Доступність посилання

ТОП новини

«Я втік, бо не хочу сидіти у в’язниці» – Сергій Гурієв


Сергій Гурієв
Відомий російський економіст Сергій Гурієв каже, що не повернеться до Росії після втечі до Парижа через дедалі більший тиск з боку російських слідчих. Гурієв, який критикував політику президента Володимира Путіна, побоюється, що вдома – у рамках нового кримінального розслідування, пов’язаного з ув’язненим Михайлом Ходорковським – йому загрожує тюрма.

Сергій Гурієв недовго думав після того, як у рамках нового розслідування у справі ув’язненого Михайла Ходорковського слідчі обшукали канцелярію і заарештували тисячі листів його електронної пошти. Один із найбільш відомих в Росії економістів, Гурієв швиденько спакував свої валізи і «сів в односторонній рейс літака до Парижа».

Новина про його відліт 30 квітня досі є сенсацією і викликає занепокоєння громадськості в Росії. Багато хто стурбований назріванням розгону владою ліберально налаштованих членів російської еліти, тих, хто, як і Гурієв, був критично налаштований щодо президента Володимира Путіна.

Попри звернення у вівторок самого Володимира Путіна до Сергія Гурієва із запрошенням повернутися до Москви, все ж той вважає за потрібне бути з родиною, дружиною та дітьми за кордоном, а не ризикувати втратою свободи вдома.

Є достатньо ризику для мене у кінцевому підсумку опинитися за ґратами
Сергій Гурієв
«Я виїхав тому, що не бажаю сидіти у в’язниці. І я бачу, що є достатньо ризику для мене у підсумку опинитися за ґратами», – зазначив Гурієв.

Сумніви у Гурієва почали наростати з посиленням тиску на нього слідчих Росії

41-річний Гурієв почав сумніватися у своїй безпеці в останні місяці – після реакції влади на звіт 2011 року, замовлений тодішнім главою Кремля Дмитром Медведєвим про судове переслідування Михайла Ходорковського. У цій доповіді, співавтором котрої є і Гурієв, стверджується про безпідставність переслідування нафтового магната і міститься заклик до звільнення його.

Але з поверненням до Кремля Володимира Путіна слідчі взялися за деяких авторів цього звіту про Ходорковського. Сергій Гурієв каже, що втік із країни, бо почав побоюватися, що зі свідка у цій справі перетворюється на підозрюваного.

«Я помітив наростання, до всього ж і дуже несподіване, суворості слідчих дій. Останньою межею було 25 квітня, коли слідчий запропонував мені прийти на допит, замість цього показав постанову суду про вилучення всієї електронної пошти 2008 року та обшук в офісі. При цьому він натякнув мені, що може провести обшуки у мене вдома. Я зрозумів, що наступна зустріч може бути вже зі зміною статусу свідка», – зазначив Гурієв.

Він не виключає, що влада Росії хоче й надалі тримати Михайла Ходорковського та Платона Лебедєва у в’язниці, й прогнозує третю справу ЮКОСа. Тим більше, що всі слідчі, котрі формували першу і другу справи, все ще працюють у слідчих органах.

Хоча багато хто в Росії вважає, що наїзди на Гурієва почалися через його пряму підтримку опозиції проти Путіна, коли відомий економіст пожертвував понад 300 доларів у фонд боротьби з корупцією, який закликав підтримати блогер та один із лідерів опозиції Олексій Навальний. Гурієв навіть відкрито заявив, що бачить за Навальним «яскраве майбутнє».

Ліберали і частина бізнесменів у Росії і нині відкрито підтримують Гурієва та сподіваються на його повернення. Однак сам економіст і ректор шанованої в Росії Економічної школи вже читає курс у престижному паризькому Інституті політичних досліджень і каже, що подумає про повернення до Москви лише в разі «можливого припинення слідства проти Олексія Навального та звільнення Михайла Ходорковського».

Матеріал підготували: Василь Зілгалов, Danila Galperovich, Claire Bigg
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG