Доступність посилання

ТОП новини

Янукович не вважає ув’язнення важким випробуванням?


Київ – Віктор Янукович помилував у тисячі разів менше засуджених, ніж його попередники, оскільки не вважає ув’язнення важким випробуванням, припускають експерти. Крім того, апарат державного управління за нинішнього президента не націлений на вирішення гуманітарних питань, додають вони. Водночас, фахівці зазначають, що з юридичної точки зору Віктор Янукович має такі ж можливості щодо помилування ув’язнених, як і Віктор Ющенко чи Леонід Кучма.

Упродовж останнього року комісія з питань помилування запропонувала президенту Віктору Януковичу, на що він погодився, помилувати лише 4 особи. Про це повідомила міністр юстиції Олена Лукаш. Водночас, за її словами, за часів президентства Леоніда Кучми та Віктора Ющенка на рік милували близько тисячі осіб. Лукаш відзначила, що «процес помилування – дуже важкий процес».

Утім, порядок помилування не став складнішим, ніж за часів попередніх президентів, зауважує у коментарі Радіо Свобода юрист Валентина Теличенко.

Правове поле не змінилося. Воно залишається тим самим. Але кожен президент, залежно від свого особистого бачення помилування, вирішує як часто він хоче скористатися цим правом
Валентина Теличенко
«Правове поле не змінилося. Воно залишається тим самим. Але кожен президент, залежно від свого особистого бачення помилування, вирішує як часто він хоче скористатися цим правом. Коли президент вирішує чи помилувати когось, він мусить керуватися кількома ключовими принципами: принцип гуманності, або це може бути політична доцільність, також можуть бути якісь інші міркування. У нашій теперішній ситуації, напевно, президент мусив би взяти до уваги політичну доцільність, розглядаючи питання помилування щодо Юлії Тимошенко», – наголошує Теличенко.

Виродження державних інституцій

Крім того, в останні роки особливо помітним став процес знецінення ролі державних інституцій, зазначає політолог Олександр Палій.

Щоб зробити добру справу, треба «відкат» заплатити. Державний механізм побудований таким чином, що якісь абстрактні питання він абсолютно не націлений вирішувати
Олександр Палій
«У нас у політиці там, де питання не стосується грошей, а стосується гуманітарних питань, прав людини, то там суцільне недопрацювання. Щоб зробити добру справу, треба «відкат» заплатити. Державний механізм побудований таким чином, що якісь абстрактні питання він абсолютно не націлений вирішувати. Він націлений вирішувати питання пов’язані з обкладанням економіки і населення корупційним податком. Виродження державних інституцій, на жаль, відбувається. Воно було і раніше, звичайно, і за Леоніда Кучми, і за Віктора Ющенка, але тут воно прогресує небаченими темпами», – відзначає у розмові з Радіо Свобода Палій.

Водночас, у рішеннях щодо помилувань засуджених неабияку роль відіграє особистість президента, його психологія, переконує Радіо Свобода колишній член комісії з питань помилування, екс-народний депутат Лілія Григорович.

«Віктор Ющенко вважав, що засудження і покарання в’язницею – це дуже важке випробування, Янукович, можливо – інакше. Бувало, що іноді за такі дрібнички – 3-5 років, за якісь побутові речі. І в той же час такі величезні зловживання економічні, свідками чого ми були. Тому багато людей подавали свої звернення. Якщо дійсно там все відповідало необхідним аргументам для помилування, комісія приймала. Така була лінія поведінки президента, така була його добра воля, так працювала комісія», – розповідає Григорович.

За словами Олени Лукаш, комісія з питань помилування збирається тоді, коли є достатня кількість звернень для розгляду. Інформації про дату наступних зборів цієї комісії немає, наголосила міністр.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Баркар

    У журналістиці з 1995 року. Працював регіональним кореспондентом BBC-Україна. З 2008 року – парламентський кореспондент радіо Ера-FM. З 2010 року –  на Радіо Свобода (кореспондент, редактор та ведучий програм). Основна тематика: політичні події та аналіз.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG