Доступність посилання

ТОП новини

У Меджлісі не хочуть «танців і веселощів» у річницю підписання Сталіним указу про депортацію


Сімферополь – У Меджлісі, представницькому органі кримськотатарського народу, протестують проти рішення Ради міністрів АРК провести офіційні святкування кримськотатарського народного свята Хидирлез у дні, коли виповнюється 69-а річниця підписання Сталіним указу про депортацію кримських татар. У п’ятницю і ще два наступних дні уряд автономії організовує в кількох регіонах півострова альтернативне відзначення цього свята, яке традиційно відзначається у перший тиждень травня. Всекримський Хидирлез, за ініціативи Меджлісу, пройшов 6 травня неподалік Бахчисарая, але урядовці його бойкотували.

Ще ніколи стародавнє тюркське свято землеробства і достатку Хидирлез не викликало у Криму стільки політичних суперечок і протистоянь. Саме на 10 травня, а також на 11 і 12-е кримський уряд переніс офіційне відзначення свята, що тисячоліттями святкувалося у перший тиждень травня. В останні ж роки традиційно Хидирлез організовував Меджліс за суттєвої підтримки уряду автономії.

Цього року кримський прем’єр Анатолій Могильов фактично оголосив «холодну війну» представницькому органу кримських татар. Уряд відмовився брати участь у всекримському святкуванні Хидирлезу, організованому Меджлісом 6 травня неподалік Бахчисарая і призначив «альтернативне» свято в інші дні та на інших майданчиках.

Як повідомила урядова прес-служба, Рада міністрів Криму ухвалила рішення провести святкові заходи кримськотатарського національного свята Хидирлез із 10 по 12 травня в урочищі Дере Коба в Сімферопольському районі, а також у Судаку та Євпаторії. Уряд створив спеціальний оргкомітет, який очолила віце-прем’єр Ольга Удовіна.

Влада «вляпалась» і мала б зробити крок назад – Чубаров

У своєму антимеджлісівському пориві чиновники не врахували, що виділені для святкувань дні для кримських татар неприйнятні не лише тому, що Хидирлез, як і Різдво чи Великдень, не можна як завгодно адміністративно переносити в часі, а ще й тому, що саме 10-12 травня 1944 року офіційно розпочалася підготовка до найбільшого злочину проти кримськотатарського народу – депортації.

Десятого травня 1944 року Берія приніс Сталіну проект постанови про кримських татар
Гульнара Бекирова
«Десятого травня 1944 року Берія приніс Сталіну проект постанови Державного комітету оборони про кримських татар. У ньому йшла мова про виселення кримських татар із Криму і перераховувалася ціла низка їхніх гріхів перед Сталіним. Йшлося про нібито масову нелояльність кримських татар у роки війни. 11 травня ця постанова «58-59/«цілком секретно» була підписана, і 12 травня розпочалася підготовка до цієї операції. Бюрократична машина запрацювала, процес, як кажуть, уже повністю пішов», – зазначає відомий кримський історик Гульнара Бекирова.

Один із лідерів Меджлісу Рефат Чубаров заявив Радіо Свобода, що позиція уряду автономії викликає обурення і жаль одночасно.

Шкода, що кримська влада, яка просто «вляпалася» в цю дуже негарну для неї ситуацію, не отямилася
Рефат Чубаров
«Шкода, що кримська влада, яка просто «вляпалася» в цю дуже негарну для неї ситуацію, не отямилася. Вона мала б просто зробити крок назад і скасувати ці штучні святкування, що випадають саме на ті дні, коли 1944 року Сталін підписував ці злочинні накази, на підставі яких уже за тиждень кримських татар депортували з Криму», – зазначив Рефат Чубаров.

Попри таку голосну публічну критику з боку Меджлісу, представники кримського уряду мовчать, як і провладні засоби масової інформації.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG