Доступність посилання

ТОП новини

Менше б крали, були б гроші на зарплати вчителям – депутат


Ростислав Павленко, член парламентського комітету з питань освіти, депутат від партії УДАР
Київ – Українські вчителі отримують зарплати, що принижують людську гідність, не лише через об’єктивні економічні та соціальні обставини. Про це заявив в інтерв’ю Радіо Свобода член парламентського комітету з питань освіти, депутат від партії УДАР Ростислав Павленко. Насправді гроші на оплату праці педагогів в Україні є, наголошує він. Але їх нахабно розкрадають. Ростислав Павленко прокоментував дані про те, що середня зарплата учителів складає в Україні 2500 гривень. А молодий фахівець, після магістратури, отримує менше півтори тисячі гривень – майже, як прибиральниці.

– Ви, як член парламентського комітету з питань освіти, бачите бодай якісь, хоча б перші кроки поліпшення ситуації, щоб усе-таки вчителі отримували зарплати на рівні середньої у промисловості? Чи про це говорити нереально?

На практиці – вчителі, гарантованих законом, грошей не бачать
Ростислав Павленко
– Пункт перший: реальне все, до чого докладають достатньо зусиль. На жаль, маємо констатувати, що влада таких зусиль не докладає і це видно за кількома, дуже важливими показниками. Перше – 57 стаття Закону про освіту гарантує те, про що Ви говорите: нормальну зарплату вчителів. Але фактично з року в рік законом про державний бюджет ця норма, як і низка інших норм, призупиняється. І на практиці – вчителі гарантованих законом грошей не бачать. Друга річ – освіта, наука, охорона здоров’я фінансуються за так званим залишковим принципом. Тобто, на жаль, не є реальним пріоритетом у бюджетному фінансуванні. І третій момент – гроші насправді в Україні є. Якщо навіть Служба безпеки України визнає, що лише в системі державних закупівель щорічно є втрати від 30 до 50 мільярдів гривень, то цих коштів вистачило б і для зарплат учителів, і для вчених, і для працівників охорони здоров’я. Але ясно, як у нас відбувається імітація боротьби із корупцією замість цієї боротьби. І, на жаль, ми не бачимо поки що бажання влади навіть обговорювати ті законопроекти, які могли б зробити ті ж самі державні закупівлі прозорішими.

– У західних державах, на які багато хто посилається як на позитивний приклад, звичайно, там учителі не отримують стільки ж, скільки бізнесмени.

– Так, так…

– Але все-таки підозрюю, що там зарплата педагогів є вищою, ніж у середньому по Україні. Завдяки чому це досягається? Ефективність приватної мережі надання освіти, в яку не втручається держава? Чи все-таки і держава каже своє вагоме слово, й учителі отримують на Заході завдяки цьому більше?

Якщо прибрати передусім цей корупційний чинник, то про гідні (не скажу високі), але такі, що не принижують людської гідності, зарплати могло б ітися
Ростислав Павленко
– Є різні системи – є, звичайно, і приватна освіта. Але в усіх розвинених державах є система публічної освіти чи навіть спонсорованої державою освіти. Це питання, по-перше, виділення достатніх бюджетних коштів і ефективного ними розпорядження. І знову ж таки, в умовах України, якщо прибрати передусім цей корупційний чинник, то про гідні (не скажу високі), але такі, що не принижують людської гідності, зарплати могло б ітися. І плюс до цього, звичайно, розвиток економіки міг би забезпечити і більші зарплати. Тому тут питання саме і в державній системі, і в бюджетному регулюванні, і в діловому кліматі.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

Дивитись коментарі (2)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG