Доступність посилання

ТОП новини

Влада Януковича хоче зробити із Симоненка опозиціонера №1» – експерт


Чи вдасться комуністам провести всеукраїнський референдум?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:25:08 0:00

Чи вдасться комуністам провести всеукраїнський референдум?

Гості «Вашої Свободи»: народний депутат Олександр Голуб (КПУ) та політолог Сергій Таран.

Інна Кузнецова: У вівторок ЦВК вдруге відмовилася зареєструвати ініціативну групу з проведення референдуму про вступ України до Митного союзу. Також у ЦВК заявили про фальсифікацію реєстраційних документів з проведення референдуму.

Між тим лідер КПУ Петро Симоненко повідомив учора, що з 10 жовтня розпочнеться збір підписів громадян за проведення такого референдуму.

Пане Голуб, на що ви розраховуєте з цим збором підписів, якщо без члена ЦВК це не реально, це не зараховано вам буде?
Ваша Свобода: Чи вдасться комуністам провести всеукраїнський референдум?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:25:00 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ
Олександр Голуб
Олександр Голуб
Будемо намагатися притягнути до відповідальності суддю
Олександр Голуб
Будемо виступати з судовим позовом щодо свідомого наклепу з боку ЦВК
Олександр Голуб
Олександр Голуб: Ми ведемо боротьбу по двох напрямках.

Перший напрямок – це суто юридичний. Тобто, ми намагаємося оскаржити ті рішення. На нашу точку зору, вони абсолютно незаконні, вони порушують діючу Конституцію, порушують діюче законодавство щодо проведення чи не проведення референдуму. Ми будемо намагатися притягнути до відповідальності як суддю, який виносить неправочинні рішення, так само і працівників ЦВК. Чому? Тому що у ЦВК немає права дозволяти чи не дозволяти, він зобов’язаний це зробити. Це обов’язок цих людей.

Що стосується безпосередньо збору підписів, то ми абсолютно впевнені, що всі збори, які прийшли, відбувалися згідно з чинним законодавством, вони не порушили жоден пункт цього законодавства. І всі заяви представника ЦВК, що нібито якісь підписи були сфальшовані або вони якісь не такі, то абсолютно не відповідають дійсності.

Я не виключаю, що ми будемо виступати з певним судовим позовом щодо наклепу і свідомого наклепу з боку ЦВК.

Ми розуміємо, що сьогодні влада не хотіла б проведення референдуму. Вона абсолютно не впевнена у своїх силах. І, звичайно, і суди, і ЦВК розглядає лише, як інструменти, які повинні заборонити людям висловити свою точку зору.

На що розраховують комуністи? Ваше запитання. Ми, по-перше, розраховуємо на свідомість громадянського суспільства. Адже ми маємо останні дані. І, напевне, ви так само їх маєте. КМІС сказав, що більше як 61% людей в Україні вважає, що подібне рішення в Україні має ухвалюватися на референдумі. Тобто, більшість хотіла б проведення референдуму.

– Це говорить про дещо інше. Коли йдеться вже про безпосередній вступ. Зараз поки що немає такої необхідності.

Олександр Голуб: Чому немає такої необхідності?

– Україна поки нікуди не вступає.

Олександр Голуб: Чому не вступає?

Є запрошення, офіційне запрошення з країн Митного союзу. Ми вважаємо, що люди мають право визначитися з цього питання. Є офіційне запрошення до України як держави, до керівництва держави. Неодноразово вони вже прозвучали. І тому ми вважаємо, що люди мають право визначити той вектор зовнішньої політики і не лише політики, але й економічного розвитку, який стоїть сьогодні перед Україною.

Тому ми вважаємо, що нехай недосконалий закон, нехай, звичайно, до нього є дуже багато претензій… До речі, проведення або намагання провести цей, згідно із законодавством, законний референдум якраз, до речі, і виявить вади цього механізму, цього закону. Адже в принципі, якщо Україна планує бути демократичною, цивілізованою державою, то референдум – це звичайна, нормальна процедура вирішення болючих питань.

– Якби, часом, провели цей референдум, і ми побачили, що та кількість людей, про яку Ви говорите, що необхідна для збору підписів, от саме ця кількість і проголосує за референдум?

Олександр Голуб: Я так не думаю. Тому що є реальні дослідження, які останнім часом проводяться. Вони кажуть, що приблизно збігається кількість людей, які виступають за західний вектор розвитку, ті, хто виступає за розвиток східний, майже однакові. Там, якщо декілька відсотків різняться, вони не є критичними, і вони, як кажуть сьогодні соціологи, не є постійними цифрами, вони залежно від ситуації. Певна частина людей, це приблизно від 15% до 20%, ще не визначилися з цим вибором.

Отже, ми досить оптимістично дивимося на результати цього референдуму.

Але якщо ми прагнемо до громадянського суспільства, громадянське суспільство має право висловлювати свою волю. Як на мене, громадяни, як вони беруть і повинні брати відповідальність, коли вони обирають ту чи іншу політичну партію або голосують за неї, як за більшість, і долю довіряють їй, так само люди мають право взяти на себе відповідальність за вибір розвитку держави.

– Пане Таран, наскільки реально, що комуністам вдалося б провести цей референдум? Депутати звинувачують у цьому саме владу, що вона просто не хоче цього.
Сергій Таран
Сергій Таран

Референдум комуністам потрібний, щоб показувати свою активність у політичному процесі. Є сподівання відхопити голосів у Партії регіонів
Сергій Таран
Симоненко має абсолютний доступ до всіх медіа. Спроба цього референдуму відбувається з відома влади
Сергій Таран
Стратегічний розрахунок – зробити з Симоненка опозиціонера №1, спробувати вивести у другий тур виборів у 2015 році
Сергій Таран
Сергій Таран: Ситуація абсурдна, тому що не йдеться зараз про вступ України до ЄС, як до будь-якого іншого союзу, а йдеться про асоційоване членство. У таких умовах проводити референдум виглядає трохи, якщо так з боку подивитися, смішно.

Але для комуністів цей референдум не настільки важливий, як сам факт референдуму.

До речі, я не зустрічав жодного соціологічного опитування, яке показало б, що більшість громадян виступає за приєднання до Митного союзу, як альтернативу ЄС. Звичайно, якби був проведений такий референдум, вони б його програли.

Але він їм потрібний не для цього. Він (референдум – ред.) їм (комуністам – ред.) потрібний насамперед для технологій. Для того, щоб показувати свою активність у політичному процесі. Є сподівання того, що, може, трошки вдасться відхопити голосів у Партії регіонів у тих частинах країни, де традиційно вони з комуністами мають конкуренцію.

Але мені здається, що той великий ажіотаж навколо цього референдуму, зокрема той факт, що Петро Симоненко має абсолютний доступ, наприклад, до першого каналу телебачення, який є під державним контролем, він має доступ фактично до всіх медіа, які контролюються наближеними до Януковича групами, то це означає, що цей референдум, точніше, спроба цього референдуму відбувається з відома влади.

І стратегічний розрахунок, який полягає у цій технології, є в тому, щоб зробити з Симоненка опозиціонера №1, і на цьому тлі спробувати вивести його у другий тур виборів на президентських виборах у 2015 році. От оцей розрахунок.

Тобто, сьогодні Симоненко теоретично, внаслідок цього референдуму, стає найопозиційнішим кандидатом у 2015 році. Висувається дуже багато опозиціонерів з тих, хто виступає за ЄС. І це не лише Кличко, Тягнибок чи Яценюк. Йдуть там ще Порошенко, можливо, ще Катеринчук, ще інші кандидати. І на цьому тлі, коли проєвропейський вектор буде подроблений між опозиціонерами, у Симоненка з’являться шанс потрапити у другий тур, де він, звичайно, програє, але він буде політиком №2 в Україні.

– Бачите, з’являється політтехнологічний фактор.

Олександр Голуб: Я не політолог, а реальний політик. Тому, напевне, не займаюся конспірологією і вигадкою подібних таких сценаріїв, але конкретною справою.

Зрозуміло, що до президентських виборів досить далеко і починати сьогодні подібну кампанію дивно, навіть з такої точки зору.

– Це Ви точно помиляєтеся. На Банковій вважають, що близько.

З подачі адміністрації президента до ЗМІ повернулися «темники»
Олександр Голуб
Олександр Голуб: Поки що ми не Банковій, а коли будемо на Банковій, тоді будемо приймати рішення. Це по-перше.

По-друге, зрозуміло, що ті рішення, які приймаються на сьогоднішній день судами, а ситуація з судами зрозуміла, що вони є під контролем адміністрації президента... До речі, аби довести абсурдність тієї ситуації, коли ми подаємо заявки і будемо ще подавати…

До речі, і сьогодні, 9 жовтня, більше, як у 10 великих містах України відбуваються подібні збори громадян, які будуть вимагати проведення реєстрації їх для проведення цього референдуму, звичайно, ми доводимо абсурдність тієї ситуації, абсурдність судової системи в Україні, наскільки вона залежна, наскільки вона порушує цивілізаційні напрямки, наскільки вона порушує законодавство, яке є.

Що стосується появи Симоненка на Першому національному каналі, то це абсолютно нормальне явище. Адже є парламентська партія. По-друге, це робиться коштом партії, тобто на правах реклами. І до цього не має стосунку президент або Партія регіонів.

Що стосується іншого, то я думаю, що дуже багато людей могли побачити, що з більшості ток-шоу, з більшості певних радіопрограм, дякуючи, що не з вашої програми і не з вашої студії, фактично позабирали представників КПУ, аби вони не могли розповідати про цей референдум, про свої ініціативи.

Я міг би сказати, що одним із найвідоміших ток-шоу, яке дивиться на сьогоднішній день Україна, фактично за 2 або 3 години завернули Петра Симоненка, коли мова повинна йти про референдум. Взагалі заборонили цю тему. І ми сьогодні можемо говорити, що з подачі адміністрації президента врешті-решт до ЗМІ повернулися так звані «темники».

– Якби Ви принесли і показали, було б здорово! Поки що ми не бачимо їх.

Олександр Голуб: Але це вочевидь. Це люди бачать, тому що це абсолютно зрозуміло. Адже є тема, є в принципі потужні заходи, які проводяться (ще раз підкреслюю) фактично по всій Україні, і коли їх фактично замовчують, роблять вигляд, що нічого не відбувається, то я думаю, що це якраз і є свідченням таких «темників».

– Ну, якщо матимете можливість принести, то ми з задоволенням їх покажемо.

Ми багато разів вже згадували Партію регіонів. Мушу сказати, що ми сьогодні запрошували до ефіру представника Партії регіонів, однак з’ясувалося, що важливе голосування – жоден з представників тих, до кого ми зверталися, прийти не може.

Ми записали точку зору Володимира Олійника.

Я порадив би комуністам поїхати у Москву, переконати російське керівництво, що ціна на газ занадто не братська
Володимир Олійник
Володимир Олійник: Я порадив би комуністам зробити ось що. Все ж таки взяти гарну сформувати делегацію, поїхати у Москву, отримати підтримку від своїх побратимів з російської Компартії і переконати російське керівництво, що ціна на газ занадто не братська.

Тому немає сьогодні юридичних і політичних підстав ставити питання про проведення референдуму.

– От такі поради.

Олександр Голуб: Я думаю, що досить складна ситуація у Партії регіонів. Я думаю, що поради краще давати їм самим, як виправдовуватися перед своїми виборцями, яких вони зрадили. Адже вочевидь, що жодного терміну «євроінтеграція» у президентській програмі Віктора Януковича, коли він ішов на вибори…

– Ні-ні-ні. Там курс якраз євроінтеграційний. Інша справа, що ніхто програм не читав.

Переформатувалася у парламенті більшість, олігархічна націонал-демократична і націоналістична
Олександр Голуб
Олександр Голуб: Я прочитав офіційні програми, з якими йшов Віктор Федорович на вибори. Жодного слова про євроінтеграцію там немає! Я відповідально про це кажу. Це перше.

По-друге, чому так злякалася адміністрація президента і злякалася партія влади? Тому що було зрозуміло , що, по-перше, комуністи у стані провести цей референдум, тобто партія досить потужна, вона має осередки, вона має підтримку, ми здатні зібрати необхідну кількість підписів, тобто 3-4 мільйони підписів за проведення цього референдуму. Вони це розуміють.

По-друге, вони абсолютно не впевнені в цих цифрах нібито всенародної підтримки підписання цієї асоціації з ЄС, яка має відбутися у Вільнюсі. Я думаю, що вони мають дещо іншу інформацію соціологічну, закриту, яка все ж таки свідчить, що не настільки є велика і потужна підтримка.

Що стосується домовленостей з Російською Федерацією, то вони відбуваються не на партійному рівні. Вони відбуваються на міждержавному рівні. Отже, і наслідки або за наслідки відповідальність будуть нести ті політичні сили, які приймають ті чи інші рішення.

Ви знаєте, я думаю, що, зрозуміло, на сьогоднішній день уже склалася, переформатувалася у парламенті більшість. Вона така, я сказав би, олігархічна націонал-демократична і націоналістична. Адже останні голосування це підтверджують.

До речі, дуже цікаві дані навів сайт «Опори», організації, яка все ж таки виклала, скільки політичних сил голосують з партією влади разом. Я маю на увазі партією УДАР, «Свободу» і «Батьківщину». І кількість цих голосувань, сумісних з партією влади, на сьогоднішній день у цих політичних сил вже більша, ніж у комуністів.

– На одному з ефірів Ваш колега, пан Кілінкаров говорив, скільки цього там набереться. Нормальна кількість ваших – так само.

Олександр Голуб: Вже, до речі, набереться набагато більше.

– Маємо запитання радіослухача.

Слухач: Я – безпартійний.Ставлюся до всіх партій однаково. Я можу багато претензій ставити будь-якій із них і висловлювати свою думку. Але у даному випадку обговорюється питання щодо самої процедури проведення референдуму.

От пан Олійник правильно сказав, що які реальні кроки зробила, наприклад, партія комуністів у даному випадку з огляду на те, як у даному випадку, в даний час веде себе сторона, яка є Російською Федерацією.

Що конкретного партія зробила як партія, як представники цієї партії на позитивне врегулювання стосунків?

КПУ не має стосунків або впливу на відверто капіталістичне керівництво Російської Федерації
Олександр Голуб
Олександр Голуб: По-перше, КПУ не докладала зусиль щодо, скажімо, негативного розвитку подій, які відбуваються сьогодні щодо економіки, щодо політичного життя.

Я ще раз підкреслюю, я вже майже відповідав на це запитання, коли коментував Олійника. Міждержавні стосунки – це міждержавні стосунки. Міжпартійні стосунки – це міжпартійні стосунки. І, скажімо, КПУ не має якихось стосунків або впливу на відверто, будемо казати, капіталістичне керівництво Російської Федерації. Тобто, говорити тут про якийсь вплив або домовленості, я думаю, що це неправильно.

Більше того, якби політична сила і політична партія проводила б якісь такі таємні перемови, то це є порушення українського законодавства, і це фактично є неприпустимим.Для цього є офіційні державні органи.

Щодо розвитку цих відносин, то ми давали свої пропозиції уряду, пакет, як мають розвиватися щодо економічного розвитку і по інших. Тобто, якби до нас прислухалися, ситуація була б абсолютно іншою.

– Ще одне запитання радіослухача.

Слухачка: Я можу сказати тільки одне, що я залюбки підписала б під гаслом заборони партії «кровосісів», тобто партії комуністів. Дякую,що вислухали.

– Відповіді не буде?

Влада розглядає референдум лише як власний інструмент. Треба буде продовжити термін Януковича, будуть вносити зміни до Конституції подібним референдумом
Олександр Голуб
Олександр Голуб: Я думаю, що відповідь має бути.

По-перше, я думаю, що підписуватися можна під чим завгодно, але є певне законодавство у державі, згідно з яким діють ті чи інші політичні сили. І, можливо, комусь щось, не подобаються інші партії або їх заборонити, або припинити їх діяльність, але є законодавство, згідно з яким потрібно це робити.

Дискусія сьогодні, про яку ми мовимо, не в тому, чи проведуть, чи не проведуть. Комуністи проведуть референдум, ми абсолютно впевнені, що ми зберемо необхідну кількість голосів за той термін, який сьогодні вимагає законодавство. Причому їх зберемо на відповідних законних бланках, так, як це вимагає закон України на сьогоднішній день.

Інша справа – чи виконає чинне законодавство ЦВК, чи влада виконає це законодавства? Адже ми пам’ятаємо, що свого часу було зібрано 4 мільйони підписів щодо НАТО – ніхто не проводив цей референдум. До речі, тоді і Партія регіонів, і чинний президент дуже обурювалися тим, що не проводився референдум.

Я думаю, що ситуація щодо референдуму… Адже ми сьогодні не кажемо про напрямок розвитку. Правда? Є позиція КПУ. Ми просто пропонуємо людям висловитися. Адже можна прийти на референдум і проголосувати інше, згідно з власними переконаннями.

Сьогодні мова йде про взагалі можливість людей впливати на владу, можливість обирати цей курс. От про що! А влада сьогодні цього не хоче. І вона розглядає референдум лише як власний інструмент. Якщо треба буде продовжити термін президента Януковича, вони будуть вносити зміни до Конституції подібним референдумом. Якщо хтось захоче провести якийсь інший референдум, вони зроблять все, щоб цей референдум не відбувся.

– Пане Таран, наскільки Ви погоджуєтеся з цією тезою пана Голуба?

Закон про референдум абсолютно маніпулятивний. Комуністи це чудово знають
Сергій Таран
Сергій Таран: Звичайно, цей закон, який існує, про референдум, напевне, отримав найбільше критики як з боку української громадськості, так і з боку міжнародних експертів. Тому що він абсолютно маніпулятивний. Комуністи це чудово знають. І вони розуміють, що, якщо референдум буде проведений, контролювати референдум зможуть тільки адміністрації. Наприклад, цей закон про референдум взагалі не передбачає, що представники політичних партій організовують, беруть участь у підрахунку голосів. Це все роблять місцеві адміністрації.

І тому проблема цього референдуму не лише в тому, що… Ну, смішно виносити питання про асоціацію на референдум, тому що не йде мова про входження до ЄС, а це лише підписання угоди про асоціацію.

Але набагато смішніше – це те, що зрозумілий буде результат цього референдуму. Це буде той результат, якого захоче влада. Сьогодні владі вигідніше позиціонувати себе у європейському напрямку – це сприяє безпеці особистості президента. Якщо завтра ситуація зміниться, вони так само через референдум можуть провести будь-яке інше питання.

Тому взагалі перед тим, як ставити питання про референдум, нам потрібно ухвалити нормальні закони, які регулюють питання референдуму. Я б взагалі починав із закону про місцевий референдум, де громадяни можуть висловити свою думку щодо тих процесів, які відбуваються безпосередньо на місці їхнього проживання, а потім поступово і дуже обережно підходити до питання нового закону про референдум, який дає можливості громадськості, журналістам контролювати його результати.

Тому що нинішній закон про референдум абсолютно безправний – не має механізмів контролю над підрахунком голосів, над його проведенням. І, звичайно, це ще раз показуєте, що комуністи чудово розуміють маніпулятивність цього референдуму.

– Пане Таран, міністр юстиції Олена Лукаш вважає за доцільне вносити зміни до закону «Про всеукраїнський референдум» і говорить про те, що хоча цей закон не входить до так званого «переліку Фюле» з 11 пунктів, цього євроінтеграційного пакету, але європейці вимагають вдосконалення цього законопроекту. Вона переконана, що зміни до саміту у листопаді не будуть внесені, але говорить про те, що вносити зміни необхідно.

Чи це лише риторика перед самітом, чи таки Партія регіонів готова буде піти на зміни до закону?

Сергій Таран: Можливо. Зараз для них закон про референдум, як і всі ці люди, які підтримують ідею референдуму, то це, так би мовити, «запасний варіант», якщо не здатні підписати угоду про асоціацію.

Для Януковича дуже важливо буде забезпечити свій другий термін перебування при владі. Для цього можуть застосовуватися різні механізми. Наприклад, зміна конституційного ладу в країні. Аж до того, що результати референдуму чи референдум буде перенесений. Я навіть не виключаю такий неймовірний сценарій. Тому для Януковича зараз, поки ще незрозуміла ситуація з підписанням угоди про асоціацію, важливо тримати цей маніпулятивний закон у такому вигляді, в якому він є.

Для Європи зараз важливо звернути увагу на найбільш актуальні проблеми для України і для українців. Найбільша проблема зараз – це не угода про асоціацію, а це корупція і соціальна ситуація, це колосальна нерівність між багатими і бідними в Україні.

– Запитання ще одного радіослухача.

Слухач: Я вважаю, що, недивлячись ні на який тиск, ви повинні продовжувати те, що ви запланували, але ще більш розшити. 12 міст – це, звичайно, добре, де ви плануєте збори щодо референдуму зібрати, але потрібно, щоб їх було не 12, а хоча б 22.

У свою чергу, оскільки я із західної України, то в таких містах, як Ужгород, Хмельницький, Чернівці я готовий сприяти всіляко. І, безумовно, кількість людей буде більша, якщо ви задумаєте і в цих містах також провести ці збори.


– Бачите, прихильник Ваш.

Олександр Голуб: Я кажу про сьогоднішній день. Адже вже відбулося і в Харкові, Донецьку, Запоріжжі, в інших містах. Сьогодні відбувається. Буде і дальше відбуватися. І, звичайно, мова буде йти про ті міста, про які Ви говорите.

Щодо думок політолога, які ми перед тим почули, то, знаєте, для мене досить дивні деякі тези. Адже про асоціацію ніхто і не виносить питання. Зрозуміло, що асоціація – це просто здача наших економічних інтересів.

До речі, Янукович цього і не приховує. Виступаючи в США, він заявив, що мета, одна з тих, які він перед собою ставить, то це порятунок економіки європейської держави. Він вважає… За них, звичайно, можна порадіти, що їх ринок виросте на 7%, що вони зможуть сюди привезти свої товари. Я думаю, що вони з цього радіють. І, звичайно, вони будуть підписувати у Вільнюсі цю угоду.

Що стосується економічних наслідків для України, на наш погляд (я підкреслюю!), вони будуть значно глибшими і значно негативнішими, ніж ми свого часу мали підписання щодо СОТ. До речі, за це ніхто не поніс відповідальність. Я маю на увазі політичної відповідальності за подібні рішення, які пройшли.

Що стосується самого референдуму, чому постає питання щодо Митного союзу. Тому що врешті-решт є запрошення від Митного союзу для України увійти до складу цієї організації. Тому ми й намагаємося це винести на всенародне опитування.

– Ми не встигаємо почути ще один синхрон від Володимира Олійника. Але там ішлося про те, що немає передумов на сьогодні для проведення референдуму.

Олександр Голуб: А хто це? Це думка пана Олійника? Це думка влади? Ну, зрозуміло, вони бачать свої вади, вони, звичайно, розуміють, що це йде на користь владі, тому вони, звичайно…

– Будемо стежити за тим, як ситуація розвиватиметься далі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG