Доступність посилання

ТОП новини

На Харківщині за сприяння Путіна відкриють пам’ятник Олександру III


Харків – На Харківщині 30 жовтня відкриють пам’ятник російському імператорові Олександру III. Його встановлять біля залізничної платформи Спасів Скит (у Зміївському районі, за півсотні кілометрів від обласного центру). Саме тут 125 років тому імператорський потяг зазнав катастрофи, цар та його родина не потерпіли. Ініціаторами встановлення триметрового бюста російському імператорові в незалежній Україні є громадські організації: російська «Благодійний фонд «Відродження культурної спадщини» і українська «Русь триєдина». Експерти називають такі проекти намаганням протидіяти євроінтеграції України. Водночас українська влада теж не проти пам’ятників, догоджаючи своєму електорату на сході України.

30 жовтня 1888 року потяг, в якому перебували російський імператор та його родина прямував із Криму до Санкт-Петербурга. Біля села Бірки, що тоді було у складі Зміївського повіту Харківської губернії, нині – Зміївського району Харківської області, 10 вагонів поїзда зійшли з рейок. У момент аварії його швидкість становила близько 68 кілометрів на годину. Усупереч численним людським жертвам і значним пошкодженням царського вагона, сам Олександр III та члени його сім'ї не постраждали.

Через 125 років після тих подій, у незалежній державі Україна встановлять пам’ятник Олександру Олександровичу Романову. Це зроблять на залізничній станції Спасів скит – зупинці поїздів, розташованій між селами Бірки та Першотравневе, яка названа на честь найвідомішої залізничної катастрофи в історії Російської імперії.

Саме цього місяця, коли відзначатиметься не лише 400-річчя дому Романових, ми згадуємо жалобну дату катастрофи поїзда, в якому їхала царська сім’я
Олександр Панін
«Саме цього року, саме цього місяця, коли відзначатиметься не лише 400-річчя дому Романових, ми згадуємо жалобну дату катастрофи поїзда, в якому їхала царська сім’я», – розповідає голова правління Російського фонду «Відродження культурного надбання» Олександр Панін.

Православні Російської імперії у порятунку царської родини вбачали промисел Божий, про що писала тодішня преса, а в церквах служили молебні про дивовижний порятунок царської родини, а також панахиду про загиблих. Неподалік місця катастрофи згодом звели храм, а на станції Бірки відкрили будинок для інвалідів-залізничників, названий ім’ям імператора. Після більшовицького перевороту 1917 року все це знищили, а пам’ятник Олександру III зруйнували.

Нинішні ініціатори встановлення пам’ятника розповідають, що це буде бюст заввишки понад три метри. На голові Олександра – царська корона, він увесь в орденах. Пам’ятник виготовили на заводі в Краснодарському краї Росії із залізобетону і покрили бронзою. Стоятиме скульптура поруч із каплицею Спасів Скит, поряд зводять храм царських мучеників. Представники фонду «Відродження культурного надбання» та харківської громадської організації «Русь триєдина» хваляться, що появі пам’ятника на Харківщині сприяв безпосередньо російський президент Володимир Путін. Він, мовляв, допоміг із перевезенням двотонного пам’ятника російською залізницею. Голова «Русі триєдиної» Сергій Мойсеєв на новостворений пам’ятник, а також на Спасів скит покладає серйозну місію – єднання Русі.

Олександр III спокійно міг ловити рибу, а Європа чекала. Тобто це йдеться про те, чи потрібна нам та євроінтеграція, яку нам пропонують
Сергій Мойсеєв
«Мені здається, що в умовах нинішньої я б сказав такої істерії, що розгорнута в ЗМІ з приводу євроінтеграції, цей пам’ятник може слугувати таким крилом, знаєте як у метелика, де як на невидимих вагах опиняються інтереси країни. Бо Олександр III спокійно міг ловити рибу, а Європа чекала. Тобто це йдеться про те, чи потрібна нам та євроінтеграція, яку нам пропонують?», – каже він.

«Чим ближче ми будемо зближатися з ЄС, тим більше буде жестів, ефектів, афектів, церемоніалів з такою російською символікою»

На думку політолога Вадима Карасьова, чим активніше Україна йтиме до Європи, тим наполегливішими будуть акції протидії, як от, наприклад, ця із встановлення пам’ятника імператору Олександру. А українська влада, насправді, сприяє таким проросійським заходам, бо їй слід зберегти свій електорат на сході України.

Чим ближче ми будемо зближатися з Європейським союзом, тим більше потрібно буде жестів... з такою російською символікою, щоб нейтралізувати негативний ефект з боку Росії для своїх виборців
Вадим Карасьов
«Чим ближче ми будемо зближатися з Європейським союзом, тим більше потрібно буде жестів, ефектів, афектів, артефактів, ритуалів та церемоніалів з такою російською символікою, щоб нейтралізувати цей негативний ефект з боку Росії для своїх виборців. Адже у Партії Регіонів розуміють, що у чинного президента України виборець проросійський», – коментує Радіо Свобода мотиви появи монумента імператору політолог Вадим Карасьов.

В організації «Триєдина Русь» задоволені сприянням харківської влади у вирішенні організаційних питань. Розуміючи, що у суспільстві може бути неоднозначне ставлення до появи пам’ятника Олександрові ІІІ, вони вирішили цілодобово охороняти бюст і для цього запросили представників Терського козацтва.

Встановлений кілька років тому пам'ятник російській імператриці Катерині ІІ в Одесі теж ретельно охороняють, витрачаючи на це щорічно півмільйона гривень.

Дивитись коментарі (8)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG