Ольга Сняданко
Київ – Стародавні ікони, церковні книги, напрестольні хрести, ризи, літографії, філони і свічники – все це від 8 липня можна побачити у Музеї історії Києва. До 1025-ліття Хрещення Київської Русі тут відкрили виставку скарбів святих Лавр України, мета якої – показати велич головних духовних осередків із багатовіковою історією та розповісти про життя трьох найбільших українських святинь через їх предмети. Понад сто експонатів взяті в трьох духовних святинях України – Києво-Печерській, Почаївській та Святогірській Лаврі. Такий вибір не випадковий: ці монастирі є найбільшими духовними центрами України з християнськими раритетами.«Ми тут зібрали три Лаври. Не кожен киянин має можливість поїхати до Почаєва чи Святогорська. А прийшовши на нашу виставку, люди зможуть доторкнутися до цих святинь. Не руками звичайно, а душею», – каже заступниця генерального директора Музею історії Києва Людмила Мороз.
Більшість предметів на виставці датуються 17–18-м століттями. Серед них немає чудотворних, але, як вважає головний зберігач Музею історії Києва Людмила Сургай, експонати можуть такими бути, адже були освячені. Все залежить від того, наскільки віруюча людина.
Особливість виставки в тому, що всі її предмети – не музейні експонати, а предмети церковного вжитку, каже Людмила Сугай.
«Ці предмети є живими, адже живуть своїм повсякденним життям з вірою, в полі віри тих, хто звертається до них у своїх буденних проханнях», – зауважує вона.
«Можна зробити це у славу, а можна зробити в ганьбу»
Зібранням святих предметів із трьох Лавр України в одному місці тішиться і диякон-журналіст Роман Коляда. Він переконаний, що така виставка є чудовою нагодою поклонитися святиням із храмів, які складно об’їхати, в одному місці. Незалежно від того, храм це чи музей.
«Святиня залишається святинею, чи вона в храмі, чи на виставці. Важливо тільки те, щоб люди, які це організовують, ставилися самі до цих святинь відповідним чином. Тому що можна зробити це собі перед Господом у славу, а можна зробити в ганьбу, якщо робити з цього бізнес або ставитися до них неналежним чином», – зазначив Роман Коляда.
Ще однією особливістю виставки є те, що ніколи раніше предмети вжитку з різних Лавр не виставлялися в одному місці, зауважує директор Національного Києво-Печерського заповідника Любомир Михайлина.
«Родзинкою цієї виставки є те, що така виставка проводиться вперше, оскільки зібрані воєдино на одній площі три Лаври, – наголошує він. – Мабуть, такого ще ніколи не було – в одному місці можна побачити скарби трьох Лавр. Зрештою, така виставка може бути своєрідним запрошенням відвідати наші православні святині».
Помилуватися реліквіями українських Лавр можна до 15 серпня.