Доступність посилання

ТОП новини

Ставицький думає, що Словаччина піде проти «Газпрому»


Київ – Які обсяги газу Київ може отримати через реверсні поставки з Європи? Вже з осені українська влада розраховує відкрити два нові коридори – словацький та румунський, – через які постачатиметься паливо. Проте експерти висловлюють сумніви, що словацька сторона погодиться на це. Що ж до Румунії, то цей коридор має невелику пропускну спроможність.

Збільшення реверсних поставок газу через Угорщину, а також підписання угод про постання палива через Словаччину та Румунію – такі плани на осінь озвучив міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький.
Едуард Ставицький потискує руку єврокомісару з енергетики Гюнтеру Еттінгеру (праворуч) після підписання угоди про співпрацю в енергетичній сфері на саміті Україна-ЄС у Брюсселі, 25 лютого 2013
Едуард Ставицький потискує руку єврокомісару з енергетики Гюнтеру Еттінгеру (праворуч) після підписання угоди про співпрацю в енергетичній сфері на саміті Україна-ЄС у Брюсселі, 25 лютого 2013

«Через Угорщину збільшений обсяг щонайменше у два рази, а технічні можливості дозволяють його збільшити втричі, – каже Ставицький. – Я розраховую, що наші угорські партнери отримають необхідну ліцензію щодо збільшення постачання через цей маршрут. З вересня постачання становитиме близько 15 мільйонів на добу. Також переконаний, що впродовж вересня буде підписана угода з нашими партнерами зі Словаччини, а у жовтні ми розраховуємо підписати інший маршрут – з території Румунії».

Наразі реверсний газ в Україну постачається через два коридори. Перші поставки Україна отримала у листопаді – від німецької компанії RWE через територію Польщі. У квітні почалося постачання газу з Угорщини. У травні Україна розпочала тестовий імпорт газу зі Словаччини. А пізніше міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький частково підтвердив інформацію про те, що російський «Газпром» блокує постачання газу в Україну зі Словаччини.

Словацький реверсний коридор є найперспективнішим для України. Він може гарантувати прокачку не менш як 5 мільярдів кубів газу щорічно, зазначає експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. Проте він висловлює сумніви, що словацька сторона погодиться відкрити цей коридор для України восени.

У кращому випадку буде підписаний документ, який просто підтвердить готовність Словаччини транспортувати газ до України
Юрій Корольчук
«Скоріш за все, Україна не почне реверсних поставок газу через Словаччину. У кращому випадку буде підписаний документ, який просто підтвердить готовність Словаччини транспортувати газ із Європи до України, – вважає Корольчук. – Заява Ставицького про вересень пов’язана з тим, що 19 вересня закінчується прийом заявок на використання так званого інтерконектора (газопроводу – ред.) Україна-Словаччина. Після цього компанія Eustream може чітко заявити про те, чи будуть здійснюватися поставки з Європи в Україну, чи ні».

Угода буде, поставки – ні?

Не виключено, що у вересні Україна і Словаччина таки підпишуть угоду, вважає експерт з енергетичних питань Валентин Землянський. Але, вважає він, це не означає початку поставок.

«Формально дія третього енергопакета розповсюджується і на словацького оператора Eustream. Тому, думаю, формальності будуть виконані. Я не вбачаю ніяких перешкод, щоб угода була підписана, – розповідає Землянський. – Питання полягає в іншому – наскільки вона буде виконуватися. Тому що технологічні режими української ГТС і словацького оператора формуються з боку «Газпрому». Саме тому Словаччина все одно має можливість формально відмовити у постачанні у певні періоди».

На думку Валентина Землянського, постачання газу через Словаччину можливе не раніше від весни наступного року.

Що ж до Румунії, з якою українська сторона веде переговори практично вже рік, то ймовірність розпочати ці поставки наразі високі, зазначають фахівці. Але пропускна спроможність через її територію у літній період – до 300 мільйонів кубів на місяць, у зимовий – близько 100. Відтак, за рік можна буде прокачати не більше від 1,5 мільярда кубів. Приблизно ж стільки можна прокачати через Угорщину, і ще мільярд через Польщу.

З листопада минулого року по липень нинішнього Україна отримала близько 500 мільйонів кубометрів газу з Європи.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG