12 вересня 1953 року Микита Хрущов обійняв посаду першого секретаря ЦК КПРС. Тодішнє зростання радянської економіки і віра Хрущова в комунізм допомогли йому почати у країні широкі реформи, серед яких були десталінізація, «підняття цілини», космічна програма і культурна відлига. Але в зовнішній політиці Хрущов лишився твердим: він наказав звести Берлінський мур, безжалісно придушив повстання 1956 року в Угорщині, зіштовхнув світ до самої межі війни під час кубинської ракетної кризи. 1964 року його усунув від влади Леонід Брежнєв. І, мабуть, найбільш промовистим знаком тих змін, які здійснив Хрущов, стало те, що йому дали спокійно піти на пенсію й писати спогади до його смерті 1971 року.
60 років від приходу Хрущова до влади

1
Молодий Микита Хрущов виступає на 8-му надзвичайному з’їзді Рад 5 грудня 1936 року. 1931-го він став штатним функціонером Компартії, роблячи в її лавах кар’єру до першого секретаря Московського міськкому в 1938-му і члена Політбюро ЦК, найвищого органу Компартії, в 1939 році.

2
Микита Хрущов, Микола Булганін і Лазар Каганович (л-п) на похороні Йосипа Сталіна, 6 березня 1953 року.

3
У лютому 1956 року Хрущов засудив Сталіна на 20-му з’їзді КПРС, що стало струсом для всієї партії.

4
У середині 1950-х років Хрущов почав кампанію «піднімання цілини» – запровадження рільництва на раніше не оброблюваних землях у радянському Казахстані. На знімку 1964 року він позує на казахстанському полі.

5
Під час Угорського повстання 1956 року, яке придушили радянські війська за наказом Хрущова.

6
Віце-президент США Річард Ніксон виступає на Національній виставці США в Москві 1959 року. Ця виставка стала для багатьох радянських людей першим поглядом на життя за капіталізму. На цій виставці Ніксон і Хрущов влаштували імпровізовану дискусію про економічні системи їхніх країн, яку прозвали «кухонними дебатами».

7
1959 року Хрущов став першим радянським керівником, який відвідав США з офіційним візитом. На знімку він позує з дружиною Ніною (л), президентом США Дуайтом Ейзенхауером і його дружиною Меймі, 16 вересня 1959 року.

8
Поміркована політика Хрущова щодо Заходу і відкидання сталінізму призвели до розриву з комуністичним Китаєм. На знімку радянський керівник розмовляє з Мао Цзедуном, 1958 рік.

10
Хрущов тримає черевик на своєму столі в ООН у Нью-Йорку, 12 жовтня 1960 року. За хвилю до цього він стукав черевиком по столу, засуджуючи делегата від Філіппін Лоренсо Сумулонґа, який звинуватив СРСР в імперіалізмі у Східній Європі.

11
Хрущов дивиться на рештки американського літака-шпигуна, який збили над СРСР 1960 року. Цей випадок спричинив кризу у відносинах СРСР із Заходом.

12
Робітники будують Берлінський мур, 1 жовтня 1961 року. Його звели за наказом Хрущова.

13
Хрущов і президент США Джон Кеннеді під час їхньої першої зустрічі 3 червня 1961 року у Відні, за рік до початку кубинської ракетної кризи. У жовтні 1962 року Кеннеді наказав запровадити блокаду Куби після того, як СРСР почав перевозити на острів свої ракети.

14
Розвідувальне фото ЦРУ США засвідчує докази наявності ракет на Кубі – ракетні транспортери і маскувальні намети для ракет. Плани Хрущова розмістити на Кубі радянську ядерну зброю, як вважають, поставили тоді світ на межу ядерної війни.

16
Хрущов виступає на пленумі ЦК КПРС у жовтні 1964 року, наприкінці перебування на посаді. Він налаштував проти себе більшу частину радянської еліти, і врешті його змусили до відставки його супротивники на чолі з Леонідом Брежнєвим.