Станом на 1 липня заборгованість на державних вуглевидобувних підприємствах становить 22,5 мільйона гривень. Про це Радіо Свобода повідомив заступник голови Незалежної профспілки гірників України (НПГУ) Анатолій Акімочкін. А суми у 5,5 мільярдів гривень, за його словами, вистачить лише на латання дірок.
«Якщо брати всі гроші, які виділялися, то їх уже немає, – наголошує Акімочкін. – Там уже перекидали з четвертого кварталу на цей квартал. Ці 5,5 мільярдів дали, щоб якось вугільна галузь ще існувала, державні підприємства. На розвиток грошей немає, інвестицій немає».
Що ж стосується заборгованості на приватних шахтах, то, зазначає Радіо Свобода голова НПГУ Михайло Волинець, цієї статистики немає взагалі, а офіційна статистика не відповідає реальності.
Статистика занижена у рази
«Та заборгованість, яка по Україні зростає, значно занижена, – наголошує Михайло Волинець. – Занижена, тому що різні відомства і установи бояться і не хочуть показувати заборгованість. Вони не показують тієї частини зарплати, яка виплачується у конверті, а це від 30 до 40 відсотків. Є напівлегальні копанки, які за хабарі реєструють, таких копанок в Україні близько 400, там частину платять у конверті, а частину легально. А там, де повністю нелегальні, то там все виплачується у конвертах».
Як приклад, Михайло Волинець наводить Львівську вугільну компанію. Коли її працівники прийшли пікетувати Міністерство праці, то у них за статистикою заборгованість становила мільйон гривень, а реально, наголошує Волинець, вона була вища вдесятеро.
Зараз на цьому приватному підприємстві заборгованість дещо скоротилася, зазначає Радіо Свобода голова профспілки Львівської вугільної компанії Ольга Шкоропад.
«Квітень вже закрили, лишився травень, – говорить Шкоропад. – Ну, а червень статистика рахує заборгованістю на 1 серпня. З нарахуваннями заборгованості лишилося 4 мільйони».
Олександр, який працює на шахті «Жданівська», яка є орендованим підприємством, розповідає, що упродовж останнього часу у них почалися затримки. «Мають дати, але останнім часом затягують на тижнів два», – скаржиться Олександр.
Буде гірше?
Фахівці ж прогнозують, що у вересні ситуація може погіршитися.
«Ми очікуємо, що у вересні, після Дня шахтаря, буде важка ситуація, все важча і важча. Державну підтримку, яка була виділена на заробітну плату на четвертий квартал, забираємо, а в кінці року ми залишимося на бобах. Не знаю, чим платитимуть заробітну плату», – прогнозує голова регіонального об’єднання профспілки гірників Червонограда Михайло Шабля.
На міжвідомчій нараді під головуванням міністра соціальної політики Наталії Королевської було ухвалено, що заборгованість перед шахтарями з економічно активних підприємств буде ліквідована до 1 липня, з інших – до 1 грудня.