Доступність посилання

ТОП новини

Основною причиною спалахів кору є недостатнє охоплення вакцинацією – Крамарів


Київ – У Всесвітній організації охорони здоров’я стурбовані частими спалахами епідемій кору в європейських країнах. Міжнародні експерти рекомендують проводити активніше кампанії з вакцинації, щоб, подужати цю недугу до 2015 року. Українські лікарі погоджуються, що альтернативи вакцинації немає, хворіють на кір переважно не щеплені люди. Однак не усі мами ведуть своїх дітей щеплюватися.

Кір – це заразне захворювання, яке викликає високу температуру, висип і є однією з провідних причин смерті дітей в усьому світі. Всесвітня організація охорони здоров’я побоюється, що спалахи кору в країнах Східної Європи, Туреччини і Великобританії загрожують сподіванням ВООЗ повністю викорінити цю недугу в Європі до 2015 року. Щоб уникнути зриву започаткованого плану, ВООЗ рекомендує європейським країнам наслідувати приклад Британії, де регулярно проводяться кампанії з вакцинації проти кору (хоча й тут останнім часом спостерігаються спалахи цього захворювання).

Вважається, що ефективним є дворазове введення цієї вакцини (в 12 місяців і в 6 років)
Сергій Крамарів
«Основна причина цих спалахів кору – це недостатнє охоплення людей, дітей вакцинацією проти кору. І вважається, що ефективним є дворазове введення цієї вакцини (в 12 місяців і в 6 років). А багато людей взагалі не щеплюються, а дехто щеплюється один тільки раз, вважаючи, що вони щеплені. І оці спалахи, що мають місце в Європі на сьогоднішні день, за моєю інформацією, це в основному серед тих, хто був не щеплений проти кору», – сказав Радіо Свобода головний дитячий інфекціоніст МОЗ Сергій Крамарів.

За його даними, останнім часом набагато більше українців щеплюють своїх дітей проти кору.

«Ми робили щеплення, щоб ходити в садок»

«Ми робили щеплення дитині, але це була не моя ініціатива. Просто нам потрібно було їх зробити, щоб ходити в дитсадок – це обов’язкова умова, тому довелося зробити. Але я, чесно кажучи, противник щеплень. Не раз чула, що після щеплень діти хворіють тяжкими недугами, після вакцинації дуже часто бувають різні ускладнення, піднімається температура у дитини», – каже киянка Олена.

Такі настрої у батьків, які не хочуть робити щеплення своїм дітям, виникли у 2008 році, коли в Краматорську Донецької області помер 17-річний школяр Антон Тищенко. Його смерть спершу пов’язували саме із щепленням, однак медики цієї версії не підтвердили.

Вакцина є основним методом викорінення кору – Крамарів

Головний дитячий інфекціоніст МОЗ Сергій Крамарів запевнив Радіо Свобода, що вакцина нині – безпечна для здоров’я і є основним методом для викорінення кору. «Дворазове проведення щеплення (в 12 місяців і в 6 років) – захищає від недуги на 90 водсотків», – зазначає лікар.

За його словами, кір при контакті уражає майже 98% не вакцинованих людей, і в третині випадків дає ускладнення – серед них пневмонія, менінгіт, енцефаліт, енцефаломієліт. При таких ускладненнях перебіг захворювання надзвичайно важкий, часто летальний, а діти, що видужують, можуть залишитися інвалідами.

Симптоми захворювання:
«Інкубаційний період недуги складає від 7 до 28 днів. Початок захворювання гострий. Висока температура, головний біль, слабкість, нежить, кашель. До кінця першого–початку другого тижня на слизовій оболонці щоки з’являються плями, ніби посипані манною крупою. Вони тримаються 2-3 дні. Температура на короткий час знижується, потім підвищується знову, і у хворого з’являється висип. Спочатку за вухами і на обличчі, потім на тілі, на руках і ногах».

Вакцинація приносить більше шкоди, ніж користі – Коломієць

Натомість лікар-педіатр Наталія Коломієць вважає, що «вакцинація приносить більше шкоди, ніж користі». Оскільки вакцини не захищають від недуги на 100%, а крім того можуть викликати ті ж захворювання, що й сам кір – це енцефаліти чи менінгіти.

Це було б справедливо, якщо б не хворіли щеплені, якщо б вакцинація забезпечувала повністю захист
Наталія Коломієць
«Це було б справедливо, якщо б не хворіли щеплені, якщо б вакцинація забезпечувала повністю захист і факт вакцинації означав профілактику людини від корі. Однак це не так, – каже Наталія Коломієць. – І самі лікарі пишуть, і в анотаціях теж: якщо імунітет недостатній, якщо людина не зовсім здорова, то імунна система може бути скомпрометована і антитіла можуть не виробиться. То про яку профілактику йде мова, якщо її ніхто не контролює, ніколи дітей не обстежують: ні до, ні після?»

Медик говорить, що проблема вакцинації в тому, що майже ніколи не проводиться огляд дитини перед щепленням та після щеплення, чи виробляються у неї антитіла до хвороби. Крім того, відсутні точні статистичні дані про те, скільки захворіло на кір щеплених, а скільки не щеплених.

За даними ВООЗ, останнім часом кількість щеплень у світі знизилася, і велика кількість спалахів, корі була зареєстровані торік в Україні, Румунії, Туреччині та Великобританії.

Минулого року кір вразив 40 країн Європи. Наприклад, у Франції на кір перехворіло 14 тисяч людей, 11– померло. В Україні за перші 8 місяців минулого року на кір захворіли майже 12 тисяч українців, летальних випадків не зафіксували. Свіжішої офіційної статистики наразі немає.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG