Доступність посилання

ТОП новини

Чи загрожує Україні м’ясо-молочний колапс?


Столичний ринок Бесарабка
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:22 0:00

Столичний ринок Бесарабка

Київ – В Україні може статися м’ясо-молочний колапс. Про це попереджають агроексперти. Він трапиться, якщо не внести термінові зміни до закону «Про безпечність та якість харчових продуктів». Відповідно до цього документа, від 1 січня 2015 року заборонять продаж необробленого молока та сиру домашнього виробництва, а також м’яса тварин, забитих на подвір’ї.

Такі обмеження для м’ясних і молочних товарів викликані вступом України до Світової організації торгівлі. Однак їх не можна запроваджувати у строк, прописаний у законі, бо умови для цивілізованої роботи одноосібних господарств і фермерів держава досі не створила і створити до 2015 року не встигне. У цьому переконує учасник проекту USAID «Агроінвест» Микола Гриценко.

Закон «Про безпечність та якість харчових продуктів» ухвалений ще у 2009-му, і, за словами Гриценка, тоді законодавці були впевнені, що за 6 років побудувати пункти збору молока і офіційні бойні таки встигнуть.

Імпровізований забійний цех: ото перекладина, ото корова там підвішена, кров, сміття, і це все йде на ринок, а ми цього не бачимо. І тут не питання СОТ
Микола Гриценко
«Але віз і нині там! Імпровізований забійний цех: ото перекладина, ото корова там підвішена, кров, сміття, і це все йде на ринок, а ми цього не бачимо. І тут не питання СОТ, не СОТ, ЄС… Проект однієї бойні коштує 200 тисяч, і для цього потрібно 6 місяців. А всього, щоб збудувати офіційні пункти забою і пункти збору молока в Україні треба понад 2 мільярди гривень», – зазначає Гриценко.

Можливий дефіцит?

Експерти прогнозують невтішні наслідки запровадження обмежень уже через півтора року: це, зокрема, можливий дефіцит м’яса (бо людям буде невигідно утримувати худобу), збільшення кількості нечесних перекупників, поширення стихійних ринків і неорганізованих пунктів забою.

Продавці на столичному ринку «Бесарабка» раніше про можливі зміни не чули, але впевнені: якщо заборону запровадять, вони залишаться без копійки.

«Ми такого не чули, нам такого ніхто не казав! Але тоді в нас роботи не буде! Нам не дадуть працювати! І, може, ринків і не стане! Я не знаю, чи будуть ринки тоді!» – обговорюють новину на базарі.

Зі свого боку, директор Жашківського гуртового ринку живої худоби «Чародій» (єдиного в Україні) Василь Поліщук упевнений: відкладати нові правила не треба. Він стверджує, що ще 2005 року побудував забійний цех, який успішно працював і мав багато клієнтів.

Якби ви бачили, в яких умовах у селі б’ють, то ви б цього не їли – директор базару

«Закон, якщо запровадити, то він буде працювати. Якщо ми хочемо чисту продукцію, значить, ми будемо її отримувати. Це моя думка – з практики, яку я пройшов. Бо будемо так на гілляках забивати худобу далі – якби ви побачили, в яких умовах в селі б’ють, то ви б цього м’яса не їли! Так, спочатку це боляче і незвично буде для кожного. Але нічого. Коли в мене забійний цех почав працювати, так у мене черга стояла фермерів. Бо все цивілізовано, а їм же на ринках своїх треба робочі місця зберігати», – каже Поліщук.

Депутати від Партії регіонів – Іван Мирний і Сергій Мошак – уже подали до Верховної Ради законопроект про зміну термінів запровадження обмежень. Вони пропонують заборону обігу молока та сиру поширити лише на ті міста й села, в яких працюють відповідні пункти закупівлі. Забій м’яса, за пропозицією регіоналів, дозволять здійснювати спеціально підготовленим забійником та під наглядом ветеринара – якщо до найближчої офіційної бойні понад 20 кілометрів.

Однак на нинішній сесії парламенту розгляд цих змін до закону не запланований.
  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG