Доступність посилання

ТОП новини
15 Грудень 2018, Київ 03:57

Уряд підпише угоду з Сhevron про сланцевий газ


©Shutterstock
Львів – 5 листопада уряд планує підписати з компанією Сhevron угоду про розподіл продукції на Олеській газовій площі й компанія зможе розпочати розвідувальні роботи. Львівська та Івано-Франківські обласні ради погодили проект цієї угоди про видобуток сланцевого газу. Але побоювання щодо екологічних небезпек видобування залишаються надалі, як і те, кажуть експерти, що робота інвестора може супроводжуватись протестами.

«Видобуток сланцевого газу посилить енергетичну незалежність України» – цю фразу найчастіше чули мешканці Львівщині від влади, починаючи від лютого минулого року, коли уряд оголосив конкурс на розробку родовищ сланцевого газу в Львівській та Івано-Франківській областях. А від травня цього року розгорілись скандали довкола газу, коли було оголошено, що інвестором стала американська компанія Сhevron.

Влада займалась увесь час пропагандою, але не провела якісної інформаційної кампанії серед населення, зазначають експерти. Водночас депутати від ВО «Свобода» вдались до контрпропаганди. Наслідком стало те, що на сьогодні люди так і не знають про перспективи видобування сланцевого газу, про ризики і вигоди, наголосив керівник консалтингового агентства «Інновації України» Олександр Антонюк. Натомість говорити про сланцевий газ не втомлювались і політики, і влада, але фахової розмови екологів та економістів, вважає експерт, не відбулось.

Це були формальні розмови для галочки, ніхто не показав плюсів і мінусів щодо видобування сланцевого газу, про те, як це відбувається у світі та які там вигоди
Олександр Антонюк
«Це були формальні розмови для галочки, ніхто не показав плюсів і мінусів щодо видобування сланцевого газу, про те, як це відбувається у світі та які там вигоди. Російська сторона більше впливала на ситуацію через свої ЗМІ. У цій інформаційній боротьбі втрачений зміст вигоди цієї угоди. Основна помилка в тому, що не було розгорнуто всіх перспектив і всіх можливостей, що дає угода по сланцевому газу не лише у плані видобутку, а й у формуванні геополітичної економіки», – каже експерт.

Серед науковців – різні думки

У геологорозвідувальні роботи інвестор вкладе, за попередніми даними, 350 мільйонів доларів. А зрештою вкладення можуть сягнути близько 10 мільярдів доларів. Інвестиції справді дуже великі й важливі для депресивного регіону, де чимало людей отримають роботу.

Під час погодження проекту угоди депутати Львівської облради говорили про необхідність контролю, але чи здатні створити в регіоні незалежний громадський контроль за діями інвестора?

«Це буде багато залежати від місцевої еліти, зокрема політичного середовища, громадських організацій. Питання не лише в екології, але й баченні розвитку країни та регіону. Ми отримали перший досвід співпраці з великим капіталом. Чи зможемо собі дати раду – сказати важко», – наголосив Олександр Антонюк.

Українські екологи та геологи не мають одностайної думки щодо вигоди та ризиків видобування сланцевого газу. Одні зайняли провладну позицію, інші проросійську. Під час круглих столів науковці говорили, що до групи ризиків належить поводження з відходами, що на Олеській площі незначні поклади газу – близько 150 мільярдів кубометрів газу (для потреб України вистачить на кілька років).

Також звучать побоювання від екологів, що регіон залишиться без питної води, а на Олеській площі є десятки мінеральних джерел. Професор Інституту екобезпеки Національної Академії наук Ярослав Мовчан говорив, що Україна може мати чергову екологічну проблему і найбільшим ризиком назвав гідророзрив, де використовуватимуться шкідливі хімічні речовини, склад яких інвестор не називає.

Чи стане Львівська та Івано-Франківська область «галицьким Техасом»?

Оскільки немає єдиної думки серед науковців і політиків, то вже прогнозовано, що підписання угоди між урядом і інвестором не припинить скандали довкола сланцевого газу, каже редактор журналу «Ї» Тарас Возняк. Оскільки Росія й надалі підтримуватиме акції проти видобування сланцевого газу. До слова, одна з релігійних сект, яка заборонена в Україні і яку фінансує російська сторона, активно виступає проти видобування сланцевого газу.

З людьми потрібно працювати, ще час не втрачений, бо зараз лише проводитимуть дослідження. Ще не йдеться про видобуток газу
Тарас Возняк
«Будуть провокації, хресні ходи, інспіровані сектами. Ця історія не припиниться. Опір українській незалежності надалі чинитиметься. Але з людьми потрібно працювати, ще час не втрачений, бо зараз лише проводитимуть дослідження. Ще не йдеться про видобуток газу. Бо ще не кожному пощастить, в доброму чи поганому розумінні цього слова, чи буде у них свердловина», – зауважив експерт.

Вперше за роки незалежності в Україну вкладає кошти потужний інвестор і від його комфортного перебування залежатиме міжнародний імідж України та інвестиційна привабливість, зауважив експерт Олександр Антонюк. А тому, якщо Сhevron припинить програму лише через несприйняття, то це буде сигналом для всього світу, що Україна не здатна до цивілізованої співпраці.

Чи стане Львівська та Івано-Франківська область «галицьким Техасом», як, скажімо, Борислав на початку ХХ століття називали «галицькою Каліфорнією», куди з’їжджались підприємці з усього світу, щоб заробляти гроші на нафті? А нині у Бориславі зменшують видобування нафти, а газ утворюється всюди, де є нафтові виходи і висока загазованість становить екологічну загрозу для містечка, якщо не буде підтримки центральної влади чи міжнародних інституцій. Таких небезпечних екологічних місць у Західній Україні кілька і чи не стане Олеська площа наступною, залежатиме передусім від інвестора, влади і громадськості.
  • 16x9 Image

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Має досвід роботи на телебаченні і в газеті.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG