Доступність посилання

ТОП новини

Іракські добровольці воюють у Сирії з обох боків фронту


Прага – Іракські добровольці – як суніти, так і шиїти – проникають на територію Сирії. Там вони воюють на двох сторонах конфлікту та приносять нове горе рідним в Іраку, куди багатьох добровольців повертають у трунах. У Багдаді також бояться, що участь іракських добровольців у громадянській війні в Сирії може посилити громадянсько-релігійне протистояння в різних районах Іраку. Також є непідтверджена інформація з різних сторін, що і кримські мусульмани з України самотужки проникають у Сирію та гинуть там.

Ніхто достеменно не знає, скільки ж іракських добровольців перетинає кордон із Сирією, щоб воювати там. Але є досить інформації про стабільний потік загиблих, яких повертають до Іраку рідним для поховань.

Похорони цього місяця в іракській Басрі молодого 26-річного місцевого муляра Зії Муташара Гатії аль-Ісаві, який загинув 2 травня в Дамаску, воюючи на боці сирійської влади, є одними із багатьох таких цими днями в Іраку. Сам спосіб переправлення останків Зії Муташара з Сирії тримають у таємниці. Але похорони його були відкритими, і брат загиблого, Мустафа Муташар, заявив, що Зія загинув, захищаючи шиїтські святині в Сирії від наруги: «Свого часу він сказав, що збирається йти на захист святині, мечеті мучениці Саїди Зейнаб у Дамаску (дочки першого шиїтського імама в ісламі Алі – ред.). Наша гордість за нього, коли ми довідалися про його мученицьку смерть, стала ще більшою після цього, бо ми – шиїти. Похоронна процесія за ним була дуже великою. Адже це було наше перше відвідування святині Саїди».

У Сирії править нині шиїтська меншість, лідери якої – включно з президентом Башаром аль-Асадом – з родини Алаві ведуть свій початок від містичного відгалуження імама Алі і є панівними у сирійському шиїзмі. Сама присутність на похоронах муляра в Басрі представника шиїтського духовного лідера Іраку Муктади ас-Садра свідчить про багато що. Його ополчення активно посилає своїх бійців до Сирії на допомогу правлячому режиму.

Суніти на півночі Іраку також постійно ховають небіжчиків з Сирії

Шейх Мохамед аль-Гаїс, офіційна особа з шиїтської політичної сили «Сини Іраку», каже, що сунітські радикальні групи на кшталт іракського відгалуження «Аль-Каїди» посилають до Сирії своїх бійців на підтримку опозиційного до Башара аль-Асада «Фронту ан-Нусра». Тіла ж своїх загиблих вони таємно вивозять замороженими на північ Іраку родичам-сунітам. Аль-Гаїс каже, що ховають вони своїх загиблих з Сирії без зайвого галасу, бо бояться привернути увагу шиїтської домінуючої влади Іраку, яка підтримує Башара аль-Асада в Сирії.

Експерти в Багдаді звертають увагу на те, що участь іракських бойовиків у громадянському конфлікті в Сирії вселяє страх владі в Іраку, де й так існує дуже нестійкий мир. Аналітик зі столиці Іраку Ібрагім ас-Сумайдаї каже про це Радіо Свобода: «Йде боротьба між двома сторонами і таборами – сунітів і шиїтів, один складається з країн Перської затоки і Туреччини та протистоїть іншому – в особі Ірану. Я відчуваю, що ця ситуація викличе тріщину в Іраку, коли шиїти і суніти тут активізують боротьбу одні проти інших. Це може мати негативний вплив на іракську спільноту у час, коли влада тут слабо реагує на це».

Регіональні сутички між шиїтами і сунітами тривають донині. Цього тижня під час сутичок на півночі Іраку між урядовими силами та місцевими сунітами загинуло до 90 осіб.

Радіо Свобода також повідомляло про ймовірну участь мусульман українського Криму в громадянській війні в Сирії.

Матеріал підготували: Василь Зілгалов, Samira Ali Mandee
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG