Доступність посилання

ТОП новини

Дипломати ЄС: «зелене» чи «червоне світло» для України у Вільнюсі?


(©Shutterstock)
Люксембург – Наскільки Україна нині готова до Вільнюського саміту? Обговорення цього питання у Люксембурзі провели міністри закордонних справ країн ЄС. І хоча остаточного рішення дипломати ухвалювати не передбачали, однак критики на адресу Києва та сумнівів щодо його досягнень на шляху до асоціації пролунало чимало.

Інтрига в українсько-європейських політичних іграх із наближенням саміту у Вільнюсі наростає. У понеділок голови дипломатичних відомств об’єднаної Європи зібралися у Люксембурзі для обговорення останніх новин із України, починаючи від минулотижневого звіту спеціальних представників Європарламенту Пата Кокса та Александра Квасневського.

Голова європейської дипломатії Катрін Аштон за підсумками Ради міністрів ЄС зауважила, що справа Тимошенко віддзеркалює ширшу проблему сутності української судової системи.

«Ми послідовно заявляємо, що це слід виправити, як частину прагнень України мати з нами міцніші стосунки. Займаючись цією проблемою, їм слід звернути увагу на те, що діється з окремими особами та знайти відповідні шляхи для здійснення того, що слід здійснити», – заявляє Верховний представник ЄС із закордонної політики.

Сьогодні звільнення Тимошенко – це вже не питання. Ми говоримо про те, коли і як
Леонід Кожара
Водночас, після неформальної зустрічі міністрів закордонних справ України та держав-членів ЄС, так званого клубу «Друзів України», представник уряду Леонід Кожара зауважив: «Сьогодні звільнення Тимошенко – це вже не питання. Ми говоримо про те, коли і як. Український парламент ухвалить закон, що дозволить Юлії Тимошенко покинути пенітенціарний заклад із гуманітарних міркувань, щоб отримати медичну допомогу».
Україна в центрі уваги міністрів закордонних справ ЄС
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:51 0:00

Позиції європейських дипломатів категоричніші

Категоричніші коментарі міністрів закордонних справ ЄС щодо неповного виконання Києвом усіх умов та неготовності до підписання угод у Вільнюсі нині були доволі численними. На думку представника Литви Лінаса Лінкявічуса, Україна наблизилася до підписання угод, але за кілька тижнів до саміту їй слід ще зробити зусилля, зокрема для забезпечення незворотності реформ. Для міністра зі Швеції Карла Більдта очевидно, що українська влада не виконала всіх умов і замість «зеленого» може засвітитися «червоне світло».

Не слід забувати, що в Україні серйозна фінансова криза
Карл Більдт
«Місія Кокса-Квасневського критична. Очевидно, що Україна ще не виконала всіх умов. Теоретично до кінця листопада ще залишається деякий час. Однак місія Кокса-Квасневського буде вирішальною: якщо вони дадуть «зелене світло», то цього для мене буде достатньо. Якщо не дадуть, тоді буде «червоне світло», хоча я скептично ставлюся до такого рішення. Це в їхніх руках», – заявив дипломат, додаючи, що «не слід забувати, що в Україні серйозна фінансова криза, і в найближчі місяці їм потрібно вдаватися до негайних дій, щоб вирішити економічні труднощі».

Щодо можливого лікування Юлії Тимошенко в Німеччині, міністр закордонних справ Швеції теж налаштований на незворотність рішень.

«Постає питання: що трапиться після (лікування Тимошенко в Німеччині)? Чи вимагатиме Україна її екстрадиції для повернення до в’язниці? Це буде обхідним шляхом, а не рішенням», – вважає голова шведського зовнішньополітичного відомства.

Вестервелле: чекати останньої хвилини – це ризиковано

Німецький міністр закордонних справ Ґідо Вестервелле, зі свого боку, застерігає, що проблеми, які все ще тяжіють над угодою про асоціацію, слід вирішувати негайно.

«Дії останньої хвилини не раціональні, а вкрай ризиковані», – наголосив Вестервелле.

Невдоволення рівнем готовності України до Вільнюса висловлює і данський дипломат Віллі Сьовндал, він наголошує на тому, що Тимошенко не єдина перепона.

Справа Тимошенко є дуже важливою і нам слід спостерігати за нею щодня
Віллі Сьовндал
«Європейський союз чітко висловив свою позицію щодо політично (мотивованого) правосуддя, – каже він. – Справа Тимошенко є дуже важливою, і нам слід спостерігати за нею щодня, в надії знайти рішення. Однак залишаються й інші елементи, які Україна ще має вирішити».

Остаточне рішення щодо угоди між Україною та ЄС буде ухвалене міністрами закордонних справ співдружності на зустрічі, яка відбудеться 18 листопада, тобто, за десять днів до саміту.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG