Доступність посилання

ТОП новини

Смертність від інсультів в Україні удвічі вища, ніж у Західній Європі


©Shutterstock
Київ – В Україні від інсультів помирають удвічі частіше, ніж у Західній Європі. Про це заявив в інтерв’ю Радіо Свобода старший науковий співробітник відділу симптоматичних гіпертензій Інституту кардіології імені Стражеска Володимир Граніч. У Всесвітній день боротьби з цією недугою він зазначив, що на інсульт могли б хворіти значне менше українців, якби дбали про своє здоров’я. Щороку в Україні інсульт вражає понад 100 тисяч людей, 40% із них помирають протягом першого року.

– Дві третини усіх смертей в Україні (66%) спричинені серцево-судинними захворюваннями, зокрема інсультами. І ця тенденція практично не міняється з року в рік. Чому?

Є найстрашнішим не саме захворювання, не його поширення, а смертність
Володимир Граніч
– Якщо говорити про смертність від інсультів, то у нас цей показник є удвічі вищим, ніж у Західній Європі. От що є найстрашнішим. Не саме захворювання, не його поширення, а смертність. Елементи стандартизованого лікування інсульту на різних його стадіях у неврологічних відділеннях, у кардіологічних відділеннях (якщо трапляється така ситуація), вони на рівні держави не ухвалені й не втілені. Дуже багато розбіжностей існує у веденні інсультних хворих на ранніх стадіях, величезні, невиправдані розбіжності існують у реабілітації хворих. Якщо за кордоном вона дуже рання, то у нас – дуже пізня.

– Пам’ятаємо, як кардіохірург Микола Амосов і статтями, і власним прикладом намагався доводити користь фізичного навантаження. Так би мовити «Бігом від інфаркту», «Бігом від інсульту»…Але наприкінці життя Микола Амосов визнавав, що переважній більшості людей це все не треба, вони нехтують своїм же здоров’ям. Ви погоджуєтеся з цим?

Фізичне навантаження – воно повинно бути щодня у кожного. Бодай 30-40 хвилин ходьби щодня. Занадто великі фізичні навантаження теж негативно впливають на здоров’я
Володимир Граніч
– Стосовно того, щоб ми самі ставилися до свого здоров’я як належить – це поза будь-яким сумнівом. Дійсно, навантаження потрібні. Правильне харчування. Взагалі, у того, хто є гурманом, у нього будуть зрештою всі серцево-судинні хвороби і ускладнення. Обмеження мають бути на всіх рівнях – і по жирах, і по вуглеводах. І активне фізичне навантаження – воно повинно бути щодня у кожного. Бодай 30-40 хвилин ходьби щодня. Занадто великі фізичні навантаження теж негативно впливають на здоров’я. Тут повинна бути золота середина при навантаженнях.

– Скажіть як лікар-практик, що примушує запідозрити інсульт у людини, яка їде, наприклад, поряд у транспорті, йде по вулиці? І треба викликати швидку меддопомогу, звісно, але чим можна зарадити до приїзду лікарів?

– Клінічно інсульт дуже схожий на звичайну непритомність. Тобто, людина різко стає блідою, втрачає свідомість. Де б така людина не була, її слід обережно покласти у горизонтальне положення. Якщо в когось із людей навколо є нашатир, дати. Але загалом застосувати всі «серцеві» ліки, що є під рукою, треба дуже обережно і доречно. Є, наприклад, ситуації так би мовити напіввтрати свідомості. Тобто, людині може стати зле просто через те, що є скупчення людей у транспорті, бракує повітря. У будь-якому разі треба викликати швидку, потрібен спокій хворому до приїзду бригади медиків. І коли вони приїдуть, вони визначать, що тут є: справді інсульт чи щось інше.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG