Доступність посилання

27 Червень 2017, Київ 10:19

Білорусь: «Люди-плакати» протестують проти Лукашенка


Мінськ – У Білорусі Ленінський районний суд столиці засудив жителя Столбцовського району Мінської області Леоніда Смовжа на 5 діб арешту начебто за непокору співробітникам міліції. Затримали пана Смовжа 10 листопада після дозволеного мітингу пам’яті жертв сталінізму фактично за те, що він став «ходячим плакатом» – одягнув футболку з гаслами проти диктатури Лукашенка.

Провести легальний опозиційний мітинг, як це часто відбувається у Києві та інших містах України, в Білорусі стало фактично неможливо – для цього потрібен дозвіл місцевої влади, а вона його не дає. Несанкціоновані ж мітинги та пікети жорстоко розганяються. Щоб висловитися, білоруські активісти вигадали нову форму – пишуть політичні гасла на футболках та одягають їх на дозволених мітингах.

У неділю так зробив житель селища Новоколосово Мінської області Леонід Смовж. 10 листопада він прийшов на мінський мітинг пам’яті жертв сталінізму у футболці з гаслами «За Білорусь без Лукашенка» і «За Білорусь без диктатури».

Леонід Смовж
Леонід Смовж


«Винен. 5 діб арешту»

У Білорусі ще немає таких законів, які регулювали б, що людям можна одягати, а що – ні. Тим не менше, після мітингу міліція затримала пана Смовжа, звинуватила його у непокорі співробітникам правоохоронних органів, суд пізніше проштампував рішення: «Винен. 5 діб арешту».

На роботі кажуть, що всі гроші йдуть на підготовку чемпіонату світу з хокею
Для білоруських опозиціонерів це звична ситуація. Але Леонід Смовж – не активіст якоїсь партії чи руху, він – залізничник, машиніст, живе у провінції. Під час перерви в суді він розповів Радіо Свобода, що підштовхнуло його до протесту: «Тепер я у відпустці, а мені навіть не заплатили гроші за відпочинок. На роботі кажуть, що всі гроші йдуть на підготовку чемпіонату світу з хокею. Ще я одягнув футболку тому, що наступного року мені доведеться стати безробітним, бо вже цього року я ледве пройшов медичну комісію через погіршення здоров’я, пов’язане з роботою. А за законом про дармоїдство, який готують, мене зможуть зарахувати до дармоїдів. А який же я дармоїд, коли працюю з 1977 року?»

Пан Смовж посилається на заяви керівників білоруського уряду, що треба запровадити спеціальний податок на тих громадян, які ніде не працюють, але користаються соціальними благами.

Що на думці, те – на футболці

Леонід Смовж пішов на свій мирний протест після того, як побачив приклад іншого робітника з провінції, мешканця Гомеля Юрія Рубцова. Рубцов 3 листопада вийшов у Мінську на дозволену акцію «Дзяди» у футболці з надписами «Лукашенко, іди» і «Чотири рази президент – ні! Це не президент, а цар-самозванець».

Юрій Рубцов
Юрій Рубцов


За цю футболку пан Рубцов був покараний 3 добами арешту, формально теж за непокору міліції. Відбувши арешт, Рубцов у рідному Гомелі знову вийшов на вулицю, вже в іншій футболці – з надписом «За Білорусь без контрактів». Цього разу він протестував проти запровадженої президентом Лукашенком контрактної системи, згідно з якою будь-кого можна звільнити з роботи без пояснення причин тільки тому, що скінчився річний контракт.

Мою поведінку визначила звичайна логіка
Рубцова знову затримала міліція, але цього разу обійшлося без арешту. Він став дуже популярним у білоруському інтернеті. В інтерв’ю Радіо Свобода Юрій Рубцов заявив: «Я не вважаю себе героєм. Мою поведінку визначила звичайна логіка. Якщо існує цензура, коли забороняються листівки, то футболка – вона на тобі. Вона нічого не псує. Напис на ній – це твоя думка. І тут складно знайти причину, на підставі якої можна людину заарештувати. Я ходив у цій футболці з 10 травня».

52-річний Юрій Рубцов до 2008 року працював водієм у державному підприємстві «Водоканал». Виступав проти короткострокових контрактів, висувався кандидатом у депутати парламенту. Вибори не виграв, зате втратив роботу водія. Відтоді став ходити на акції опозиції.

Гомельський правозахисник Леонід Судаленко говорить, що погляди у Рубцова за цей час змінилися. Раніше він вважав, що всі проблеми в суспільстві через те, що місцеві чиновники заважають президенту Лукашенку працювати. Зараз на футболках Рубцова та його послідовників інші написи.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG