Доступність посилання

ТОП новини

Парламентські вибори-2012: нескінченна історія?


Київ – Парламентські вибори 2012 року в Україні тривають – принаймні, таке враження склалось у міжнародних експертів після засідання Верховної Ради 6 червня. Пропозиція провести вибори у пяти проблемних округах у серпні не знайшла підтримки в опозиції, яка на знак протесту заблокувала Верховну Раду. Більшість, у свою чергу, погрожує призначити дату довиборів на черговому виїзному засіданні. Експерти ж стверджують, що народні депутати нехтують інтересами українського суспільства.

Парламентські вибори «по-українськи» у жовтні 2012 року запам’ятались тим, що у п’яти округах Центральна виборча комісія не змогла встановити переможців і запропонувала визначитись з датою довиборів новообраній Верховній Раді. Відповідну постанову ЦВК ухвалила 5 листопада минулого року. І відтоді народні депутати активно обговорюють питання призначення виборів у Каневі, Києві, Обухові, Первомайську і Черкасах.

При цьому домовитись парламентським більшості і меншості донині не вдалось. 6 червня більшість запропонувала провести довибори 18 серпня, але опозиція не пристала на цю пропозицію. Голова Верховної Ради Володимир Рибак на брифінгу зазначив, що опозицію дата виборів не влаштовує.

У серпні буде найнижча явка. Міжнародні спостерігачі також не приїдуть
Арсеній Яценюк
Лідер «Батьківщини» Арсеній Яценюк позицію опозиціонерів пояснив так: «У серпні буде найнижча явка. Люди будуть у відпустках. Міжнародні спостерігачі, які могли б приїхати на ці вибори, також не приїдуть, бо у них будуть відпустки».

Довибори у проблемних округах опозиція пропонує провести не раніше вересня, тобто на початку політичного сезону.

Політики лукавлять?

Українські і міжнародні спостерігачі натомість вважають, що «лукавлять» і влада, й опозиція. Бо, з одного боку, питання дати виборів обговорюють усі політичні табори, а з другого – незрозуміло, чи якийсь із них готовий ухвалювати зміни до виборчого законодавства.

Так само не демонструють політики і готовності відмовитися від фальсифікацій, каже голова Комітету виборців України Олександр Черненко.

«Закон удосконалювати треба, це однозначно! Я знаю, що Міністерство юстиції підготувало з урахуванням рекомендацій ОБСЄ зміни до чинного виборчого законодавства. Але на сьогодні головне – проведення виборів у проблемних округах, які будуть непростими, і до них буде прикута величезна увага світового співтовариства», – каже він.

Черненко пояснює: від того, коли і на яких законодавчих засадах відбудуться вибори, залежить доля підписання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом (яке поки що заплановане на листопад цього року).

Про це нагадав українським парламентарям і віце-спікер Європейського парламенту Яцек Протасевич. За його словами, зміна виборчого законодавства України – одна з вимог для підписання угоди про її асоціацію.

«Важливо змінити чинне законодавство у виборчій сфері таким чином, щоб виборча система України відповідала стандартам ЄС і рекомендаціям ОБСЄ», – наголосив Протасевич.

Здається, що президент хоче змінити систему на свою користь – Северинсен

Народний депутат від Партії регіонів Ірина Бережна вважає, що Україна здатна виконати всі свої зобов’язання перед європейською спільнотою.

«Законодавство українські парламентарі ухвалюють доволі активно, і все, що належить, буде схвалене до листопада, до саміту «Східного партнерства»», – зазначила вона.

Однак зміни, внесені у виборче законодавство, мають послужити не окремим політикам, а всьому українському суспільству, наголошує колишній співголова місії спостерігачів ОБСЄ за виборами в Україні Ханне Северинсен.
Зараз він не є популярним, але, можливо, він змінить систему так, щоб бути переобраним
Ханне Северинсен

«Здається, що президент України намагається змінити цю систему на свою користь. Зараз він не є популярним, але, можливо, він змінить систему так, щоб бути переобраним у будь-якому разі», – припускає експерт.

Міжнародні й українські фахівці у виборчих питаннях упевнені, що час поставити крапку у виборах 2012 року, які збурюють суспільство і псують міжнародний імідж України.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG