Доступність посилання

ТОП новини

Хто і чому на Донбасі не цінує незалежність України?


Донецьк – Молодші жителі Донбасу частіше називають себе українцями, аніж люди старшого віку, кажуть соціологи. Більшість опитаних хоче, щоб до них зверталися російською мовою, а незалежність зараз підтримує лише третина східняків. Про що свідчать такі результати соціологічних опитувань?

Згідно з серпневим дослідженням соціологічної групи «Рейтинг», на Донбасі кількість опитаних, готових обстоювати територіальну цілісність країни зі зброєю в руках, у 1,5 раза вища, ніж кількість людей, які підтримали б незалежність.

Цю суперечність керівник аналітичних програм донецького осередку «Комітету виборців України» Олександр Клюжев пояснює тим, що «у нашому регіоні поважають силу».

В нашому регіоні силу поважають
Олександр Клюжев
«Мешканці тієї ж Донецької області звикли орієнтуватися на силу. І демонстрація слабкості для них – неприйнятний варіант. Тому якщо в лоба ставити питання, чи готові ви захищати свою країну від зовнішньої загрози, то, звісно, люди з різними політичними поглядами схильні казати, що вони готові. Бо в нашому регіоні силу поважають», – вважає Клюжев.

Тому, на думку політолога, не треба поспішати робити песимістичні висновки із того, що лише третина жителів сходу підтримала незалежність України, якби довелося голосувати зараз. Є справді певний скепсис до результатів незалежності, зауважує дослідник, і багато людей, які голосували на референдумі 1991 року, напевно, зараз розчаровані. Люди не стали жити краще і мають право на прагматичну оцінку.

«Завдання політичної еліти – забезпечити громадянам упевненість, що ми йдемо в правильному напрямку», – наголосив Олександр Клюжев

Між мовою та самоідентифікацією є певні суперечності

У Донецьку проводив дослідження також Центр політологічних досліджень. Соціолог Кирило Черкашин розповів Радіо Свобода, що результати опитування теж показали, що російська мова не є перепоною для сприйняття незалежності. Хоча якщо за кордоном хтось питає у туристів з Донеччини, чи вони росіяни, найчастіше чує стверджувальну відповідь.

Чітка тенденція тут простежується у вікових групах. Чим старші респонденти, тим більша частка серед них тих, які називають себе росіянами
Кирило Черкашин
«99 відсотків опитаних сказали, що їм краще проводити опитування російською, 1 відсоток – українською. Разом із тим, українцями себе назвали серед усіх опитаних 55 відсотків. І 35 відсотків – росіянами. Загалом, тут є певна суперечність, пов’язана з тим, що превалює російська мова, але водночас більшість вважає себе українцями. Чітка тенденція тут простежується у вікових групах. Чим старші респонденти, тим більша частка серед них тих, які називають себе росіянами. Чим стають молодшими респонденти, тим більше вони називають себе українцями», – каже Черкашин.

Соціологи й політологи сходяться на думці, що молодші покоління, особливо народжені під час незалежності, ідентифікують себе як українців.
  • Зображення 16x9

    Олена Поволяєва

    На Радіо Свобода з жовтня 2011-го року. Народилася, виросла, живу та працюю в Донецьку. У 2009-му році отримала ступінь магістра журналістики та диплом з відзнакою в Донецькому національному університеті. Цікавлюся документальним та радикальним кіно, сучасним мистецтвом, літературою. Катаюся на роликах, подорожую.

    Olena Povoliaieva | Создайте свою визитку


ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG