Йшов священик, а за ним ішли такі дідусі, що збирають пожертви для церкви. І коли вони підійшли, один із цих дідусів гукнув: хто ще не заплатив за освячення паски, давайте гроші. І все, я сказав, що більше не прийду в церкву, бо не можу давати гроші за те, щоб вірити в Бога».

Молоді священики краще розуміють молодь – отець Владислав

Останнім часом кількість молодих людей, що ходять до церкви, зростає, вважає отець Владислав (Ігнатишин), священик греко-католицького Хресто-Воздвиженського собору в Ужгороді. За його спостереженнями, якщо раніше середній вік прихожан у його парафії становив 40–45 років, то тепер це – 32–36 років. І ця тенденція стосується не тільки вірян, зауважує отець Владислав.

«Навіть якщо взяти загальний вік служителів нашої помісної церкви, то він складає трохи більше тридцяти років, тобто у нас більше молодих священиків. А раз так, то зростає імовірність залучати і розуміти молодь», – зазначає священик.

За його словами, відродження церкви добре впливає на молодь. Він розповів про нещодавній футбольний матч між семінаристами з Ужгорода і Львова. Сміється: «Підходить потім до мене суддя і вражено каже: вперше бачу футболістів, що не матюкаються».
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG