Доступність посилання

ТОП новини

«Беркут» бив депутатів у Київраді «за командою» – Карпунцов


Суд замість закону. Чи продовжить Київрада свою роботу у старому складі?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:24:47 0:00

Суд замість закону. Чи продовжить Київрада свою роботу у старому складі?

Гості «Вашої Свободи»: народні депутати Валерій Карпунцов (УДАР) і Володимир Олійник (Партія регіонів).

Ірина Штогрін: Сподіваюся, що всі, хто нас слухають, розуміють, що головне, щоб ми у цій країні розуміли, що ніколи українець проти українця, як громадянин цієї країни, не може йти. Я сподіваюся, що це розуміють і політики.

Нагадаю для тих, хто не знає, що сьогодні сесію Київради закрили після майже 15 хвилин засідання. Суд вирішив, що Київрада може продовжувати працювати. Опозиція вважає, що Київрада діє незаконно і насправді у Києві мають відбутися вибори до міської ради.

Прес-служба КМДА з посиланням на пані Герегу повідомила, що сьогодні все відбулося у законних рамках.

Між тим, «Беркут» і міліція охороняли вхід у Київраду. На першому поверсі сталася бійка між народними депутатами і «Беркутом». Міліція оточила будівлю Київради. Десь тисячу людей стояло під приміщенням Київради. У результаті бійки, як стверджує Арсеній Яценюк, кілька депутатів від опозиції отримали серйозні пошкодження.

Давайте подивимося фрагмент відео, який зняв Андрій Баштовий, мій колега, під Київрадою.
Бійка під Київрадою
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00
Бійка під Київрадою 2
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00
– Звичайні люди – всі ми.

Пане Олійник, поясніть мені, будь ласка, хто ці люди? Про які гроші йшла мова? У чому суть конфлікту?
ЗАВАНТАЖИТИ
Володимир Олійник
Володимир Олійник
Володимир Олійник: Перш за все я хочу привітати усіх присутніх тут, у цій студії, і наших слухачів та глядачів зі Спасом, великим святом! Побажати міцного здоров’я і Божої благодаті!

Сьогодні відбулася сесія. Вона законна. Вона відповідає вимогам Конституції і закону про місцеве самоврядування, закону про статус депутатів місцевих органів влади. Тобто, вони є правочинними, тому є навіть і рішення суду.

Що розглядалося на сесії? На сесії розглядалися питання соціального характеру. Близько 98 мільйонів були розподілені. Бо без сесії не могли цього зробити. Як соціальні надбавки. Такі надбавки існують для вчителів, працівників культури, охорони здоров’я. Це приблизно від 250 до 500 гривень кожен отримує з бюджетників.

В іншому випадку були розподілені кошти з державного бюджету. Це на фінансування реконструкції Поштової площі, будівництво мосту, будівництво станцій «Теремки-2», на Троєщину виділялися кошти на проектну документацію, на ремонт магістрально-каналізаційних колекторів. Скоро буде зима. 11 мільйонів виділено для придбання відповідних автомобілів, щоб потім не було нарікань.

Ніякого дерибану, ніякого розподілу земель, інших питань не розглядалося. Тому сесія була стислою, змістовною, вона була на користь територіальній громаді.

– Так гроші, про що кричали люди, то це йшлося про цих 200 гривень надбавок?

Володимир Олійник: Це йшлося в середньому від 230-250 до 500. Залежно від стажу роботи і так далі. Так звані муніципальні надбавки введені не сьогодні. Вони вже давно введені в Києві. Це коли має місцевий бюджет ресурс, а зароблений він шляхом перерозподілу, шляхом змін і корегування до бюджету, то може бути виділений для простих людей.

– А цих людей організовували, чи вони зі власного бажання прийшли під Київраду і так палко вимагали 200 гривень?

Володимир Олійник: Організовували, бо вони мають свою організацію. Ця організація називається «профсоюз». Були збори, були чіткі зустрічі з керівництвом, що це за сесія, що вона дасть людям. І коли профспілки і вчителі, і працівники медичної сфери побачили свій інтерес, то я Вам скажу, що вони й підтримали цю акцію.

Я ж чув виступи! Я чув виступи живих людей. Я скажу Вам відверто, вони просили народних депутатів України: не блокуйте, не заважайте роботі місцевих органів влади. Якщо є вибори, то це до Верховної Ради питання виборів у місті, але не до міської ради. Дайте сьогодні можливість людям отримати свої кошти.

– Пане Карпунцов, як Ви бачите цю ситуацію?
Валерій Карпунцов
Валерій Карпунцов

У міжсесійний період КМДА має право на перерозподіл бюджетних коштів. Необхідності проводити сесію і прикриватися цим не було
Валерій Карпунцов
Валерій Карпунцов: Я також хотів би приєднатися до вітань стосовно свята!
Цинічно, нахабно викинули мого помічника, позаламували руки, і в нього гематоми
Валерій Карпунцов

І скажу таку трошки не зовсім релігійну, коректну поговірку, але мудру: благими намірами дорога до пекла вимощена. У даному випадку з цими надбавками. Це не зовсім так, не зовсім вдало взяла Партія регіонів стратегію стосовно пояснення, що надбавки саме були причиною. Тому що муніципальні надбавки, дійсно, як традиція, були введені ще за Олександра Омельченка, але на кожний бюджет на кожний рік приймається рішення по цих надбавках.

Так от, дуже наполегливо Партія регіонів з провладною більшістю Попова у Київраді не хотіли це рішення приймати. І за ініціативи партії УДАР, депутати від фракції УДАР у Київраді подали це рішення. Під тиском було ухвалене рішення про виділення цих муніципальних надбавок.

Більш того, я Вам скажу, що в 2013 році Київрада ухвалила рішення, прогнозуючи, що ситуація може бути політично неконтрольованою, що повноваження закінчаться у Київської міської ради 2 червня, то ухвалили рішення, що у міжсесійний період КМДА має право, тобто рада делегувала їй право, на перерозподіл бюджетних коштів.

Тобто, необхідності проводити сесію і прикриватися цим не було. Влада це могла б зробити розпорядженням голови КМДА. От і все.

Стосовно повноважності чи неповноважності ради, то теж не зовсім так, як говорить мій шановний колега. І Конституція, і закони про місцеве самоврядування та про статус депутатів місцевих рад говорять чітко, що строк повноважень ради – 5 років. 5 років! Рада – це колегіальний орган. А повноваження депутатів припиняються у момент відкриття нової сесії. Але повноваження в депутатів можуть зберігатися. Вони можуть приймати громадян, писати запити, звернення. Але ради, як колегіального органу, немає після 2 червня. От і все. Отака ситуація.

Слава Богу, от Ви дійсно почали з такої гарної теми, сьогодні свято велике, щоб не було протистоянь, не дивлячись на те, що Партія регіонів звезла і міліцію, і «Беркут», і спортсменів.

Я особисто зі своїм помічником намагався потрапити до Київської міської ради цивілізовано – обійшов усі входи, всі арки, а мене направили працівники міліції, попросили ввічливо, що не ходіть ні сюди, ні сюди, бо ми вас не пустимо, не дивлячись на те, що ви є народний депутат, нам плювати на те, але зайдіть, де громадська приймальня. Я кажу: немає питань. Ми з помічником зайшли.

Буквально через 30 хвилин зайшли працівники «Беркуту». Цинічно, нахабно викинули мого помічника з травмами. Викинули, тому що позаламували руки, і в нього гематоми. А мене, можна сказати, так акуратно, якщо дивитися на відсутність травм, але дуже професійно – пальцями під лімфовузли під пахвами і три чоловіки на спину, так що вивалюєшся, випадаєш, мене виштовхали з приміщення, брутально зачинили двері. І все. Без ніяких пояснень.

Старший загону відмовився мені надати інформацію, хто він, з якого він загону, яке в нього прізвище. Каже: йдіть, гуляйте собі. Все! Я кажу: я – народний депутат. Ну, і прапор вам у руки!

Тобто така цинічна, безкарна поведінка говорить про те, що вони отримали команду і їх запевнили, що їм за це нічого не буде. Це планомірна акція чи операція по узурпації влади!

– Голова фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк уже заявив, що секретар РНБО Андрій Клюєв організував блокування міліцією будівлі Київської міської ради.

Ви щось знаєте про це, пане Олійник?

Ще отримає Арсеній Яценюк рішення суду про те, що він поширює наклеп
Володимир Олійник
Володимир Олійник: Я думаю, що ще отримає, не виключено, Арсеній Яценюк рішення суду про те, що він поширює наклеп. Вже починає проводити системну таку наклепницьку роботу.

– Хто організував? У який спосіб?

Володимир Олійник: Як хто організував? Я ще раз кажу: профспілки, міська рада…

– Ні-ні-ні. Блокування, міліція, «Беркут» – хто?

Арсеній Яценюк нічим не відрізняється від «Братів мусульман»
Володимир Олійник
Володимир Олійник: По-перше, депутати хотіли зупинити роботу законної ради. З іншого боку, якщо це цивілізовані депутати, вони знають право, бачать, що є блокування, то що вони роблять? Подають до суду, в прокуратуру: розберіться! А не у бійку лізуть.

Якщо Арсеній Яценюк вважає, що правильно зайти у міську раду через вікно, розбивши це вікно, то він нічим не відрізняється від «Братів мусульман». Ті теж до бійки. Цивілізований депутат бачить: йому чинять перешкоди і є склад правопорушення, то діє по закону. А не показує, що він має перевагу когось бити, штовхати, а його штовхнути не має ніхто. Такого права немає.

– Ви звинуватили щойно Арсенія Яценюка у тероризмі?

Володимир Олійник: Ні. Я казав, що веде себе у такий спосіб, як «Брати мусульмани» з точки зору бійки. Ну, бити вікна і залазити через вікно, то хіба це цивілізована поведінка європейського депутата, лідера відповідної фракції? Він сказав би: я не піду туди, але я звернуся у прокуратуру і покажу, що, наприклад, прокуратура не реагує, суди діють неправомірно. Це був приклад для громадян! Але коли лізе у бійку, вчиняє бійку, то знайдіть мені в законі про статус народного депутата, де депутат може бити, а правоохоронні органи повинні мовчати?

– А Ви бачили, що депутати били? Я не бачила.

Володимир Олійник: Я не бачив. Я виходжу з сюжету і з розповідей тих, що намагалися депутати силоміць проникнути. Якщо там немає сесії, по їхніх міркуваннях, чому ви туди йдете, якщо вона не правочинна?!

Тут треба розібратися з логікою. Є депутати – немає сесії. У законі прописані форми роботи депутатів. Це і засідання, і особистий прийом, і сесії. Сесії тоді не було б, коли не було б кворуму. А сьогодні 79 депутатів…

– З восьмої години ранку!

Володимир Олійник: …зі 120 голосували за ухвалення цих рішень.

– Пане Карпунцов, Ваше слово.

Валерій Карпунцов: У даному випадку я ще раз не буду повторювати, як я заходив, як зі мною поступили. І так само поступали зі всіма моїми колегами. Романа Чернегу побили. У даному випадку є відео. Суспільство побачить.

Розумієте, всі громадяни – незалежно від того, чи то громадські діячі, чи то активні громадяни, чи то народні депутати, чи всі інші – всі хочуть жити у правовій державі. А правова держава, коли і Конституції, і законів дотримується в першу чергу влада. Тому що громадянин дивиться і думає: якщо можна так вести себе владі, узурпувати, бити депутатів, чому тоді громадянин не може?

А де тоді захист від того, що завтра дитина не піде у школу, її не заб’є якийсь мажорний підліток п’яний, а йому нічого за це не буде? Чи будуть грабувати ювелірний магазин чи інкасаторів, як останнім часом, і не застрелять тебе на вулиці? Безкарність породжує безкарність!

– Давайте таких слів, які звучали ще у п’ятницю, сьогодні не говорити в ефірі.

Маємо запитання радіослухача.

Слухач: У мене питання до Олійника, депутата.

Я хворий. У мене вирізали щитовидну залозу, цукровий діабет. Вже півроку ліки, які повинні лікарі виписувати пільгові, за законом, у поліклініках не видають. Мені потрібно вмирати? Я отримую допомогу від держави 884 гривні. Як мені прожити? Приїхати до Вас у Черкаську область, чи в Києві Ви живете, і сісти під парканом?

– Це теж про право.

Володимир Олійник: Я Вам скажу відверто, питання болюче, бо сьогодні відповісти на нього так, щоб допомогти, буде непросто. У будь-якому випадку запишіть номер телефону: 098-073-30-53. Це помічник. І мені потрібна буде хоча б заява для того, щоб розібратися у даному конкретному випадку.

Але назагал, щоб змінити ситуацію, потрібно безперечно покращити економічні показники в державі, потрібно швидше інтегруватися в Європу. Навіть сьогоднішні стосунки з Росією далеко не сприяють тому, щоб економіка розвивалася. Блокування йде, працює неефективно, м’яко кажучи, російська митниця, яка створює певні проблеми для пересування наших товарів. А це все бюджет.

– У кожній родині, як і в українського уряду, проблем завжди вистачає.

Які перспективи розвитку цієї ситуації у правовий і цивілізований спосіб, пане Карпунцов?

Це вже тенденція. Партія регіонів там, де вона не має підтримки, позбувається міських голів будь-яким способом
Валерій Карпунцов
Валерій Карпунцов: У правовий і цивілізований спосіб – це призначення виборів Київської міської ради і київського міського голови. Київського міського голови в тому році скінчилися повноваження, а Київської міської ради – у цьому. На жаль, Партія регіонів жодного разу не проголосувала за призначення цих виборів, паралельно киваючи на те, що треба призначати вибори, не треба робити якогось протистояння чи то в Київській міській раді, чи то поза її межами.
Я хотів би звернутися до представників і правоохоронної системи, і судової: не обслуговуйте вже такі явно злочинні дії!
Валерій Карпунцов

Але в даному випадку це вже тенденція. Партія регіонів там, де вона не має підтримки, позбувається міських голів будь-яким способом, там повноваження виконують поставлені секретарі, і не голосує за призначення виборів. Ситуація неправова, неконституційна.

Звичайно, елементарно вирішується взагалі ця ситуація, приймаючи норму закону, що через певний проміжок часу, коли громада позбувається міського очільника, ЦВК ухвалює рішення про проведення чи то одного, чи то іншого виду виборів. Але, на жаль, ми цього не маємо.

Але, дивіться, яка парадоксальна ситуація? Я ж сам був депутатом Київської міської ради, обираючись у 2008 році. Кияни голосували чи то за політичну силу Віталія Кличка з його командою, чи то за БЮТ з їхньою командою, чи то за Леоніда Черновецького, найбільша фракція була, 47 депутатів, з його командою, чи то команда Литвина Володимира.

Наразі на сьогоднішній день не існує юридично, наприклад, «фракції Черновецького». 47 депутатів! Вони розпалися на якісь такі фракції, за які люди не голосували. Вони не представляють громади – вони не мають ні юридичного, ні політичного права так називатися, не представляти когось. Бо не голосували там за «Спортивний Київ» кияни. Десь 15 фракцій на полі Черновецького депутатів утворилося. Не голосували за них кияни!

Треба провести вибори і дати можливість киянам мати свій представницький орган. А, звичайно, такими маніпулятивними речами, як: нате вам гроші, ми ж даємо вам гроші, то яка вам різниця, хто там їх дає? Це йде планомірна узурпація влади з усіма її ознаками.

Я хотів би все-таки звернутися до представників і правоохоронної системи, і судової: ну, не обслуговуйте вже такі явно злочинні дії!

– Сьогодні за цих 15 хвилин, окрім тих, як Ви сказали, «соціальних питань», Київрада також встигла направити звернення до Верховної Ради з розгляду питання про призначення виборів до Київської міської ради.

Володимир Олійник: І коригування бюджету.

– Так.

Міська рада Києва буде працювати, бо вона працює на законній основі
Володимир Олійник
Володимир Олійник: Вони вважають, що 8 мільярдів були вилучені незаконно. Ми всі ці звернення будемо розглядати.

По-перше. Я хочу сказати, що міська рада Києва буде працювати, бо вона працює на законній основі.

– Ви вже це говорили.

Володимир Олійник: Так. Безперечно, потрібно вирішити цю проблему.

Але ми пожинаємо наслідки якраз отакої деструктивної, авантюристичної політики, яку проводив у свій час БЮТ. У 2008 році всі попереджали: не робіть дострокових виборів незаконних! Ніхто не питав територіально громаду. Захотіли захопити владу, тому зробили дострокові вибори міського голови і ради та породили проблему. Тому що чергові вибори повинні проходити одночасно. Тому ми вийдемо з цієї колізії.

– Як? Яким чином?

Ось Венеційська комісія – свої рекомендації щодо закону про вибори. Може, там з’явиться якийсь момент?

Володимир Олійник: Знайдемо ми це рішення.

– Яке, пане Олійник?

У вересні перші питання, які будуть підніматися, це вибори в Київську міську раду, міського голови, довибори по проблемних округах
Володимир Олійник
Володимир Олійник: Але я хочу сказати, що претензії, які пред’являються сьогодні до Київської міської ради щодо виборів, не законні. Це питання до Верховної Ради.

У вересні зберемося і, напевне, перші питання, які будуть підніматися, то це вибори в Київську міську раду, міського голови, довибори по проблемних округах. І ми їх приймемо, ці рішення. Знову будуть незадоволені.

Але я хочу сказати і своєму колезі. Київська міська рада, як будь-яка рада, не може делегувати свої повноваження комусь по бюджету.

– Навіть КМДА?

Володимир Олійник: Не може! Вона має право тільки ділити бюджет, коригувати його. То всі є речі, які не можна делегувати. Бо якби делегували, то вже ніхто і сесії не збирав би. Тобто це виключні повноваження.

Коли сьогодні люди кажуть: вам, може, по 17 тисяч зарплату платять, депутатам…

Валерій Карпунцов: 14 тисяч. 17 тисяч – це на помічників.

Володимир Олійник: В цілому, коли ви отримуєте вже на руки з усіма, так би мовити, надбавочками. Але люди, які отримують копійки, кажуть: 250-500 гривень – це не зайві гроші. А ми дивимося на ці проблеми не у правовій площині. Тому що, якби ви пробували зупинити правовим і політичним шляхом, я вітав би. Але силовим методом зупинити проведення законної ради – безперечно, влада буде забезпечувати діяльність конституційних органів.

– Ви весь час привідкриваєте цю кришечку скриньки Пандори. Тому що в бідній країні говорити про 200 гривень, то це можна говорити по кожному приводу про ці 200 гривень. Уявіть собі, які хвилі можна цим підняти!

Володимир Олійник: Це виключно надбавка.

– Я розумію.

Володимир Олійник: Але я ще раз кажу, що, якщо ви вважаєте це зайвим для когось, то помиляєтеся. Люди виступали, говорили, закликали: не втручайтеся в діяльність! Знаєте, козирі були. Коли сьогодні Яценюк каже: там у плані були земельні питання. Не було!

– З точки зору погляду на ситуацію, це прецедент, тому що людей привели для того, щоб було протистояння.

Володимир Олійник: Ні!

– Ні?

Володимир Олійник: Я хочу сказати, що профспілці набридло, що політики сьогодні грубо втручаються в місцеве самоврядування і пробують не правовим, а силовим, нецивілізованим методом вирішити ці проблеми.

Я був під Київрадою. Люди там не виступали. Був «діджей», який говорив заряджені фрази
Валерій Карпунцов
Валерій Карпунцов: Я був під Київрадою. Люди там не виступали. Був «діджей», який говорив заряджені фрази. Це буде все на відео. Я думаю, що всі ми це побачимо.

Але в даній ситуації проблема не у 2008 році, а в 2010-у, коли незаконно не провели вибори до Київради і київського міського голови та на Тернопільщині. Отоді була незаконна дія Мартинюка. На які прохання? Тут зрозуміло, що була зацікавленість. У 2010 році незаконно продовжили через рішення КСУ. Сказали: ні, 2013 року будуть. А тепер кажуть: ні, не 2013 року, а 2015 року.

А в мене одне запитання: де 10 мільярдів, про які сказав Попов, що Черновецький вкрав у громади Києва? Скільки можна надбавок і всього надати? І ці ж люди, які крали з Черновецьким, сьогодні сидять і буцімто голосують задля киян! Ну, цинізм!

– Давайте поставимо крапку.

Скажіть мені, будь ласка, панове, чи є моральним, на вашу думку, використання людей через їхню бідність задля вирішення політичних питань?

Володимир Олійник: Безперечно, що не морально.

Але в даному випадку, я ще раз кажу, ми говоримо якби з боку. А ті люди, які прийшли і кажуть: якщо є в бюджеті кошти, то нехай вони будуть перерозподілені, ми їх повинні отримати.

Там же стояли питання і медикаментозного забезпечення, і будівництва. Тобто не тільки надбавок, не тільки таких, як Ви кажете, подачок. Питання стоїть принципове…

– Я не казала.

Валерій Карпунцов: І я не казав.

Володимир Олійник: Якщо є сьогодні кошти, вони повинні працювати заради інтересів людей. Чи це хтось отримає надбавку, чи хтось отримає ліки, чи хтось отримає будівництво метро, отримання інших важливих речей, які потрібні для забезпечення життєдіяльності міста. Тому сесія повинна ці задачі вирішувати.

– У законний спосіб.

Володимир Олійник: А це законний спосіб. Абсолютно.

– Пане Карпунцов?

Розкрадання з бюджету досягають зараз 70-80%!
Валерій Карпунцов
Валерій Карпунцов: На жаль, зубожіння наших співгромадян уже досягає критичної межі. У Києві середня зарплата для тієї людини, яка з регіону, вважається дуже високою. Пустий бюджет, розкрадання з бюджету досягають зараз 70-80%! І це офіційні повідомлення правоохоронних органів по аналізу тих кримінальних справ деяких і повідомлень. У нас є зараз громадські деякі моніторинги.

Відрахування у дорожній збір закладений у бензин – машин більше, заправляються більше, а коштів немає, ні за що дороги будувати. А чому? Тому що цей бензин завозиться контрабандним шляхом. Вся Україна про це говорить – ніякої реакції!

– Якщо подивитися на те, що відбувається в Україні, то, звісно, у порівнянні з Єгиптом, у нас сьогодні гарне сонце, гарний день і хороший настрій.

Валерій Карпунцов: Дай Боже не порівнювати!

– Тому, я сподіваюся, що це і буде крапкою у цій розмові, що Україна має жити у мирі і злагоді.

Володимир Олійник: Безперечно! Ми повинні для цього все робити.

Валерій Карпунцов: Так.

  • Зображення 16x9

    Ірина Штогрін

    Редактор інформаційних програм Радіо Свобода з жовтня 2007 року. Редактор спецпроектів «Із архівів КДБ», «Сандармох», «Донецький аеропорт», «Українська Гельсінська група», «Голодомор», «Ті, хто знає» та інших. Ведуча та редактор телевізійного проекту «Ми разом». Автор ідеї та укладач документальної книги «АД 242». Автор ідеї, режисер та продюсер документального фільму «СІЧ». Працювала коментатором редакції культура Всесвітньої служби Радіо Україна Національної телерадіокомпанії, головним редактором служби новин радіостанції «Наше радіо», редактором проекту Міжнародної організації з міграції щодо протидії торгівлі людьми. Закінчила філософський факультет Ростовського університету. Пройшла бімедіальний курс з теле- та радіожурналістики Інтерньюз-Україна та кілька навчальних курсів «IREX ПроМедіа». 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG