Доступність посилання

ТОП новини

Білоруські підприємці вимагають виходу з Митного союзу


Мінськ – Одноденний страйк по всій Білорусі проти нового технічного регламенту Митного союзу оголосила 27 червня білоруська організація дрібних підприємців «Перспектива». Її лідери також закликають збирати підписи за вихід Білорусі із цього об’єднання, яке просуває Росія.

Індивідуальних підприємців у Білорусі зареєстровано майже 800 тисяч, значна частина їх торгує на ринках, і багато хто – одягом. Саме їх зачепив новий технічний регламент Митного союзу «Про безпеку продукції легкої промисловості». Згідно з цим регламентом, підприємці з 1 липня 2013 року зобов’язані мати сертифікати з підтвердженням безпеки товарів, які вони продають.

Значною мірою білоруські індивідуальні підприємці купують свої товари на російських оптових ринках, але там сертифікатів вони отримати не можуть. Якщо віддавати невеликі партії товарів на експертизу в Білорусі, то буде втрачено і гроші, і час, кажуть підприємці, їхній бізнес стане взагалі невигідним.

Голова об’єднання «Перспектива» Анатолій Шумченко переконаний, що за таких умов законно працювати білоруським підприємцям буде неможливо.
Анатолій Шумченко
Анатолій Шумченко

«Ми ухвалили рішення про попереджувальний страйк підприємців із вимогою мораторію на цей документ. Також прозвучала пропозиція почати збір підписів за вихід із Митного союзу. Думка пересічних підприємців полягає в тому, що цей союз поставив під загрозу національний бізнес нашої країни», – наголошує Анатолій Шумченко.

Білоруські дрібні торгівці кажуть, що в Росії місцева влада не вимагає дотримання цього регламенту від своїх підприємців. А якщо і там у когось виникає питання про сертифікати, то воно вирішується з допомогою хабара. У Білорусі ж з її суворою адміністративною системою на порушників чекають штрафи, конфіскація, адміністративні та кримінальні справи.

Уряд Білорусі наприкінці минулого року пішов на поступки вимогам підприємців, відклавши час запровадження нового техрегламенту. Цього року після страйків на ринках у Вітебську, Пінську та інших містах в уряді знову начебто заявили про поступки, що готові відкласти термін початку дії нового порядку ще на рік. Міністерство торгівлі навіть підготувало таку постанову.

Повноваження перейняли бюрократи Митного союзу

Але проти виступають бюрократичні структури самого Митного союзу, говорить начальник відділу розробки технічних регламентів Департаменту технічного регулювання та акредитації Євразійської економічної комісії Андрій Полозков.

«Якщо ми подивимося угоду про єдині принципи і правила технічного регулювання в Білорусі, Казахстані та Росії, то там йдеться про те, що при вступі в силу техрегламенту перестають діяти вимоги, встановлені законодавством держав – членів Митного Союзу. Жодна зі сторін не може своїм рішенням скасовувати рішення комісії», – констатує Андрій Полозков.

Митний союз поки що приніс Білорусі лише мінуси, переконаний незалежний мінський економіст Борис Желіба. За його словами, білоруси вже відчули, що через підвищення мита на імпортні машини автомобіль знову став розкішшю. Ще одним мінусом Желіба називає новий технічний регламент для товарів легкої промисловості, який формально запроваджується на захист інтересів споживачів, але ставить під загрозу виживання дрібних підприємців.
Борис Желіба
Борис Желіба

«Для малого бізнесу тут не створені умови для виконання цих правил. У підприємців дрібні партії, а треба віддавати на перевірку по два-три товари, які можуть зіпсувати, сама експертиза теж не дешева. А російські оптовики тим часом навіть не чули про цей регламент і не знають, що це таке», – стверджує Борис Желіба.

Він каже, що Росія, незважаючи на Митний союз, надалі утримує бар’єри проти білоруської продукції, той же утилізаційний збір поширюється на білоруську автомобільну техніку. Таким чином, за словами економіста, у Митному союзі досі немає вільної конкуренції виробників із різних країн, що зводить нанівець сенс створення такого союзу.

Дрібні підприємці стали першими, хто голосно сказав про потребу виходу Білорусі з Митного союзу.
  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG