Доступність посилання

ТОП новини

Головна соціальна мережа Росії під прицілом Кремля


Починаючи з конфлікту з Кремлем під час виборів до Державної думи в грудні 2011 року, провідна соціальна мережа Росії «ВКонтакті», якою користуються до 50 мільйонів осіб, стала жертвою низки таємничих інцидентів. Останній із них – нібито «випадкове» зарахування мережі до кремлівського «чорного списку». Хоча незалежні медіа-експерти пов’язують цю «випадковість», яка здивувала багатьох, із певною метою влади.

Провідна соціальна мережа російського інтернету є місцем зустрічі друзів, а також платформою опозиції, яка використовує «ВКонтакті» для своєї організаційної діяльності в численних регіонах Росії.

Роскомнагляд, який веде реєстр заборонених сайтів, пояснив, що «ВКонтакті» «випадково» потрапила до «чорного списку», який існує для блокування незаконних сайтів, що поширюють, зокрема, дитячу порнографію, інформацію про наркотики чи самогубства. Мережу швидко повернули в онлайн-режим.

Але російський медіа-аналітик та блогер Олег Козирєв не виключає, що випадковість ця з соцмережею «ВКонтакті» мала свою мету: «Я б назвав те, що зараз відбувається, вихованням, спробою виховати, у поганому розумінні, інтернет-спільноту Росії, зробити її більш поступливою, менш незалежною, більш підлеглою».

Козирєв та інші активісти інтернету заперечують право на існування такого «чорного списку» влади Росії в інтернеті, бо бачать у ньому можливість зловживання ним із метою закриття будь-якого веб-сайту, не зручного для Кремля.

Окрім того, ця «випадковість» із «ВКонтакті» була останньою у низці інцидентів, що випали на долю цієї соцмережі в останні місяці. Деякі оглядачі вважають, що «ВКонтакті» зіткнулася з проблемою, коли деякі особи цілеспрямовано намагаються її упокорити та обрізати їй крила через усунення з її керівництва яскравих індивідуальностей на кшталт засновника мережі Павла Дурова.

28-річний Дуров заснував «ВКонтакті» в 2006 році, довів рівень мережі майже до 50 мільйонів користувачів щоденно. У 2011 році, під час грудневих виборів до Державної думи, він мав конфлікт із ФСБ, коли відмовив їхнім вимогам блокувати тоді доступ до мережі групам опозиції. Потім все нібито було якийсь час тихо.

Але вже у квітні 2012 року Дурова раптом звинуватили у транспортній пригоді в Санкт-Петербурзі, хоча він сам заперечував навіть те, що має автомобіль. Засновник «ВКонтакті» змушений був навіть виїхати з країни і не з’являвся на публіці з того часу.

Через день після обшуку в офісі «ВКонтакті» в Санкт-Петербурзі, що відбувся 16 квітня, приватна фірма United Capital Partners (UCP), що має близькі зв’язки з Кремлем, придбала 48 відсотків акцій соціальної мережі від друзів Павла Дурова – В’ячеслава Мірілашвілі та Лева Лев’єва.

Президент UCP Ілля Щербович – член ради директорів державної компанії «Роснафта» і близький до її виконавчого директора Ігоря Сечина, ключової постаті в правлячих колах Володимира Путіна. Інший головний акціонер «ВКонтакті» – компанія Mail.ru, яку контролює близький до Кремля олігарх Алішер Усманов.

В Україні «ВКонтакті» є найпопулярнішою мережею

Відомий фахівець у галузі соціальних мереж в Україні, колишній редактор Радіо Свобода Сергій Рачинський, який є одним із промоутерів проекту Newmedia.in.ua, каже, що з двох найбільш популярних тут соціальних мереж Facebook і «ВКонтакті» друга є найбільш популярною серед українців. Він наголошує Радіо Свобода, що будь-які зміни в політиці мережі «ВКонтакті» серйозно відлунюють в Україні.

«Так, безумовно, це дуже серйозний вплив на ситуацію в Україні. Бо «ВКонтакті» є найбільш популярною соціальною мережею в Україні на сьогоднішній день. Тобто якщо ми візьмемо всіх українців, які користуються соціальними мережами, то суттєво більшеяк половина з них користується саме «ВКонтакті». Це – кілька мільйонів людей, які регулярно користуються її послугами. Будь-які зміни, будь-які способи, так би мовити, вплинути на політику цієї мережі одразу будуть помітні і в Україні», – зазначив Сергій Рачинський.

Офіційні особи в службах державної безпеки Росії не роблять ніяких таємниць з бажання приборкати інтернет. Так, представник Слідчого комітету Росії Володимир Маркін каже, що соціальні мережі мають дедалі більший вплив на політичні, економічні та соціальні процеси, і в очікуванні цього треба мати на увазі, що «тут ведуться інформаційні війни, які націлені на підрив довіри серед людей до держави, включно з її правоохоронною системою».

Тому незалежні експерти вважають, що влада в Кремлі поставила собі за мету як можна прискіпливіше витісняти незалежних менеджерів з російських інтернет-структур, до яких належить і ця найпопулярніша – «ВКонтакті».

Матеріал підготували Tom Balmforth та Василь Зілгалов
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG