27-річний москвич Ігор після десяти років вживання наркотиків так і не може побороти свою залежність. Перші наркотики він спробував ще у підлітковому віці. Мати хлопця померла, коли йому було лише 12 років. Він опинився сам на вулиці. Вже за рік Ігор випивав по два літри горілки на день, а за два роки – підсів на героїн.
«Я по життю людина комунікабельна, працьовитий, старанний, але був у житті такий складний період, коли я шукав якогось розслаблення, якогось спасіння, і зв’язався з цією гидотною, застряг у цьому багні, в наркотиках», – пригадує Ігор.
Поширення героїну має масштаб загрози нацбезпеці
Ігор у своєму горі не самотній. За даними Федеральної служби Росії з контролю за обігом наркотиків, у Росії проживає від 1 до 1,5 мільйона героїнозалежних. Незалежні експерти переконані, що реальна кількість може бути вдвічі вищою. І щороку героїн лише у цій країні забирає життя близько 100 тисяч людей.
Кремль визнав трафік героїну з Афганістану до Росії загрозою національній безпеці і поклав провину за його розквіт на коаліційні війська НАТО, дислоковані в цій поруйнованій війною країні. Голова Росспоживнагляду Геннадій Онищенко, який нині вже залишає свою посаду, заявив ще торік, що виведення згаданих військ з території Афганістану може призвести до зростання трафіку.
Допомога, яку надають неурядові організації, – краплина в морі
Але попри таку політичну активність російський уряд зробив мало, щоб реально допомогти таким наркозалежним, як Ігор, запевняють експерти.
Так, у Росії немає державних програм із роздачі безкоштовних шприців, щоб запобігати поширенню інфекційних хвороб. Немає також і програм із заміщення наркотиків метадоном, що може допомогти позбутися смертельної залежності.
Волонтер фонду Андрія Рилькова, що допомагає наркозалежним, Максим Малишев пояснює, що такі люди опиняються в «замкненому колі».
«При цьому вони не можуть отримати адекватну медичну допомогу. Тому що панує наркофобія. Людина приходить до лікарні, а їй кажуть: «А що ти хочеш, ти ж наркоман. Навіщо тебе лікувати, ти ж все одно здохнеш скоро», – розповідає Максим Малишев.
Нещодавно коли Малишев та його колеги надавали допомогу Ігорю та іншим наркозалежним у московському районі Мар’їно, поліція пригрозила їм арештом і наказала розійтися. Вони, однак, не покинули своєї справи й перемістилися з вулиці на автобусну зупинку неподалік, де знайшли тих, кому теж була потрібна їхня допомога – героїнозалежних місцевих працівниць секс-індустрії.
Треба займатися цим. Хоч ми й не можемо змінити кардинально всю цю зловісну систему наркополітикиМаксим Малишев
Тим часом, попри все, Ігор спромігся знайти роботу. Він направляє маршрутки, які є частиною транспортної системи Москви.
Матеріал підготували Tom Balmforth, Жанна Безп’ятчук