Доступність посилання

ТОП новини

Пристрасті довкола музею Степана Бандери у Львові


Львів – Чи має бути у Львові музей провідника ОУН Степана Бандери? Думки у місті висловлюють досить різні. Втім, депутати-свободівці міськради вже на черговій сесії повернуться до цього питання. Адже відповідну ухвалу обранців ветував львівський мер.

У липні, на останній сесії перед канікулами, більшість депутатів, 61 з 90, своїм рішенням надали в оренду приміщення кінотеатру «Дзвін» колективу закладу на десять років. Основна умова ухвали – виділити приміщення площею 300 квадратних метрів для створення музею Степана Бандери. Кінотеатр «Дзвін» розташований позаду незавершеного пам’ятника провідникові ОУН. Цей заклад у жахливому стані, це улюблене місце львівських безхатьків і десятками років тут фільмів вже не демонструють.

​Ще, виносячи питання про кінотеатр у порядок денний, мер Львова Андрій Садовий заявив, що під виглядом передачі кінотеатру в оренду колективу приховується приватизація. Тобто будівлю доведуть зумисно до повної руйнації і там збудують багатоповерхівку, десь на кількох квадратних метрах, либонь, і створять музей Бандери про людське око.

Свободівці налаштовані боротись за кінотеатр

Водночас депутат-свободівець Любомир Мельничук оприлюднив позицію своїх колег з фракції, які становлять більшість у міській раді, що саме мер діє за корупційними схемами, а тому райці мають намір вже на першій сесії подолати вето міського голови і передати кінотеатр в оренду колективу і там створити музей.

Очевидно, що у мера Садового були інші плани щодо цього приміщення, і депутати ламають ці корупційні схеми
Любомир Мельничук
«Очевидно, що у мера Садового були інші плани щодо цього приміщення, і депутати ламають ці корупційні схеми. Прикладом є універмаг у центрі міста, коли депутати вважали, що його продавати недоцільно. А швагро Садового зробив оцінку приміщення, 3000 гривень за метр квадратний у центрі міста… Було відповідне рішення суду, приміщення на Шевській, а це триповерховий універмаг, відібрано у громади. Тому мер і ветував ухвалу депутатів про кінотеатр», – розповів Любомир Мельничук.

На запитання Радіо Свобода, як можна передати кінотеатр в оренду колективу, який вже довів будівлю до стану зруйнованої стодоли, Любомир Мельничук відповів: «Є закон, який передбачає передання в оренду першочергово трудовому колективу. Їм, щоб привести у лад приміщення, потрібна довготермінова оренда, щоб облаштувати це місце, знайти кошти».

Кінотеатр лише з аукціону – позиція управління культури

Начальник управління культури Львівської міськради Ірина Подоляк вважає крок депутатів нечесним, бо не обов’язково саме трудовому колективу передавати в оренду приміщення. Вона переконана, що кінотеатр не працює роками і вже ніколи не запрацює. Водночас місто не має грошей, щоб інвестувати у будівлю і територію, пояснила посадовець.

Управління нічого не має проти, щоб ця будівля і земельна ділянка були приватизовані у найбільш корисний, чесний і прозорий спосіб, через аукціон
Ірина Подоляк
«Управління культури за прості, прозорі і зрозумілі, найбільш прибуткові для міста способи наповнення бюджету. Це не наша вигадка, що одним зі способів подбати про територію є відкриті торги. Управління нічого не має проти, щоб ця будівля і земельна ділянка були приватизовані у найбільш корисний, чесний і прозорий спосіб, через аукціон», – каже Ірина Подоляк.

Уже роками у місті діє схема, коли у львівських кінотеатрах чи інших закладах спершу створюється товариство з обмеженою відповідальністю, трудовому колективу місто надає в оренду приміщення, згодом колектив за копійки приватизує доведену до руїни будівлю і врешті продає за великі гроші. Ірина Подоляк переконана, що саме так і буде з кінотеатром «Дзвін», від якого залишилась одна назва.

У Львові не так давно був створений музей національно-визвольної боротьби в окремому будинку (власність міста) у престижному районі, і там є матеріали про ОУН, зокрема, Степана Бандер,у і цю експозицію можна розширити, якби були унікальні матеріали. Львів’яни і гості міста вкрай рідко заходять у цей музей, і заходи тут відбуваються нечасто. Та й обмаль мешканців знає про існування такого музею.

Потрібен чи ні Львову ще один окремий музей Степана Бандери? За чиї гроші його створять і які експонати представлять? Назагал львів’яни байдужі до такої проблеми. Зрештою, ніхто і не цікавився їхньою думкою, як і не переймались думкою городян, коли за бюджетні гроші зводили пам’ятник Бандері, який, за визначенням багатьох мистецтвознавців, претендує на почесне місце найгіршого пам’ятника у місті.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG