Доступність посилання

ТОП новини

Дірка у держбюджеті – тривожний сигнал чи планові показники?


Київ – Те, що дефіцит держбюджету за кілька місяців зріс у понад три з половиною рази, є тривожним сигналом. Це констатувала Радіо Свобода експерт Олександра Бетлій. На її думку, кожен місяць буксування уряду з економічними реформами поглиблює «дірку» у державному кошторисі. Екс-прем’єр України Анатолій Кінах звертає увагу на те, що скорочення дефіциту держбюджету стане обов’язком, якщо вдасться підписати Угоду про асоціацію з ЄС. А перший віце-прем’єр Сергій Арбузов наголошує на тому, дефіцит держскарбниці не перевищує планових показників.

Порівняно з таким же торішнім періодом дефіцит державного бюджету упродовж перших чотирьох місяців року нинішнього збільшився у понад три з половиною рази, сягнувши понад 16 мільярдів гривень. Такими є дані Мінфіну. Торік упродовж січня-квітня «дірка» у державному кошторисі становила чотири з половиною мільярди гривень.

Перший віце-прем’єр-міністр Сергій Арбузов не вбачає у цьому зв’язку причин для занепокоєння. За його словами, дефіцит бюджету-2013 не перевищує планових показників. А вони допускали дефіцит у понад 20 мільярдів.

Зі свого боку, експерт Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександра Бетлій вважає зростання дефіциту держскарбниці тривожним сигналом. Вона зауважує, що стрибок у понад три з половиною рази – це не дрібниця. Адже економіка України не показує поки що особливого пожвавлення. Є позитивні зрушення у квітні й травні, але вони нестійкі, зауважує фахівець. І не факт, що ці зрушення збережуться надалі.
Ситуація, справді, є тривожною. І це означає те, що уряду все-таки варто замислитися над реформуваннями, включаючи те, що від нас очікував би Міжнародний валютний фонд
Олександра Бетлій

«Ситуація, справді, є тривожною. І це означає те, що уряду все-таки варто замислитися над реформуваннями, включаючи те, що від нас очікував би Міжнародний валютний фонд. Наприклад, мається на увазі фіскальна консолідація, зокрема, підвищення комунальних тарифів для населення і для теплокомуненерго», – сказала Олександра Бетлій.

Кінах: не тішать прогнози розвитку єврозони…

Наповнення державного бюджету ускладнює становище в економіках держав Європейського Союзу, констатував у коментарі Радіо Свобода екс-прем’єр України, народний депутат від Партії регіонів Анатолій Кінах. У цьому зв’язку не тішать прогнози розвитку єврозони, де експерти передбачають зниження обсягу валового внутрішнього продукту. Зростання ж світової економіки сягне лише 3,4 відсотка. А Україна є державою, орієнтованою на експорт. І зараз найбільший спад спостерігається саме в тих галузях, які формують експортний потенціал. Металургія за чотири місяці нинішнього року – мінус 4 %, машинобудування – мінус 14 % (якщо порівнювати з торішніми показниками). І якщо й надалі відкладати ефективне вирішення проблем конкурентоспроможності української економіки, сприятливого інвестиційного клімату, зниження енергоємності, захисту інвестицій тощо, то наповнення державної скарбниці стане ще складнішим завданням, зауважує Анатолій Кінах.

До того ж, скорочення дефіциту держбюджету стане обов’язковою вимогою, якщо вдасться підписати угоду про асоціацію з ЄС.

У разі підписання угоди про асоціацію з ЄС умови вільної торгівлі набудуть чинності з першого січня 2014 року. А це означає більш відкриту економіку, більш жорстку конкуренцію
Анатолій Кінах
«У разі підписання угоди про асоціацію з ЄС умови вільної торгівлі набудуть чинності з першого січня 2014 року. А це означає більш відкриту економіку, більш жорстку конкуренцію. І Україна повинна робити все, щоб і долати ці кризові явища, і адаптувати українську економіку до сучасних європейських стандартів», – зазначив Анатолій Кінах.

Торік зведений бюджет виконали з дефіцитом понад 50 мільярдів гривень. Така ж сума дефіциту передбачена Законом «Про Державний бюджет на 2013 рік».
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG