Доступність посилання

ТОП новини

Експерти по-різному оцінюють оптимізм Азарова щодо відмови від газу Росії


Київ – Висока ціна на російський газ може змусити Україну практично відмовитися від його закупівлі, заявив прем’єр-міністр України Микола Азаров. «Ми скорочуємо закупівлі російського газу, ми змушені здійснювати диверсифікацію, купувати на інших ринках цей газ, ми змушені скорочувати споживання газу, десь котельні переводити з газу на вугілля. В результаті, якщо так справа піде, – ми вже майже вдвічі скоротили закупівлі газу, ми практично відмовимося від російського газу», – сказав Азаров в інтерв’ю російському телеканалу «Россия 24». Радіо Свобода поцікавилось в українських експертів, чи вони поділяють думку прем’єр-міністра і наскільки такий сценарій реальний?

Народний депутат України Сергія Пашинського (фракція партії «Батьківщина») з цього приводу зазначив: «Микола Янович або не розбирається в питанні, або веде якусь свою пропагандистську гру. НАК «Нафтогаз» почав закуповувати менше російського газу. НАК «Нафтогаз» віддав частину контрактів Фірташу. І Фірташ закуповує близько 9 мільярдів кубічних метрів газу. Україна все рівно закуповує колосальну кількість газу в Росії. Є невеликі контракти реверсних поставок, але це не вирішує питання по суті. Найперше потрібно побудувати все-таки термінал скрапленого газу і домовитися з Туреччиною. Щоб побудувати термінал, то потрібно рік. Минуло вже три роки. На жаль за ці три роки уряд нічого не зробив».

На необхідність збільшення внутрішнього видобутку газу звертає увагу експерт-енергетик Михайло Гончар. «Кілька мільярдів метрів кубічних газу з реверсного напрямку питання диверсифікації не вирішують, – каже він. – Повинні бути збільшенні обсяги внутрішнього видобутку газу. Цього також немає. Інша справа, що коли вдасться вирішити питання реверсного постачання газу в Україну через Словаччину, то через кілька років в України будуть технічні можливості брати необхідні обсяги газу з європейського напрямку».

А народний депутат Олег Зарубінський (фракція Партії регіонів) покладає особливі надії на видобуток сланцевого газу. «Думаю, що значною мірою це буде залежати від того, наскільки успішними будуть ті дослідження, і, відповідно, вже розробки сланцевого газу і газу щільних пісковиків, – зазначає парламентар. – Деякі експерти називають можливу цифру видобутку – 1 трильйон 300 мільярдів метрів кубічних газу. Ми зможемо добувати і не тільки газ, але й заміняти газ альтернативними джерелами енергії і здійснювати зменшення імпорту газу».

Прем’єр-міністр Микола Азаров також не виключає, що при подальшому зниженні транзиту російського газу через українську газотранспортну систему Україна може заморозити частину своєї ГТС. Наскільки це реально?

На думку експерт з енергетичних питань Михайла Гончара, «технічно газотранспортна система не зможе забезпечити подачі в Україну російського газу без транзиту через територію України, оскільки для того, щоб нормально функціонувала газотранспортна система, має бути забезпечений відповідний транзитний обсяг. Якщо транзитний газ в газопроводі зникає, то, власне кажучи, система не буде функціонувати в нормальному режимі. Тому тут, так би мовити, це адекватна відповідь на російські наміри «вимкнути» України з транзиту».

Азаров висловив сподівання, що російське керівництво рано чи пізно піде Україні назустріч у газових переговорах.

Згідно з контрактом, підписаним НАК «Нафтогаз України» із «Газпромом» 19 січня 2009 року, ціна газу для України (із урахуванням знижки в 100 доларів за тисячу кубометрів за Харківською угодою 2010 року) становила в першому кварталі 2013 року близько 406 доларів за тисячу кубометрів.
  • Зображення 16x9

    Людмила Ваннек

    Людмила Ваннек На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможниця міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редакторка і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні». Авторка і ведуча програми «Свобода за тиждень», яка виходила кілька років на «Радіо НВ». Авторка програми «Подкаст Свобода за тиждень із Людмилою Ваннек», яка виходить щосуботи. Цікавлюся соціальними темами та мистецтвом. Багато перекладаю з білоруської, англійської, німецької, сербської та болгарської.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG