Доступність посилання

ТОП новини

Обама не дає багато часу для здійснення плану Росії в Сирії


Американський ракетний крейсер USS Gettysburg (CG 64) та авіаносець USS Harry S. Truman (CVN 75) йдуть транзитом через Гібралтарську протоку до Середземного моря, 3 вересня 2013 року
Росія виступає проти проекту французької резолюції в Раді безпеки ООН щодо Сирії. Посол Росії у Франції Олександр Орлов відкрито заявив про це у середу в Парижі. Французька пропозиція полягає у тому, що ООН має дати Дамаску лише 15 днів для повного відкриття доступу інспекторів організації до всіх своїх об’єктів із хімічною зброєю. В іншому випадку проти режиму Башара Асада мають бути застосовані каральні заходи – від санкцій до воєнного втручання.

Москва намагається затягнути час до вирішення питання про міжнародний контроль над хімічною зброєю Сирії, і у світі не виключають, що це лише тактичний маневр Дамаска. Президент США Барак Обама пообіцяв вивчити пропозицію Росії. Він попередив, що, поки дипломатичні заходи не доведуть своєї ефективності, збройні сили США будуть готові завдати оперативних ударів по військових об’єктах у Сирії.

Тим часом напружені дипломатичні переговори щодо проекту резолюції ООН у питанні Сирії тривають. В Раді безпеки обговорюють різкий проект документа від Франції, збройні сили якої також готові брати участь у воєнному втручанні в Сирії, якщо в 15-денний термін Дамаск не відкриє доступу інспекторам ООН до всіх своїх об’єктів з хімічною зброєю.

Режим Башара Асада змушений був погодитися – під загрозою воєнного удару США – на пропозицію Москви передати свої хімічні збройні арсенали під міжнародний контроль. Але Росія у середу виступила категорично проти проекту резолюції Франції, яка передбачає «дуже серйозні наслідки» для Дамаска у разі невиконання рішення Ради безпеки.

Посол Росії у Франції Олександр Орлов назвав у розмові з Французьким радіо цей проект Парижа в Раді безпеки «пасткою», яка направлена на відкриття дверей для військового втручання в Сирії. Орлов вважає, що тепер жодних санкцій проти Дамаска не потрібно. «Якщо ми побачимо через якийсь час, що сирійська влада не бажає співпрацювати, то після цього ми маємо зібратися знову в ООН та обговорити питання, які ж саме санкції повинні вжити», – зауважив Орлов.

Більше того, Росія відправила сьогодні з Чорного моря в Середземне свій ракетний крейсер «Москва» і таким чином збільшує кількість своїх великих військових кораблів поблизу середземноморського берега Сирії до 10.

Готовність Обами до воєнного удару по Сирії є правильною – експерт

В Дамаску зраділи пропозиції Росії щодо міжнародного контролю над їхньою хімічною зброєю, і сирійський міністр закордонних справ Валід аль-Муаллем заявив про готовність показати «ці об’єкти Росії та іншим державам і представникам ООН». В Ірані також зраділи відкладенню воєнних ударів США по Сирії у зв’язку з пропозицією Росії про міжнародний контроль над хімічною зброєю режиму Асада.

Президент США Барак Обама попередив у прямому ефірі на американському телебаченні, що Вашингтон і його союзники дають можливість Дамаску передати хімічну зброю під міжнародний контроль. Але Обама додав при цьому, що збройні сили США перебувають у стані повної бойової готовності для негайних воєнних ударів по Сирії.

«Дозвольте мені дати ясно зрозуміти: збройні сили США не здійснюють якихось там уколів шпилькою. Навіть обмежений удар США буде чітким посланням Асаду, яке не здатна зробити жодна інша держава. Я не вважаю, що ми повинні усувати цього диктатора силою. Ми знаємо на прикладі Іраку, яка настає відповідальність за те, що відбувається після цього. Але воєнний удар, який готується, здатний примусити Асада і будь-якого іншого диктатора добре подумати, перш аніж використати хімічну зброю», – зазначив Обама.

Він також сказав, що «ще рано стверджувати», чи успішним буде план Москви щодо здійснення міжнародного контролю над хімічною зброєю Сирії.

Марк Джейкобс, провідний аналітик Фонду Маршалла у Вашингтоні, сказав Радіо Свобода, що тактика президента Обами щодо пропозиції Росії, разом з актуальністю воєнного удару по Сирії, є правильною.

«Я гадаю, що президент був дуже реалістичним у цій промові. Бо він відзначив, що ми дійсно маємо можливість для дипломатії, але ми повинні зрозуміти: причиною для висування такої дипломатичної можливості було те, що існує й загроза застосування військової сили», – зауважує експерт.

Президент Туреччини Абдуллах Хюль попередив у середу, що така постановка питання з боку Сирії «може бути лише тактичним маневром», і додав, що тут потрібні реальні кроки, і не лише з хімічною зброєю, а й для припинення громадянської війни в Сирії.

У середу голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу закликав Сирію до негайного виконання вимог міжнародної спільноти щодо хімічної зброї та припинення кровопролиття в цій країні. Баррозу також заявив, що «лише політичне рішення дає можливість встановлення тривалого миру, якого заслуговує сирійський народ».
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG