Доступність посилання

ТОП новини

Володимир Путін агітує в Америці


Володимир Путін зробив несподіваний пропагандистський крок у Сполучених Штатах. У середу ввечері на сайті газети The New York Times була опублікована його стаття під назвою «Росія закликає до обережності». Російський президент намагається переконати американців у тому, що воєнна операція в Сирії призведе лише до поглиблення конфлікту, і в тому, що готовність США до втручання у внутрішні конфлікти в інших країнах викликає загальну тривогу.

Пряме звернення російських президентів до американської аудиторії – річ вкрай рідкісна. Навіть у блискучих перекладах подібні статті найчастіше звучать як на слух американця чужими, оскільки аргументи, поняття і уявлення американців і росіян про світ, як правило, дуже різні. У своїй статті в The New York Times Володимир Путін наводить низку аргументів проти силової операції в Сирії. Потенційний удар, за його словами, призведе до нових жертв, ескалації сирійського конфлікту, подальшої дестабілізації регіону, труднощів у вирішенні іранської ядерної проблеми. У свою чергу Росія, як стверджує російський президент, постійно виступає на підтримку мирного діалогу і не намагається захищати сирійську владу. Росія захищає міжнародні закони, пише Володимир Путін. Він попереджає США, що мільйони людей у всьому світі бачать у Сполучених Штатах не зразок демократії, а зразок застосування грубої сили.

Путін також критикує Обаму за те, що той під час виступу у вівторок звернувся до улюбленої американськими президентами теми «американської винятковості». За його словами, «дуже небезпечно переконувати людей у своїй винятковості незалежно від мотивів». Але головна думка статті все ж полягає в заклику до Сполучених Штатів діяти в Сирії не військовою силою, а силою переконання і дипломатії, іншими словами, так, як визначає російська ініціатива.

Якщо метою Володимира Путіна було залучити на свій бік американську громадську думку, то, судячи з першої реакції коментаторів американських телеканалів, він викликав протилежні емоції. Наприклад, Говард Дін, колишній демократичний кандидат на президента, називає звернення Володимира Путіна «пропагандою». Телекомпанія Fox News заявила, що Путін «прикриває» сирійський план Сполучених Штатів. Сенатор-демократ Роберт Менендес, голова комітету з міжнародних відносин Сенату, взагалі сказав, що його від статті Путіна «нудить». Менендес звертає увагу на те, що за словами президента Росії бовваніє все тривожніша поведінка Москви. У тому числі, за його словами, про це свідчить той факт, що Росія слідом за оприлюдненням своєї мирної ініціативи відмовилася підтримувати спроби західних столиць запевнити факт відмови сирійської влади від хімічної зброї спеціальною резолюцією ООН. Ця резолюція, запропонована Францією, передбачає заходи силового впливу на Сирію у разі невиконання її владою обіцянок, які вона дає на заклик Росії.

Пастка, підготована Москвою і Дамаском?

У середу, наступного дня після телевізійного виступу Барака Обами перед країною, під час якого він оголосив, що відкладе рішення про завдання удару по сирійських об’єктах, в американському суспільстві стало чути припущення про те, що США опинилися в такій собі пастці, підготованій Москвою і Дамаском. Переконаний прихильник силової операції в Сирії сенатор Джон МакКейн заявив про те, що він має глибокі сумніви у щирості наміру Росії, яка постачає Сирії зброю, вимагаючи водночас від Сполучених Штатів відмовитися від застосування сили.

Росія вирішила знищити свою хімічну зброю 25 років тому і досі не зробила цього
Сергій Хрущов
Сергій Хрущов, професор Браунського університету в Род-Айленді у США, вказує на те, що вирішення суто технічних проблем, пов’язаних із контролем і ліквідацією сирійської хімічної зброї, може затягнутися надовго. «Росія вирішила знищити свою хімічну зброю 25 років тому і досі не зробила цього, – зазначає він. – Коли кажуть «знищіть це негайно», то забувають, що це неможливо технологічно. Якщо ми погодимося з тим, що досить поставити до кожного сирійського сховища хімічної зброї солдата в блакитному шоломі, який фіксуватиме, що внесли, що винесли і тим самим нібито контролювати цю зброю – це, можливо, і здійсненно. Але якщо ж США зажадають чогось нездійсненного, то завжди можна знайти привід для завдання ударів».

Прес-секретар Білого дому заявив у середу, що Сполучені Штати не намагаються обмежити тимчасовими рамками спробу дипломатичного вирішення кризи навколо сирійської хімічної зброї. Але, як вважає співробітник Гуверівського інституту Михайло Бернштам, Білий дім, найімовірніше, і не поспішає з воєнною операцією. Пропозиція Володимира Путіна може бути для Барака Обами зручним варіантом виходу з делікатної ситуації: «Говорячи про престиж Сполучених Штатів, цю ситуацію, напевно, можна розглядати як поразку. Однак для адміністрації Обами це, скоріше, не так. Тому що вони спочатку не хотіли вплутуватися в цей конфлікт, особливо через те фіаско, що сталося в Лівії. Попереднє уявлення про те, чи зможуть США і Росія порозумітися щодо шляхів здійснення мирної ініціативи Москви, найімовірніше, з’явиться після зустрічі в четвер у Женеві міністрів закордонних справ США та Росії.

Автор матеріалу Юрій Жигалкін, Російська редакція Радіо Свобода

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG