Доступність посилання

ТОП новини

Білоруський політв’язень Дашкевич: «Тюрма не зламала»


Дмитро Дашкевич на волі, 28 серпня 2013 року
Мінськ – У Білорусі з в’язниці вийшов лідер нелегального опозиційного руху «Молодий фронт» 32-річний Дмитро Дашкевич. На порозі тюрми він заявив, що ув’язнення його не зламало, що він продовжить свою опозиційну діяльність, але спершу – обвінчається зі своєю дружиною Настею, з якою раніше розписався в тюрмі.

Синя арештантська роба, бліде та худе обличчя – таким побачили Дмитра Дашкевича дружина Анастасія, друзі з «Молодого фронту», колишні білоруські політв’язні та журналісти за порогом Гродненської тюрми. Випускаючі його з камери, тюремні охоронці криво пожартували: «Місце для тебе тут залишається».

Дашкевича тримали в суворих умовах, у одномісній камері. Минулого року через судове рішення йому погіршили умови утримання та «додали» один рік ув’язнення за те, що і в колонії він не визнавав себе винним і не підпорядковувався адміністрації.

Але про умови в тюрмі Дашкевич сказав лише кілька слів: «Не Колима, і дякую Богові!» Про свої плани на волі він розповів журналістам: «Я заявив, що збираюся робити те, що я і робив раніше, так що не скажу, що мене зламали… Безумовно, буду продовжувати те, що й робив. У мене тверді переконання, я нікуди з Білорусі не їду, не маю таких планів».

Не сподобався владі

Дмитра Дашкевича арештували під час подій грудня 2010 року, коли опозиція виступила з протестом проти нечесних виборів. Але до мінського Майдану Дашкевич не дійшов – 18 грудня 2010 року до нього та його колеги Едуарда Лобова підійшли невідомі, попросили закурити. Потім почалася бійка, після якої Дашкевича та Лобова засудили до 2 та 3 років позбавлення волі за начебто хуліганство. «Потерпілих» навіть не показали на суді. Своєї провини Дмитро не визнавав, тому половину свого терміну відбув у штрафному ізоляторі. У камері він писав оповідання та повість про свій тюремний досвід.

Поки Дашкевич був у тюрмі, померла його мама, у тюремній канцелярії він розписався з соратницею у спільній боротьбі, його заступницею в нелегальній організації «Молодий фронт» Анастасією Положанко. Найближчої неділі Дмитро та Настя планують обвінчатися у церкві.

Анастасія Дашкевич довго готувалася до повернення чоловіка і тепер не приховує радості: «У мене фантастичні відчуття зараз, найкращі, я рада, що все добре, я рада його бачити! Як на мене, то він чудово виглядає, а тому все добре».

Дмитро Дашкевич, його дружина, більшість інших активістів «Молодого фронту» пройшли через багато випробувань у своїй боротьбі проти диктатури: вони були за ґратами, їх били «невідомі», невгамовних юнаків забирали до війська. Влада все робила і робить, щоб зупинити вуличні акції «Молодого фронту», публічні протести, політичні графіті.

Але організація, яка постала у 1996 році, незважаючи не репресії, діє, хоча і у вужчому колі, в умовах конспірації. Дмитро Дашкевич та «молодофронтівці» називають себе молодими революціонерами, які хочуть не тільки усунення від влади Лукашенка, але й виховання молоді на національній ідеї та християнських цінностях.

Після звільнення Дмитра Дашкевича у білоруських тюрмах, за підрахунками правозахисників, залишається ще 11 політичних в’язнів, супротивників чинного президента Білорусі Олександра Лукашенка.
  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG