Доступність посилання

ТОП новини

Влада США у глухому куті з бюджетом: частково припинено роботу уряду


Американські законодавці поки що не змогли вийти з глухого кута щодо затвердження бюджету на 2014-й фінансовий рік, котрий розпочинається в США завжди 1 жовтня. Це не дозволяє продовжити нормального фінансування уряду та його діяльності. Республіканці не лише не хочуть затверджувати цей бюджет через наростання боргу країни, але й намагаються не допустити фінансування нової програми президента Обами з медичного обслуговування. Без цієї згоди в Конгресі близько 1 мільйона 200 тисяч федеральних службовців, із 2 мільйонів у цілому, мусіли б залишатися вдома, у вимушеній безоплатній відпустці. 1995 року така відпустка тривала понад два тижні, допоки конгресмени домовилися про чергове підвищення межі державного боргу США і затвердили бюджет. Як буде цього разу – ніхто не знає.

За кілька годин до завершення старого бюджетного року, у перебігу дискусії в Конгресі між республіканцями та демократами про продовження фінансування влади США, президент Барак Обама попередив республіканців, що перспектива припинення роботи уряду та незгоди на підвищення межі державного боргу загрожують світовій економіці.

«Ми є основою світової економіки та світової фінансової системи. Наша валюта є світовою резервною валютою. Ми не можемо призвести до хаосу. І ми, звичайно, не дозволяємо собі відрізняти тут внутрішню політику від питань, які не пов’язані з бюджетом, щоб не піддавати небезпеці не лише нашу економіку, але й світове господарство», – зазначив Обама.

У чому причина незгод?

Республіканська більшість у Палаті представників США виступає проти закону про доступну медицину, котрий має почати діяти з 1 жовтня. Його ще йменують у США як «Обамакейр» – цей акт робить обов’язковою та дешевою доступність для всіх громадян брати участь у програмах із медичного забезпечення. Республіканці спочатку намагалися взагалі зупинити цей акт, унеможливити його фінансування. Але Сенат, підконтрольний демократам, не схвалив жодних змін до цього закону. Таким чином це зупинило весь бюджетний процес.

Хоча й республіканці запропонували на кінець минулого тижня поступку демократам, пропонуючи лише однорічну затримку втілення в життя «Обамакейру» та ще якісь дрібніші зачіпки, але демократи так і не погодилися з цим до кінця понеділка 30 вересня. Вже з 5-ї ранку за Києвом у вівторок, тобто після опівночі за Вашингтоном, бюджетний департамент Білого дому направив федеральним агентствам розпорядження про тимчасове припинення фінансування. Таке сталося вперше за 17 років.

Таке вже було раніше

Таке вже було в 1995 та 1996 роках – впродовж 28 днів загалом. Тоді президент Білл Клінтон наклав вето на асигнування, котре він отримав після ухвалення бюджету контрольованим республіканцями Конгресом. Президент не погодився тоді з рівнем фінансування освіти, захисту довкілля та охорони здоров’я пенсіонерів.

Із закриттям урядових установ з 1 жовтня, близько 1 мільйона 200 тисяч федеральних службовців, із 2-х мільйонів наявних, вимушені поки що залишатися вдома без зарплати.

Працівники невідкладних служб уряду – адміністрація в’язниць, авіадиспетчери, прикордонники, контролери продуктів харчування – будуть працювати далі, але без зарплати.

У відео-зверненні до американської армії президент Барак Обама пояснив, що підписав спеціальний указ про безперервне продовження фінансування всіх вояків армії США та продовження операцій в Афганістані й в інших місцях.

«Тривалі військові дії, зокрема, такі як наші зусилля в Афганістані, продовжаться. Якщо ви несете службу в поганих умовах, ми збираємося переконатися у тому, що ви маєте все для успішного ведення вашої місії. Конгрес ухвалив і я підписав закон, щоб гарантувати ваші зарплати вчасно та ми продовжуємо роботу з тими викликами бюджетного глухого кута, які впливають на вас і ваші родини», – заявив Обама.

Ветерани, інваліди, пенсіонери і бідні люди продовжать отримувати урядову допомогу.

Закриті національні парки, федеральні агентства. Видача паспортів, віз, робота імміграційних служб, тимчасово припиняються. Зокрема, Національний зоопарк у Вашингтоні, «ПандаКам», не світиться вогнями.

Суперечка між республіканцями і демократами щодо межі державного боргу у час, коли гроші уряду вичерпуються до 17 жовтня, обіцяє жорстку боротьбу довкола цього питання. Республіканці виступають проти закону про доступну медицину і проти піднесення межі державного боргу влади США за нинішній максимум у майже 17 трильйонів доларів. Вони вважають – демократичний уряд забагато витрачає. Правда, деякі з демократів вже заявили, що готові на компромісні поправки. Якщо межа державного боргу не буде піднята, то дефолт США стане безпрецедентним та непередбачуваним для всього світу.

Матеріал підготували Heather Maher, Василь Зілгалов
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG