Автори звіту Amnesty International наголошують, що країни Середньої Азії цинічно підривають основи справедливого правосуддя, керуючись мотивами національної безпеки, коли вдаються до викрадення та насильницького повернення втікачів і до тортур над ними. Характеризуючи спільну роботу у цьому напрямку спецслужб України, Росії та республік Середньої Азії, в Amnesty International наголошують, що «старі звички вмирають важко, і такі незаконні дії спецслужб були б неможливими без участі офіційних осіб у судовій владі та органах правопорядку».
Держави колишнього СРСР співпрацюють у незаконному, нелегальному поверненні втікачівДжон Далг’юсен
Автори звіту Amnesty International наводять на понад 70 сторінках цього документа низку фактів такого незаконного повернення втікачів, зокрема – з України до Узбекистану, Росії, Казахстану. Наприклад, у 2012 році за рішенням Вищого адмінсуду України, незважаючи на наявність у втікача з Узбекистану Руслана Сулейманова посвідчення біженця від ООН, його видали до Ташкента, де Сулейманова піддали тортурам і незаконно утримували під арештом донедавна. Подібна історія сталася раніше, у 2010 році, з узбецьким втікачем до України Хамідулло Турґуновим, якому міграційна служба у Києві відмовила у притулку та насильно передала його узбецьким силовикам ще на території України. Пізніше, коли стало відомо про незаконне ув’язнення Турґунова в Ташкенті, українська влада так і не змогла пояснити правових підстав для таких насильницьких дій щодо цього узбецького громадянина.
У випадку з також незаконною видачею Києвом спецслужбам Росії громадянина цієї країни, опозиціонера Леоніда Развозжаєва у жовтні 2012 року, як мовиться у звіті Amnesty International, речник Міністерства внутрішніх справ України Володимир Поліщук пояснив, що Развозжаєв був переданий «від працівників спецслужби України до працівників спецслужби іншої держави» унаслідок спецоперації спецслужб, і тут немає підстав для кримінальної справи.
Якщо втікачів не передають відкрито, то їх просто викрадають
Джон Далг’юсен також зауважує, що інколи видачу згаданими країнами втікачів, підозрюваних у тероризмі чи інших злочинах, ускладнюють, наприклад, рішеннями Європейського суду з прав людини. Але тоді, як каже прелставник Amnesty International, відбуваються «цинічні порушення міжнародного права», спецслужби викрадають втікачів.
«Це стосується особливо Росії та – у деяких випадках – України, коли вже були рішення Європейського суду з прав людини із забороною видачі людей. Тоді їх відразу ж після звільнення з-під варти викрадали сили безпеки, особливо з Таджикистану і Узбекистану, і ці люди за кілька тижнів вже опинялися в ув’язненні в цих країнах, де на них чекали цілком ймовірні тортури», – каже він.
Джон Далг’юсен також сказав Радіо Свобода, що звіт Amnesty International з цього приводу адресований міжнародній спільноті для розуміння того, як діє «пострадянська правова виконавча система, і це відбувається під носом у міжнародної спільноти, коли ніхто нічого не каже з приводу цього».
Amnesty International не виключає, що одна з причин такого мовчання міжнародної спільноти криється у співпраці спецслужб усього світу, у їхніх контртерористичних потугах, коли відбувається драматичне ігнорування всієї структури міжнародних прав людини та грубе порушення глобальних заборон на тортури.