Доступність посилання

ТОП новини

У Польщі хочуть демонтувати пам’ятник УПА, а у Львові готують відповідь


Цвинтар орлят у Львові
У Львові наразі немає різкої реакції щодо ініціативи польського політика демонтувати пам’ятник воїнам УПА на сільському цвинтарі у селі Грушовиця Перемишльського повіту Підкарпатського воєводства, оскільки місцеві депутати – на вакаціях. Однак парламентар-свободівець Олег Панькевич звернувся до МЗС України з проханням не допустити вандалізму. Бо це спричинить загострення відносин між обома державами. І нагадав польській стороні, що на території України є десятки польських поховань і пам’ятників, встановлених без належних дозволів.

Наміри знести освячений пам’ятник на могилі у селі Грушовиця не лише антиукраїнські, але й антихристиянські, зазначив парламентар Олег Панькевич. А якщо дотримуватись логіки депутата Європарламенту від польської партії «Право і справедливість» Томаша Поремби, що надмогильний символ встановлено на цвинтарі без погодження з польською владою, то тоді б довелось демонтувати несанкціоновані польські пам’ятники у Західній Україні.

У Львівській області їх десятки, згідно з проведеним спеціальною комісією облради обліком. Депутат ініціюватиме полічити пам’ятники та меморіальні таблиці, встановлені польською стороною, по всій Україні.

«Але це не для того, щоб ліквідувати. Ми пропонуємо зробити облік, а потім треба домовитись з польською стороною, що робити, щоб узаконити, охороняти на території України ті пам’ятники, які не ображають український народ, і ми просимо не руйнувати українські пам’ятники, які не образливі для польського народу, у Польщі. Це сьогодні є виклик і є багато роботи, але суспільство має реагувати на заяви, які лунають з Польщі, бодай на рівні місцевого самоврядування», – говорить народний депутат.

Депутати нагадають про «меч-щербець»

Депутати Львівської міськради від ВО «Свобода», які становлять більшість, після відпустки одразу ж повернуться до питання демонтажу «меча-щербеця», встановленого без дозволу на пам’ятнику загиблим полякам у роки українсько-польської війни 1918-1919 років на Личаківському цвинтарі. Цей символ вимагатимуть замінити католицьким хрестом, розповів депутат-свободівець Богдан Галайко.

На сесії міськради у липні депутати ухвалили рішення про створення тимчасової комісії, яка б мала вивчити питання щодо стану об’єктів польської історичної спадщини у Львові. Втім, мер Львова Андрій Садовий ветував це рішення з огляду на те, що воно загострює українсько-польські відносини.

«Ми виступаємо за те, щоб все було у рамках чинного законодавства. Комісія має з’ясувати всі моменти справи і надати рекомендаційне рішення. А те, що сьогодні лунають з Польщі такі заяви, то це шовіністичне ставлення до українців», – зазначив депутат.

Погіршення відносин між Україною та Польщею вигідно Росії – експерти

У Польщі військові поховання співвітчизників на Личакові у Львові – дуже важлива сторінка історії. Побувати на Цвинтарі орлят вважається мало чи не обов’язком для молодих поляків. Щодня на Личаківське кладовище приїжджають по кілька польських груп туристів.

У 2005 році президенти України і Польщі, після тривалих конфліктів, відкрили на Личакові впорядкований Цвинтар орлят, де поховані польські вояки. Тоді, попри затверджений проект, замість католицького хреста на центральній плиті пантеону польська сторона встановила військовий символ – «меч-щербець», що не сподобалось місцевим політикам. Але поговорили і забули. Чотири роки тому Львівська облрада ухвалила рішення про демонтаж меча, але це теж було політичною балаканиною. Ніхто не наважився на такий крок і співрозмовники не могли пояснити механізм, хто і за які гроші, за чиєї згоди і дозволу, мав би спершу демонтувати меч, виготовити і встановити хрест. І в результаті нести відповідальність.

Демонтажі надгробків чи руйнування пам’ятників – це питання, яке зачіпає дуже тонкі емоційні почуття людей. Воно лише призведе до погіршення відносин між обома державами, а це шлях в нікуди, до якого схиляють окремі українські і польські політики на угоду зовнішній російській політиці, такої думки дотримуються львівські експерти. Бо війна пам’ятників на сьогодні не є основним питанням як для українського, так і польського суспільств.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG