Доступність посилання

ТОП новини

Україна перепродує держборг, щоб дожити до кінця року без дефолту?


Київ – Американський інвестиційний фонд Franklin Templeton, який свого часу викупив частину держборгу Ірландії, зробив те саме і щодо України. Про це українці змогли дізнатися не від власного уряду, а від журналістів британського видання Financial Times. Газета повідомила, що фонд скупив близько 20 відсотків зовнішнього боргу держави. Експерти говорять про те, що американців привабила висока дохідність українських державних паперів, яка сигналізує насправді про низьку довіру до кредитоспроможності держави й високі ризики дефолту.

Американський інвестиційних фонд Franklin Templeton викупив частину прямого зовнішнього боргу України. За інформацією газети Financial Times, обсяг викупленого боргу становить 5 мільярдів доларів, це близько 20 % від його загального розміру. Рішення про здійснення операції ухвалили ще в серпні.

Financial Times також пише про те, що операція з купівлі боргу була здійснена під керівництвом Майкла Газенстаба. Саме він відповідав за купівлю частини держборгу Ірландії, що допомогло тій країні заспокоїти її фінансові ринки в часи кризи. Але дії щодо України аналітики видання вважають більш ризикованими.

Українські держоблігації прибутковіші, ніж банківські депозити

Голова Комітету економістів України Андрій Новак вважає, що 5 мільярдів доларів Україні вистачить для того, щоб, поповнивши власні валютні запаси, відносно спокійно завершити поточний фінансовий рік. Але цілком імовірно, що домовленість має політичну прив’язку до євроінтеграції та співпраці з МВФ.

«Це саме те, що вдалося українській делегації виторгувати в американської сторони, я так розумію, в процесі політичних торгів з приводу євроінтеграції України та продовження співпраці України з Міжнародним валютним фондом. Сума в 5 мільярдів доларів дозволить українському уряду закрити більшу частину державного бюджету за цей рік», – вважає економіст.

Financial Times подає інформацію про те, що минулої п’ятниці дохідність українських державних облігацій сягнула 10 відсотків. В усьому світі державні цінні папери є найбільш гарантованими, і відсотки за ними є зазвичай значно нижчими. Українські облігації є такими прибутковими через високі ризики. Іншими словами, спроможність українського уряду повернути борги й уникнути дефолту викликає серйозні побоювання.

Андрій Новак зауважує, що українські держоблігації є прибутковішіми навіть від банківських депозитів. «Оскільки українська держава перебуває у дуже складному фінансовому становищі, наші відсотки за нашими державними облігаціями є на сьогодні вищими, ніж навіть відсотки за банківськими депозитами в Західній Європі чи США. Тому для американського інвестиційного фонду купівля наших облігацій – це є дуже вигідна фінансова операція», – пояснює експерт.

Реструктуризація боргу чи його перепродаж?

Народний депутат від Партії регіонів Михайло Чечетов переконує, що така угода з американським інвестфондом не збільшує боргових зобов’язань держави: просто уряд перепродав свої облігації новому кредитору.

«Як товар, так і кредити можуть перекуповуватися, борги можуть перекуповуватися. Більше їх від цього не стало. Скільки ми заборгували, стільки й далі маємо повернути, тільки якщо ми мали борг перед одним кредитором, то тепер цей кредитор інший», – заявив депутат-регіонал.

Народний депутат від УДАРу Павло Розенко висловлює занепокоєння тим, що про домовленість щодо держборгу політична опозиція та пересічні українці дізнаються із закордонної преси, а не від власних можновладців. Він також пояснює, що, ймовірніше, йдеться не про отримання «живих грошей», а про певну реструктуризацію вже наявного державного боргу, тобто зміну умов і строків виплати вже до цього наявних боргів.

«Я не думаю, що це живі гроші. Просто уряд отримує тимчасову передишку у сплаті зовнішнього боргу. Я також не думаю, що це безпосередньо пов’язано з Вільнюським самітом чи доля цієї угоди про купівлю частини зовнішнього державного боргу буде залежати від результатів цього саміту», – вважає Павло Розенко.

Павло Розенко зауважує, що це спосіб вирішити проблему заборгованостей щодо бюджетних виплат. «Не віддаючи зовнішні борги, а реструктуризуючи їх, уряд отримує реальний ресурс для того, щоб принаймні до кінця року вирішити питання щодо фінансування пенсій, заробітних плат, інших соціальних виплат», – заявив депутат-опозиціонер.

Три сходинки до дефолту

За даними Міністерства фінансів України, загальна сума державного і гарантованого державою боргу України за вересень 2013 року зросла на 1,04% – до 69 мільярдів доларів. Прямий держборг України у вересні зріс на 1,33% і сягнув 56,5 мільярдів доларів, при цьому на зовнішній державний борг у цій сумі припадає 26 мільярдів доларів.

Як наголошують експерти, небезпечним для майбутнього української економіки є не стільки загальний розмір заборгованості держави, скільки те, що значну частину позиченого держава вимушена буде повернути вже у найближчі півтора року.

Тим часом авторитетна рейтингова агенція Fitch Ratings, що займається оцінкою кредитоспроможності держав та компаній, дала Україні минулого тижня оцінку В-, трьома сходинками нижче в класифікації таких агенцій починається оцінка «дефолт з малою імовірністю зростання» (ССС-).
  • Зображення 16x9

    Жанна Безп’ятчук

    На Радіо Свобода з 2013 року. Вивчала політологію в Києво-Могилянській академії, закінчила магістратуру з європейських студій у коледжі Європи (Польща), навчалася журналістики в Данській школі журналістики та університеті Суонсі (Уельс, Велика Британія). До Радіо Свобода працювала журналістом в інтернет-виданні «ПіК України», кореспондентом і редактором у журналі «Тиждень».

Дивитись коментарі (2)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG