Доступність посилання

ТОП новини

Дорогі комунальники Вінниці


Київ – У Вінниці зростає квартирна плата, з появою нового приватного комунального підприємства – ТОВ «ЖЕО», б’ють на сполох місцеві активісти. Вони констатують, що деякі комунальні послуги дорожчають удвічі, їхня якість погіршується, і мешканці будинків не можуть обрати їхнього виконавця. У Вінницькій міській раді наголошують, що підвищення комунальних тарифів є необхідним, але чому з’явився новий оператор на ринку комунальних послуг – пояснити не можуть. Керівники нового приватного комунального підприємства – запевняють, що тарифів не підвищували, натомість змогли покращити стан будинків та комунальних мереж.

Вінничанка Тетяна Нікітюк чотири місяці не платить за утримання будинку та прибудинкової території, незабаром після того, як вартість цих послуг зросла приблизно удвічі, а в документах про утримання будинку припинили вказувати обсяг наданих послуг та структуру тарифів. Пані Тетяна виграла суд, який підтвердив, що вона не повинна сплачувати за комунальні послуги, обсяг та собівартість яких невизначені. Однак десятки тисяч вінничан продовжують платити. Зміни в оплаті за обслуговування більш ніж 700 будинків у центрі Вінниці відбулися через те, що міська влада у січні віддала їх у підпорядкування приватного оператора комунальних послуг – ТОВ «ЖЕО», пояснює Радіо Свобода Тетяна Нікітюк.

Працюють в рамках граничних тарифів на обслуговування будинків, але просто підганяють до них плату за послуги, не показуючи собівартості
Тетяна Нікітюк
«Суми на кожен будинок були жахливими. Ми стали з’ясовувати. Виявилося, що їх визначає ТОВ «ЖЕО» - і приватна фірма, і виконавець міського управління житлово-комунальних послуг. Це підприємство саме не виконує ніяких робіт, а підписує угоди з ЖЕКами. Воно саме визначає договірні ціни, нас не спитавши, – пояснює Тетяна. – Працюють в рамках граничних тарифів на обслуговування будинків, але просто підганяють до них плату за послуги, не показуючи собівартості. Один з прикладів: за рік з нашого будинку двічі стягували плату за прочищенні вентиляційних каналів: тисячу, а потім шістсот гривень. Вони найняли приватну фірму для виконання цих робіт. Хоча мешканці мають договір про прочищення вентиляції з «Вінницягазом», і за постановою Кабміну ці роботи є безкоштовними».

За підрахунками Тетяни Нікітюк, власник квартири середнього розміру в межах роботи ТОВ «ЖЕО» став платити за обслуговування будинків та дворів удвічі більше – тобто переплачувати приблизно 50 гривень на місяць. Відтак Тетяна стала одним з ініціаторів перевірки того, як формуються комунальні тарифи у місті.

Кому вигідне приватне управління будинками та нові тарифи?

Вінничани звернулися до міської влади, і міський голова Вінниці Володимир Гройсман погодився створити робочу групу для перевірки тарифоутворення. До неї крім міських посадовців та комунальників увійшли й місцеві мешканці. Однак міська влада залишила без відповіді їхні запитання про те, для чого у Вінниці дозволити працювати приватному підприємству-посереднику і хто за ним стоїть, пояснила Радіо Свобода учасниця робочої групи, вінничанка Валентина.

Нам міська влада передовсім мала пояснити, на яких умовах ми отримуємо ці послуги, адже ці умови змінилися, і що ми від цього виграємо
вінничанка Валентина
«Вони нам цього не пояснювали, і ми ніяк не можемо дізнатися. Порушені наші права як громадян та власників житла. Нам міська влада передовсім мала пояснити, на яких умовах ми отримуємо ці послуги, адже ці умови змінилися, і що ми від цього виграємо», – вважає Валентина.

Вона наводить приклади: кіловат електроенергії, за який раніше мешканці семисот вінницьких будинків платили 35 копійок – тепер обходиться більш ніж у 50, і це пояснюють накладними витратами. Так само зросли вартість користування ліфтом та прибирання дворів.

ТОВ «ЖЕО» почало збирати з людей плату за комунальні послуги за рішенням виконкому Вінницької міської ради від 10 січня. Проте в самій міській раді не знають подробиць роботи приватного комунального підприємства. Зокрема, голова комісії міськради з житлово-комунального господарства та власності Самвел Єгоян повідомив Радіо Свобода, щоне чув про те, що 700 будинків міста обслуговує нове підприємство , та що його робота викликає питання в мешканців. Утім, він впевнений у тому, що комунальні тарифи є нижчими за собівартість послуг, і що їх треба підвищувати.

Підіймати тарифи треба, але поступово, щоб це не нашкодило городянам. Це потрібно місту, щоб не було розриву між витратами на послуги, зарплатнею комунальників та рівнем тарифів
Самвел Єгоян
«Піднімати тарифи треба, але поступово, щоб це не нашкодило городянам. Це потрібно місту, щоб не було розриву між витратами на послуги, зарплатнею комунальників та рівнем тарифів. Що це за нове підприємство з’явилося – я не знаю, поцікавлюся, і повідомлю вам за пару днів», пообіцяв депутат.

Радіо Свобода зв’язалося з керівництвом ТОВ «ЖЕО», зателефонувавши на гарячу лінію, на яку відтепер звертаються зі всіма своїми комунальними проблемами мешканці центральної частини Вінниці.

Директор та один зі співзасновників ТОВ «ЖЕО» В’ячеслав Гребінь запевнив Радіо Свобода, що почав опікуватися сімомастами шістдесятьма будинками міста в законний спосіб, за рішенням міськвиконкому, що тарифи не зросли, і що пр. цьому підприємство змогло підвищити якість послуг.

Підвищення цін не відбулося. Ми працюємо в межах граничного тарифу, але ми зробили його більш наповненим
В’ячеслав Гребінь
«Підвищення цін не відбулося. Ми працюємо в межах граничного тарифу, але ми зробили його більш наповненим. Якщо зараз відбувається аварія – ми не латаємо труби, а замінюємо їх. Виконуємо більш якісний ремонт, і в підсумку це обходиться мешканцям дешевше, аніж встановлення кількох хомутів на метрі труби та постійні аварії, – аргументує свою думку керівник підприємства. – Всі роботи намагаємося погоджувати зі старшими по будинках. Ми не є посередником, ми виконуємо функцію управління: наші фахівці приймають заяви та скарги, планують роботи, оцінюють стан будівель та мереж, замовляють послуги в підрядників».

В’ячеслав Гребінь також переконує Радіо Свобода, що завдяки такому підходу зросла якість послуг, і що, наприклад, кількість аварій у будинкових мережах за останній рік зменшилася втричі.

«У Вінниці діє комунальна мафія» – Монтян

Адвокат Тетяна Монтян, яка опікується, зокрема, захистом прав власників квартир, в коментарі Радіо Свобода оцінює появу такого приватного оператора комунальних послуг як узурпацію влади.

Маємо комунальну мафію, яка зосереджує у своїх руках фінансові потоки, і не дає мешканцям створювати ОСББ
Тетяна Монтян
«Я назвала б це узаконеним грабунком. Маємо комунальну мафію, яка зосереджує у своїх руках фінансові потоки, і не дає мешканцям створювати ОСББ (об’єднання співвласників будинків), щоб ті не могли самі визначати виконавців послуг. На чолі цієї схеми – міський голова Вінниці Володимир Гройсман, я багато писала й говорила про це, і це проблема не одного українського міста. Городяни самі винні, що втрапили в халепу – адже серед них панують патерналістські настрої, тобто вони не вірять, що зможуть самі вирішувати свої комунальні проблеми».

Проте, Тетяна Монтян пояснила Радіо Свобода, що такі побоювання мешканців небезпідставні, оскільки комунальне законодавство має безліч лазівок для махінацій навіть щодо тих, хто об’єднався в ОСББ. Єдиний вихід вона бачить в зміні законодавства.

Весь час радіо Свобода намагалося почути думку про ситуацію у Вінниці в міського голови Володимира Гройсмана. Однак його телефон незмінно брали помічники, пояснюючи, що він або у відрядженні, або на нараді, або перетелефонує сам. Радіо Свобода з задоволенням надасть Володимиру Гройсману змогу висловити свою думку про ситуацію, коли він матиме таку можливість
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Дивитись коментарі (1)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG