Доступність посилання

ТОП новини

За зломом пошти посольства України в Азербайджані стоїть спецслужба якоїсь країни?


У Міністерстві закордонних справ України спростували інформацію про злом сервера та пошти відомства. Водночас там підтвердили, що файли з резервної електронної пошти посольства України в Азербайджані потрапили у вільний доступ завдяки хакерам. Про що йдеться у документах, і кому вони можуть зашкодити?

Файли, які виклали на сайт cyberguerrilla.org, не є документами з обмеженим доступом, тому ніякої шкоди інтересам України чи Азербайджану їхня публікація не завдає, зазначив Радіо Свобода директор департаменту інформаційної політики МЗС Євген Перебийніс. Відповідні органи вже шукають зловмисників, адже IP-адреси, з яких був здійснений злом, їм відомі, каже він.

Це була поточна документація, шкоди це не завдало. Водночас, наскільки нам відомо, там є і підробки посольських документів
Євген Перебийніс
«Це не був офіційний сервер МЗС, ті документи не носять таємниці, не є чутливими і не могли завдати шкоди ні Україні, ні Азербайджану, ні нашим відносинам. Це була поточна документація, привітання, якісь фотографії, ніякої шкоди це не завдало. Водночас, наскільки нам відомо, там є і підробки посольських документів», – сказав Перебийніс.

Найцікавішого в оприлюдненому нема?

Важливої інформації, яка б дискредитувала одну зі сторін листування, спеціальний кореспондент газети «КоммерсантЪ» Сергій Сидоренко у файлах не знайшов. Тим більше, на сайті викладені лише файли, вкладені в листи. За його ж досвідом, найцікавішим є сам текст.

МЗС могло заперечити автентичність інформації навіть на всяк випадок, раптом якісь речі зацікавлять журналістів
Сергій Сидоренко
«Найцікавішим є те, що дипломати пишуть одним одному, узгоджуючи позиції, чи припустімо, даючи вказівки з Києва до посольства… Там ідуть не офіційні документи, а реальні дані. Є там речі, які пов’язані з пересуванням президента, а на ці файли МЗС цілком може сказати, що це підробка. Навіть тоді, коли там реальна інформація. Просто для того, щоб, наприклад, не проширювати інформацію про кількість екіпажу, кількість людей. МЗС могло заперечити автентичність інформації навіть на всяк випадок, раптом якісь речі зацікавлять журналістів, щоб можна було сказати, що саме це є підробкою», – вважає Сидоренко.

Неможливо достовірно перевірити, чи листи, які були викладені в інтернеті, на 100% відповідають тим листам, доступ до яких отримали хакери, зазначив Радіо Свобода консультант із цифрових комунікацій Максим Саваневський. Адже частину файлів могли змінити або додати нові, переконаний він.

Ми не можемо виключати, що за реальним зломом стоїть спецслужба якоїсь країни, щоб зашкодити Україні напередодні саміту у Вільнюсі
Максим Саваневський
«З іншого боку, ми не можемо виключати того, що, наприклад, за реальним зломом стоїть спецслужба якоїсь країни, яка зацікавлена в тому, щоб викласти якусь частково достовірну, частково спотворену інформацію, щоб зашкодити Україні напередодні саміту у Вільнюсі», – зазначає Максим Саваневський.

23 жовтня, на сайті міжнародної хакерської групи Anonymous з’явилося повідомлення про злом всієї електронної пошти з домена МЗС mfa.gov.ua. У повідомленні міститься посилання на архів листування, пов’язаного з посольством України в Азербайджані, це, зокрема, рахунки на оплату української преси, офіційні листи інших відомств, інформація пересилання легальних військових вантажів тощо.

Як ствердили ймовірні представники Anonymous, вони дуже занепокоєні станом справ в українсько-азербайджанських відносинах, зокрема в торгівлі нафтою і газом, і значна частина архіву пов’язана з колишнім прем’єр-міністром Юлією Тимошенко. Крім того, вони заявили, що багато документів стосуються керівника «Нафтогазу» Євгена Бакуліна і його контактів із ФСБ (очевидно, мається на увазі ФСБ Росії), а також українських міністрів і парламентарів, нафтових груп Об’єднаних Арабських Еміратів і Азербайджану.

У посольстві Азербайджану в Україні інформації щодо цього інциденту поки не мають.
  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG