Доступність посилання

ТОП новини
21 Червень 2018, Київ 17:48
Попри рішення судів, уже рік не може поновитися на посаді головного лікаря Міжгірської районної лікарні Закарпатської області Василь Цар. Cуд визнав, що заслуженого лікаря України й знаного хірурга, згідно з розпорядженням голови Міжгірської райдержадміністрації Василя Щура, звільнено з порушенням трудового законодавства. Та ні це, ні те, що жителі Міжгір’я зібрали тисячі підписів на підтримку Царя, не повернуло фахівцю роботи.

Понад 20 років Василь Цар працював у Міжгірській районній лікарні хірургом, стажувався у клініках Австрії і Німеччини. У 2004 році став головним лікарем цього шпиталю. І про своє звільнення наприкінці 2011року дізнався з оголошення в газеті. Згідно з розпорядженням голови райдержадміністрації Василя Щура, лікаря звільнили з роботи через те, що «неправильно надавав персоналу відпустки».

Мешканці Міжгір’я протестували проти звільнення Василя Царя й зібрали понад 6 тисяч підписів з вимогою поновити його на роботі. Депутати Міжгірської районної і Закарпатської обласної рад у своєму зверненні назвали звільнення Василя Царя незаконним і вимагали скасувати це розпорядження. Не погоджувались зі звільненням Василя Царя і благодійники з Австрії, які співпрацювали з головним лікарем і допомагали шпиталеві у селищі Міжгір’я та закарпатських містах.

Наприкінці грудня 2011року рішенням Міжгірського районного суду Василя Царя було поновлено на роботі. Але 4 січня 2012 року поновили, а на другий день звільнили, мовляв, уклали новий статут і на роботу за контрактом взяли іншу людину. Вже навесні судовим рішення лікаря знову поновлено на роботі. Цар виграв усі справи щодо свого звільнення в Апеляційному суді, за рішенням якого районна адміністрація має ще й сплатити лікареві грошову компенсацію. Проте на роботі фахівця не поновили й досі.

Суди виграв, але хтось вищий суду…

Василь Цар вважає, що його переслідують чиновники з району та області, бо «він не належить до їхнього клану». Лікар розповідає, що проблеми розпочались з останніх президентських виборів, коли відмовив владі у співпраці. Після того райдержадміністрація затримувала фінансування лікарні, а перевірки йшли одна за другою. До того ж, Василь Цар відмовився купувати бензин для швидких і продукти для хворих на вказаних владою заправці і гуртівні.

Я зі владою не йшов на співпрацю, а мені вони сказали, що ніякого не буде фінансування
Василь Цар
«Мені сказали, що я маю зробити на виборах, а я відповів, що це лікарня, і якщо маєте проблеми зі здоров’ям, то прошу, а в іншому випадку «до побачення». Тоді почалось і перевірки, і анонімки. Два роки це все тривало і нічого не знайшли. Я зі владою не йшов на співпрацю, а мені вони сказали, що ніякого не буде фінансування. Все починав без грошей робити, благодійні кошти, мене перевіряли всі органи, я з цих перевірок не виходив. Коли я виграв справи у суді, то мене три дні біля будинку переслідували бандити. Я написав заяву тоді, а мені порадили теж найняти бандитів», – розповідає Цар.

Почути пояснення причин звільнення головного лікаря Міжгірської лікарні у голови райдержадміністрації Василя Щура Радіо Свобода не вдалося. У приймальні пояснили, що керівник у відрядженні і не буде до кінця тижня.

А от начальник відділу охорони здоров’я Міжгірської райадміністрації Анатолій Пшеничний визнав, що Василь Цар – фаховий хірург, але не «співпрацював зі владою».

Головного лікаря доводилось лише офіційно запрошувати на наради у райдержадміністрації, бо усні запрошення ігнорувались
Анатолій Пшеничний
«Щодо статуту до 2011 року головного лікаря звільнив своїм розпорядженням голова райдержадміністрації, щодо виконання чи невиконання рішень суду, я не маю відношення і не компетентний. Претензій до хірурга, як спеціаліста, немає, нічого поганого не можу сказати як про лікаря. А ось як до менеджера на посаді головного лікаря були догани від попереднього начальника відділу охорони здоров’я. Співпраці між відділом охорони здоров’я райдержадміністрації й лікарнею не було. Головного лікаря доводилось лише офіційно запрошувати на наради у райдержадміністрації, бо усні запрошення ігнорувались», – зауважив Анатолій Пшеничний.

Про менеджерські якості Василя Царя свідчить бодай те, що за час його керівництва у лікарні зроблено систему опалення, обладнано фельдшерсько-акушерський пункт для ромів, добудовано поліклініку. До того ж, головний лікар шукав різні джерела фінансування медичного закладу. Ліжка, інструменти, інші необхідні речі шпиталю надавали благодійники з Австрії і Німеччини.

«Вони хочуть показати, що можуть з людиною зробити все…»

Василь Цар звернувся у прокуратуру Закарпатської області з заявою про притягнення до кримінальної відповідальності голови райдержадміністрації Міжгір’я за перевищення службових повноважень. Каже, для нього принципово відновити справедливість, щоб показати іншим людям, яких незаконно звільняють з роботи, що не можна боятися.

Влада переслідує те, щоб постачали гроші на верх, це по схемі йде. Чисто кримінальна філософія панує
Василь Цар
«Влада хоче показати, що може з людиною зробити все, що хоче. Лише не сподівались у владі, що я так діятиму, – зазначає Василь Цар. – Багато людей сходять з дистанції, коли у них відбирають землю, звільняють. Чому владі вигідна так кадрова політика на місцях? На сьогоднішній день влада переслідує те, щоб постачали гроші наверх, а це по схемі йде – відробляти бюджетні кошти. Все харчування йде через одну гуртову базу і так усе інше. Добро на прийом на роботу вчителів і лікарів дають в адміністрації, встановлена чітка такса. Чисто кримінальна філософія панує, що все має ходити під ними. А друге питання, така ситуація потрібна під вибори».

Звільнення Василя Царя позначилось на всій його родині. Дружина, медсестра за фахом, не змогла працювати у лікарні і звільнилась. Дочка і зять, теж лікарі, не витримали некомфортні умови роботи, знайшли роботу в Чехії і виїхали туди. Обоє молодих фахівців уже підтвердили свою лікарську кваліфікацію у Європі і працюють лікарями за кордоном.

Донині до хірурга Василя Царя по допомогу звертаються десятки його пацієнтів. Люди не розуміють, чому така людина без роботи, а також визначають для себе – це окремий випадок чи прояв системної «блато-хабарної кадрової політики».
  • 16x9 Image

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Має досвід роботи на телебаченні і в газеті.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG