Доступність посилання

ТОП новини

Міста скаржаться, що їх грабує уряд


Київ – Місцеві бюджети не можуть ремонтувати дороги, підтримувати комунальну сферу, закуповувати продукти для дитячих садків та пальне для швидких. Держказначейство блокує їхні кошти. За підрахунками Асоціації міст України, державна скарбниця утримує вже понад 6 мільярдів гривень коштів місцевих рад. Причина такого стану – завищені економічні прогнози уряду й невиконання дохідної частини бюджету.

Бюджетники Кременчука не отримали зарплати за вересень через затримку проплат Державним казначейством.

«30 жовтня Держказначейство не провело всі платежі, приблизно 12 мільйонів гривень, тоді як зазвичай проводить близько 20 мільйонів», – заявила заступник міського голови, начальник фінуправління міськвиконкому Тетяна Неїленко. Міська влада Кременчука побоюється, що ситуація буде погіршуватися, й міський голова Олег Бабаєв просить Асоціацію міст України «порушити питання неплатежів казначейства на вищому державному рівні».

Подібна ситуація у майже всіх містах і містечках України. Щоправда, Держказначейство здебільшого дає гроші на захищені статті, тобто зарплату бюджетникам, зате блокує кошти на всі інші видатки, кажуть в Асоціації міст України.

Блокуються видатки на те, що визначає якість життя територіальних громад
Олександр Слобожан
«Ця ситуація не є новою. І раніш відбувалися блокування коштів та затримки під час казначейського обслуговування місцевих бюджетів. Але ніколи не блокувалися такі великі суми і на такий довгий період. Зараз блокуються видатки на те, що визначає якість життя територіальних громад, тобто на благоустрій, комунальну сферу, ремонт ліфтів, пальне для швидких», – розповів експерт з питань бюджету Асоціації міст України Радіо Свобода Олександр Слобожан.

Асоціація міст України провела дослідження й нарахувала 6,4 мільярда заблокованих коштів. За словами Олександра Слобожана, ситуація настільки складна, що потребує аналізу парламентського бюджетного комітету.

Проблема не у Держказначействі, а у поганому стані економіки

Член парламентського бюджетного комітету Тетяна Слюз, колишній керівник Державного казначейства України, народний депутат фракції «Батьківщина», стверджує, що причиною блокування грошей місцевих бюджетів є те, що у такий спосіб уряд намагається приховати нестачу коштів у державному бюджеті. Уряд заклав завищені макропрогнози у держбюджет-2013 і тепер через невідповідний стан економіки недоотримує доходи до державної скарбниці.

Держбюджет буде виконаний цього року лише на 90%. Це недобір буде складати біля 30 мільярдів гривень
Тетяна Слюз
«У нас не виконується дохідна частина державного бюджету. Держбюджет України, за моїми підрахунками, буде виконаний цього року лише на 90%. Це недобір буде складати біля 30 мільярдів гривень. А це також і забезпечення функціонування місцевих бюджетів», – сказала Тетяна Слюз в ефірі Радіо Свобода.

До того ж, на її думку, Держказначейство притримує гроші для «доброї статистики».

«У нас дуже люблять гарну статистику, щоб в очах громадян України та міжнародних фінансових організацій уряд виглядав добре. На 1-е число кожного місяця на єдиному казначейському рахунку є залишки коштів – 3-4 мільярди гривень. То чому блокуєте гроші місцевих бюджетів, якщо такі гроші є? Очевидно, що платіжні доручення не проплачуються, щоб ця сума накопичувалася. Гроші притримуються», – вважає народний депутат.


Тетяна Слюз також звертає увагу на те, що на офіційній веб-сторінці Держказначейства є повідомлення, що починаються однаково: « У зв’язку з поширенням у деяких ЗМІ повідомлень щодо блокування видатків місцевих бюджетів...», далі йде назва області, а потім Держказначейство повідомляє, що «вживає усіх можливих заходів щодо своєчасного проведення розрахунків розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів з дотриманням вимог чинного законодавства, направляючи на це весь наявний фінансовий ресурс».

Не треба робити мерів дурнями! Держказначейство профінансувало авіаперельоти вищих посадових осіб на 120 мільйонів гривень
Тетяна Слюз
«Вибачте, ціла держава знає, що є проблеми. Не треба робити мерів дурнями!» – каже колишній очільник Держказначейства.

Якщо така ситуація в економіці, то треба економити в першу чергу на видатках на утримання влади. Однак Держказначейство не дає грошей місцевим бюджетам та «для допомоги дітям з ДЦП, але профінансувало авіаперельоти вищих посадових осіб на 120 мільйонів гривень», – наголошує Тетяна Слюз.

Як член бюджетного комітету, Тетяна Слюз зареєструвала законопроект, у якому пропонує зробити так, щоб Пенсійний фонд України, проблеми якого й обтяжують бюджет, брав позики для виплати пенсій у банках під гарантії НБУ, а от місцеві бюджети більше «не ходили з простягнутою рукою».

Радіо Свобода зробило розвідки щодо фіксування місцевих бюджетів у різних регіонах України.

Комунальна сфера Дніпропетровська недоотримала 77 мільйонів гривень.

31.10.2013
Держказначейство блокує гроші на комунальну сферу і дороги міст?

«Народ має знати, що існує заборгованість, має бути прозорість у відносинах між владою і народом» – опозиціонер далі

Держказначейство заблокувало майже 75 мільйонів гривень бюджету Львова

01.11.2013
Місцеві ради гроші заробляють, а казначейство їх не віддає

Ситуація можна змінити лише тоді, коли казначейство і державні банки не будуть монополістами? далі

Першого листопада Держказначейство повідомило, що «головним розпорядникам бюджетних коштів відкрите асигнування для здійснення захищених видатків із загального фонду державного бюджету (без урахування видатків на обслуговування державного боргу та міжбюджетних трансфертів) у сумі 15 428,4 мільйона гривень, що складає 100% планових асигнувань на листопад».
  • Зображення 16x9

    Ірина Штогрін

    Редактор інформаційних програм Радіо Свобода з жовтня 2007 року. Редактор спецпроектів «Із архівів КДБ», «Сандармох», «Донецький аеропорт», «Українська Гельсінська група», «Голодомор», «Ті, хто знає» та інших. Ведуча та редактор телевізійного проекту «Ми разом». Автор ідеї та укладач документальної книги «АД 242». Автор ідеї, режисер та продюсер документального фільму «СІЧ». Працювала коментатором редакції культура Всесвітньої служби Радіо Україна Національної телерадіокомпанії, головним редактором служби новин радіостанції «Наше радіо», редактором проекту Міжнародної організації з міграції щодо протидії торгівлі людьми. Закінчила філософський факультет Ростовського університету. Пройшла бімедіальний курс з теле- та радіожурналістики Інтерньюз-Україна та кілька навчальних курсів «IREX ПроМедіа». 

XS
SM
MD
LG