Відносини між Україною й Китаєм розвиваються дуже бурхливо, і особливо це виявляється в співпраці на реальних об’єктах економіки. Про це заявив Надзвичайний та повноважений посол Китайської Народної Республіки в Україні Чжан Сіюнь. І, за його словами, на новий рівень економічні зв’язки між країнами вийшли саме в останні 3 роки.
Китай не прагне до односторонньої вигодиЧжан Сіюнь
Однак українські експерти звертають увагу на те, що за яскравими цифрами приховується інша статистика, адже експорт Китаю в Україну зріс майже в 36 разів, а експорт України до Китаю – всього в 2 рази.
Хибне рішення уряду?
Колишній міністр оборони, а нині – депутат від «Батьківщини» Анатолій Гриценко впевнений: українська сторона йде на невигідні умови співпраці. Так, наприклад, відбувається з проектом будівництва електропоїзда між Києвом і аеропортом «Бориспіль». Нещодавно стало відомо, що генпідрядником проекту стала China National Machinery Industry Complete Engineering Corporation (CMCEC) – китайська національна корпорація.
За словами депутата, у цьому випадку китайська сторона пропонує не інвестиції, а так званий пов’язаний кредит – коли умови диктує КНР.
«А саме: буде будівельна компанія з Китаю, обладнання з Китаю, техніка з Китаю, ще й працівники з Китаю. Тому, коли йдеться про 300 мільйонів доларів не інвестицій, а кредиту під гарантії уряду і при тому ми втрачаємо свої робочі місця, то це абсолютно хибне рішення, стратегічна помилка (які подаються з величезною помпою, як успіх). Віддавати робочі місця українців іншим державам є стратегічною помилкою», – сказав депутат у коментарі Радіо Свобода.
Китайська сторона завжди забезпечує власну вигоду
Можливо, в майбутньому Китай буде йти на більш рівномірні контракти, але поки що прикладів рівноправної співпраці КНР і України нема. Про це сказав директор Інституту політичного аналізу та міжнародних досліджень Сергій Толстов.
«Китайська сторона завжди в усіх контрактах забезпечує власну вигоду. Наприклад, те, що стосується газових магістралей, видобутку газу в Центральній Азії – це забезпечує досить крупні кредити, але при цьому накладає на сторони боргові зобов’язання, які потім виплачуються сировиною за досить низькими цінами», – зазначив в коментарі Радіо Свобода фахівець.
У сусідній з Україною Білорусі Китай будуватиме ціле місто, під Мінськом. Коштуватиме це 5 мільярдів доларів і, як заявляють китайські й білоруські чиновники, мешкатимуть там підприємці, які стануть розвивати торговельні та економічні зв’язки Європи, Білорусі й КНР.