Доступність посилання

ТОП новини

Іран: іти проти клерикалів навіть президентові зась


Махмуд Ахмадінеджад (п) і Есфандіяр Рагім-Машаї (л)
В Ірані напередодні червневих президентських виборів наростає тиск у державних засобах інформації на президента країни і його послідовників. Причина в тому, що Махмуд Ахмадінеджад, сам ставленик клерикальних кіл, які керують ісламською державою, наважився розсваритися з ними.

У вівторок в Ірані починається попередня реєстрація кандидатів на посаду президента, якого обиратимуть 14 червня. Перш ніж зареєстровані стануть справді кандидатами, їх іще має затвердити – чи відхилити – один із найвпливовіших в Ірані владних органів, що, як і інші, складається з провідних діячів консервативного ісламу, Рада вартових конституції.

Але й такого запобіжника клерикалам замало. І державні засоби інформації Ірану, підконтрольні їм, уже кілька місяців усіляко таврують… нинішнього президента Махмуда Ахмадінеджада і його послідовників. Сам він закінчує нині другий президентський термін і не може балотуватися втретє поспіль, але просуває на президенство свого найближчого помічника Есфандіяра Рагіма-Машаї – принаймні, це ставлять йому у вину.

Державне телебачення повне передач, де імені Ахмадінеджада можуть і не назвати, але проти кого вони спрямовані, всім в Ірані ясно. «Дехто не кандидує сам. За законом, вони не можуть нині кандидувати. Але, як кажуть, вони мають плани на вибори. Ця група має головного кандидата і кількох другорядних. Якщо головного кандидата знімуть із виборів, ця група влаштує скандал» – ось зразок такої передачі.

Ба більше, вдаються й просто до маніпуляцій. Під час пропрезидентського зібрання у квітні понад 100-тисячний стадіон «Азаді» в Тегерані, як видно з відеозапису на сайті президента, був заповнений більш як наполовину. Навіть помірковані сайти й агентства, зовсім не прихильники президента, оцінили число присутніх у 60–70 тисяч. Тим часом, якщо було дивитися кадри державного телебачення, можна було побачити, на що здатна вміла робота оператора: трибуни виглядали майже порожні, як видно з порівняння обох версій.

Виступ Махмуда Ахмадінеджада на стадіоні «Азаді» в Тегерані
Виступ Махмуда Ахмадінеджада на стадіоні «Азаді» в Тегерані
Релігійна влада відкрила «полювання на президента»

Махмуд Ахмадінеджад, відомий своїм консерватизмом і реакційністю, сам прийшов свого часу на посаду як висуванець консервативних ісламських кіл. Але, відчувши смак влади, він дозволив собі вступити в боротьбу за цю владу з керівними релігійними силами. І, як виглядає, наразі програє в цій боротьбі, яка все загострюється.

Головний редактор сайту «Діґарбан», що стежить за консервативними засобами інформації в Ірані, Бегнам Голіпур із Німеччини звертає увагу: «Ще донедавна атмосфера не сприяла критиці уряду, бо Ахмадінеджад і його уряд мали підтримку найвищих релігійних кіл, і руки його критиків серед консерваторів були зв’язані. Але нинішня атмосфера дозволяє критикувати його діяльність і викривати деякі його кроки».

На думку журналіста, з наближенням виборів можливі нові викиди компромату.

Один із консервативних сайтів «Базтаб» минулого тижня вже оприлюднив матеріал, який ґрунтується на чутках про те, ніби існує запис телефонної розмови президента, в якій той визнає, що на президентських виборах 2009 року були фальсифікації на його користь.

В апараті президента це заперечили. Натомість наближені до Ахмадінеджада кола почали розповсюджувати погано прикриті погрози оприлюднити неприємні речі про клерикалів.

Аятола Алі Хаменеї, справжній керівник Ірану
Аятола Алі Хаменеї, справжній керівник Ірану
Посада президента в Ірані є далеко не всевладною. Це чільний посадовець, який очолює свій уряд, а також виконує протокольні функції голови держави, хоча ним не є. Реальну владу в ісламській державі має «керівник» («рагбар»; його часто називають «верховним лідером»), нині це аятола Алі Хаменеї – представник найвищого консервативного ісламського духовенства, обраний вузьким колом його колег і однодумців.

Матеріал підготували: Сергій Драчук, Golnaz Esfandiari
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG