– Головна причина, через яку я приїхав до України, – це книжкова виставка в «Арсеналі», і я навіть не уявляв, наскільки прекрасне це історичне місце. Це, мабуть, найбільший музей, який я бачив у житті. Інша причина приїзду – презентація двох моїх книг, що вийшли в Україні українською мовою. Перша – дитяча, називається «Марцелінка». Це єдина казка, яку я написав у своєму житті. Її, щиро кажучи, замовило видавництво, але я погодився написати тільки в тому разі, якщо вона матиме науковий характер. Ця казка розповідає про Всесвіт: де він починається, де закінчується, як далеко розташована найближча зірка, що таке червоні карлики, чи існує Бог... Це страшенно важко – розказувати на дитячому рівні про космологію. Я написав її для моїх дочок. Після Польщі й Росії тепер книга з’явилася і в Україні.
Інша книга, що називається «На face iз сином», вийшла друком в Україні до того, як її випустили в Росії. І я страшенно цьому радий. Росіяни спізнилися на місяць, і, звичайно ж, зробили не таку гарну обкладинку, як українці. Ця книга пов’язана з моєю мамою. Вона померла, коли я був молодий. Мені завжди здавалося, я не закінчив з нею багато розмов. 20 квітня, у день її народження, я страшенно засумував за нею. Якби моя мама була жива, то, мабуть, у неї був би профіль на «фейсбуці». Тому увечері, 20 квітня, я створив її профіль, і ми почали спілкуватися. Так з’явилися перші сторінки «На face iз сином». І ця книга, як і всі, про любов.
– Чи могли б Ви пояснити з біологічної точки зору формулу кохання? Хімічну формулу.
Хімічна формула кохання – досить небезпечна річ. Вона пов’язана з наркотиками
– Ви справді вважаєте, що кохання триває максимально 4 роки?
Найкраща формула щастя – коли люди хочуть розмовляти один із одним
Найкраща формула щастя – коли люди хочуть розмовляти один із одним. Коли хочеш бігти до людини, аби їй розказати щось. А не тоді, коли з цією інформацією біжиш до іншої, навіть в інтернеті. Зрада зовсім не в ліжку починається – зрада починається в голові. Перші дві фази тривають близько 18 місяців. Максимум 4 роки. Це визначено не тільки хіміками, а й антропологами. Вони дослідили близько 56 культур, народів – від Нової Гвінеї до Гренландії. І зазвичай саме в цей період пари розходяться.
– А як із приводу вічності?
Я знаю чоловіків і жінок, які разом уже близько 60 років. Вони не називають свої почуття «коханням», та якщо ви поглянете на них, не матимете сумнівів, що ці люди люблять одне одного
– У книзі «Самотність у мережі» Ви описуєте місця, що надто особливі для героїв. Наприклад, Желязова Воля, парк Шопена. Чи настільки ж особливі ці місця для Вас?
Перша книга дуже автобіографічна. Так завжди
– Пане Вишневський, а Ви читали «Самотність у мережі»?
– Мені не слід цього казати, та я не читав. Я тільки написав її. Читав хіба що маленькі уривки. Коли я відправив початкову версію до видавництва, редактори надсилали мені окремі частини назад, щоб я їх підкоригував. Тож тільки ті фрагменти читав. Розумію, що слід, та я писав цю книгу в особливий період життя, сказав би, у сумний, депресивний період. Зараз у мене немає цих відчуттів. Тож прочитати буде цікаво.
– Ваші книги музичні. Яку музику слухаєте?
– Це залежить від настрою й від книги, яку пишу. Як ви помітили, у моїх книгах багато музики. Починаючи від «Самотності у мережі» і закінчуючи книгою, де музика домінує. Книга, яка була написана у співавторстві з російською письменницею. Її звати Ірада Вовненко, вона з Петербурга. Головний герой книги, який закохується у росіянку, – музичний критик. Тому, коли я писав книгу, довелося вивчати багато класичної музики.
Взагалі обожнюю класику, саме тому її багато у моїх книжках. Я люблю Шумана і Шуберта, люблю й ностальгічну музику. А також у захваті від Рахманінова. Серед поляків, ясна річ, люблю Шопена. Я безліч разів бував у Желязовій Волі. Коли знаходжу час, завжди їду туди. Шопен відіграє велику роль у моєму житті. Та слухаю я не тільки класику. Ще люблю Леонарда Коена. Час від часу вмикаю навіть хіп-хоп – російський, німецький чи польський. Тому що він і кантрі розповідають історії.
– Ви часто кажете, що Ви не письменник, а всього лиш автор книг. Та коли я йшла на зустріч з Вами, моя подруга просила запитати, чи не з неї Ви писали історію першого роману. Вам вдається писати про себе і водночас про кожного.
Багато хто писав мені: «Містер Вишневський, ви негідник! Ви вкрали мою історію і написали бестселер»
Післяслово від автора: Письменник Януш Леон Вишневський – учасник польського об’єднання, заснованого жінками, що намагається змусити чоловіків читати. До кожної країни він приїздить зі значком із написом «Якщо ти не читаєш, то я не йду з тобою до ліжка».